Kategorie

Don't stop Sonny Rollins - Discography [Książka / Book]


  • Kod: 8391047350
  • Producent: Andrzej Tersa (PL)
  • Wykonawca: Andrzej Tersa
  • Nośnik: book / książka
  • Cena: 120,00 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2008-02-01
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:


394 strony
Twarda oprawa
ISBN 83-910473-5-0
Dwie wersje językowe: polska i angielska
Przedmowa Jana Ptaszyna Wróblewskiego


Niezwykle kunsztownie przygotowana i wydana w formie książkowej dyskografia Sonny Rollinsa
Zawiera kolorowe reprodukcje różnych wersji okładek, plakatów, ulotek
Zawiera kompletną dyskografię Rollinsa zarówno jako lidera jak też sidemana.Sonny Rollins to postać niezwykle ważna w historii muzyki jazzowej, będąca inspiracją i niedościgłym wzorem przede wszystkim dla saksofonistów tenorowych, choć nie tylko. Ten sędziwy już artysta - kończy w tym roku siedemdziesiąt cztery lata (!), bodaj ostatni z żyjących wielkich jazzu, wciąż jest koncertującym muzykiem, odbywającym trasy w Europie, Japonii i Stanach. W Polsce występował dotychczas jeden raz - w październiku 1980 roku, na scenie festiwalu Jazz Jamboree, również w Sali Kongresowej. Tegoroczny koncert był okazją dotknięcia mitu, obcowania z wielkim artystą, poznania jednego z nielicznych kreatorów historii muzyki.

Miałem okazję kilkakrotnie w ostatnich latach słuchać Rollinsa w Niemczech i Holandii. Jego prezentacje były lepsze i gorsze, jednak zawsze na wysokim poziomie, jednakowo porażające siłą wyrazu muzyki mistrza, brzmieniem instrumentu, inwencją melodyczną, zadziwiające kondycją - ponaddwugodzinne, będące czasem niemal nieprzerwanymi, niekończącymi się partiami solowymi. Wydaje się, że czas nie jest w stanie zmienić fascynacji Rollinsa instrumentem, pasji grania wciąż i wciąż, co wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach na przestrzeni długiej muzycznej kariery.
Sonny Rollins, a właściwie Theodore Walter ('Sonny' to przydomek) Rollins urodził się w 1930 roku, pod znakiem Panny - 7 września w Nowym Jorku, który w latach młodości Rollinsa stawał się stolicą jazzu. Rodzina Rollinsów zawsze (choć nie w jednym miejscu) zamieszkiwała w sercu jazzu - Harlemie. Rodzinne korzenie - Karaiby, sąsiedztwo sal gdzie grywana była muzyka - Cotton Club, Savoy Ballroom i występujący tam artyści, towarzystwo dorastających, aktywnych od wczesnych lat, przyszłych mistrzów jazzu, to czynniki kształtujące wielkiego muzyka, instrumentalistę, jazzmana. Rollinsa trzeba zaliczyć do grupy tych, o których nieodżałowany, zmarły przedwcześnie wybitny trębacz nowego jazzu mówił - 'on jest MUZYKĄ'. Atmosfera domu rodzinnego i miejsca dorastania przesiąknięta była muzyką. Muzykalna też była cała rodzina - matka nucąca przy domowych czynnościach, czasem grająca i śpiewająca dzieciom piosenki w ulubionym rytmie - calypso, starsi brat i siostra, studiujący muzykę, muzykujący krewni. Odwiedzając właśnie krewnych, sześcioletni Theodor usłyszał z płyt wuja po raz pierwszy i zwrócił uwagę na saksofon - jeszcze wtedy - altowy i grającego na nim Louisa Jordana, lidera popularnego wówczas jump-bandu prezentującego, również w klubach, niezwykle żywiołową muzykę do tańca. Za drzwiami rodzinnego domu rozbrzmiewała więc muzyka klubów i sal koncertowych, mieszkali sąsiedzi, starsi i młodsi - Coleman Hawkins, Bud Powell, Jackie McLean, Kenny Drew, Art Taylor a nawet Duke Ellington - najjaśniejsze gwiazdy szybko zdobywającego popularność jazzu. Do tego wrodzone zdolności, zapewne odziedziczone po matce (ojciec był zawodowym oficerem US Navy) zadecydowały, że Rollins nie mógł wybrać inaczej - został muzykiem.
Andrzej Tersautwory:
1. Chronology
Discography - sessions
2. Discography - sessions
3. The labels
4. Bibliography


wydano: 2007

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: