Kategorie

Atlantic


  • Kod: MPJ018
  • Producent: Multikulti Project (PL)
  • Kod producenta: 5907796319819
  • Wykonawca: Radek Wośko Atlantic Quartet with Gilad Hekselman
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: drums
  • Cena: 41,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2016-10-28,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Jazz Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
Po ubiegłorocznej trasie koncertowej po Skandynawii, międzynarodowy kwartet pod wodzą polskiego perkusisty, Radka Wośko wszedł do studia w Kopenhadze, by zarejestrować materiał na płytę, która właśnie ma swoją premierę.

Na płycie z wyjątkiem utworu "Man Of The Light", autorstwa Zbigniewa Seiferta, usłyszymy wyłącznie kompozycje lidera. Radek Wośko w swoich kompozycjach, nie tylko ma odwagę wychodzenia poza czysto gatunkowe schematy, ale też rzadką umiejętność do budowania struktur otwartych, w których pojawiające się wątki pozostają niedomknięte. Na swojej najnowszej płycie łączy ze sobą melancholię skandynawskiego jazzu, emocjonalność słowiańskich korzeni z motoryką nowojorskiego down-town.

Pochodzący z Izraela, mieszkający od kilkunastu lat w Nowym Jorku gitarzysta Gilad Hekselman to nienaganny technik, wrażliwy improwizator, który swe możliwości z powodzeniem wykorzystuje do imponujących poszukiwań kolorystycznych, osiągając rejony zdawałoby się zastrzeżone dla innych instrumentów. Dlatego właśnie zapraszają go do współpracy Chris Potter, Mark Turner, John Scofield, Anat Cohen, Esperanza Spalding, Jeff Ballard, Gretchen Parlato, Avishai Cohen, Jeff 'Tain' Watts, Tigran Hamasyan czy Aaron Parks.

Skład uzupełniają duński pianista Soren Gemmer i polski basista Mariusz Praśniewski. Warto przypomnieć, że płyta Zawadzki / Praśniewski / Wośko "Tage" otrzymała zaszczytny tytuł HONORABLE MENTIONS 2014 roku wg. opiniotwórczego NEW YORK CITY JAZZ RECORD obok takich krążków jak:
Pharoah & The Underground ‘Spiral Mercury’ (Clean Feed)
Joshua Redman ‘Trios Live’ (Nonesuch)
Mary Halvorson/Michael Formanek/Tomas Fujiwara ‘Thumbscrew’ (Cuneiform)
Billy Hart Quartet ‘One Is The Other’ (ECM)
Wadada Leo Smith ‘Red Hill’ (RareNoise)
Branford Marsalis ‘In My Solitude’ (Live at Grace Cathedral) (OKeh)
Trio 3 + Vijay Iyer ‘Wiring’ (Intakt)

Muzycy doskonale rozumieją, co robią i znają sens swojej gry. Grając zdają się nie nazywać uczuć, ale je opowiadać, a wychodzi im to po mistrzowsku!

Płyta „Atlantic” ukazuje się w serii 20 płyt na 20-lecie wydawnictwa płytowego Multikulti Project.
Patroni Medialni Płyty Radek Wośko Atlantic Quartet with Gilad Hekselman ‘Atlantic’:
DWÓJKA - Program 2 Polskiego Radia
JAZZ FORUM
CZAS KULTURY

Partner Wydawnictwa:
MOONDE Auto Innovations


Strona internetowa wykonawców:
www.radekwosko.com
www.giladhekselman.com
www.sorengemmer.com


Editor's Info:
After last year's tour in Scandinavia, the international quartet led by Polish drummer Radek Wośko entered the studio in Copenhagen to record material for the album, which has just been released.

The album, with the exception of the song "Man Of The Light" by Zbigniew Seifert, consists only of leader’s tunes. In his compositions Radek Wośko not only has the courage to go beyond the strict genre schemes, but also a rare ability to build structures that are open, in which emerging threads remain ajar. On his latest album he combines melancholy of Scandinavian jazz, emotionality of his Slavic roots with the bustling activity of downtown New York.

An Israeli native, living for several years in New York guitarist Gilad Hekselman combines his impeccable technique with being a sensitive improviser, who successfully uses his capacity for an impressive exploration of colors and textures, reaching areas seemingly reserved for other instruments. That's why he is frequently invited to collaborate by artists like Chris Potter, Mark Turner, John Scofield, Anat Cohen, Esperanza Spalding, Jeff Ballard, Gretchen Parlato, Avishai Cohen, Jeff 'Tain' Watts, Tigran Hamasyan or Aaron Parks.

Danish pianist Soren Gemmer and Polish bassist Mariusz Praśniewski also form the quartet. It’s worth mentioning that the album Zawadzki / Praśniewski / Wośko "Tage" has been included in HONORABLE MENTION for the year 2014 according to THE NEW YORK CITY JAZZ RECORD among other records like:
Pharoah & The Underground ‘Spiral Mercury’ (Clean Feed)
Joshua Redman ‘Trios Live’ (Nonesuch)
Mary Halvorson/Michael Formanek/Tomas Fujiwara ‘Thumbscrew’ (Cuneiform)
Billy Hart Quartet ‘One Is The Other’ (ECM)
Wadada Leo Smith ‘Red Hill’ (RareNoise)
Branford Marsalis ‘In My Solitude’ (Live at Grace Cathedral) (OKeh)
Trio 3 + Vijay Iyer ‘Wiring’ (Intakt)

Musicians fully understand what they are doing and know the meaning of their music. While playing they seem not to name feelings, but tell them, and they do it masterfully!

Liner notes:
When I think about the imaginary place, where all my inspirations for the past five years could meet, it would probably be in the middle of Atlantic Ocean, since I come from Poland, live in Denmark and spent almost a year of travelling in the United States and West Africa. Musicians on this album come from three different countries, bringing their own sensibility to the common picture. Some of the compositions where finished right before the session, but others waited a couple of years to find the perfect constellation to unfold. Although it’s rooted in modern jazz context, this is a personal statement, documenting a couple of years of my life. I hope you’ll enjoy listening as much as we enjoyed working on this album.
- Radek Wośko


SELECTED REVIEWS


IKS
:
Trzecia wydana w październiku płyta w zapowiadanej serii dwudziestu płyt na dwudziestolecie wydawnictwa Multikulti to krążek "Atlantic" formacji Radek Wośko Atlantic Quartet - jest pewnym powrotem do klimatu oszczędnego, lirycznego, zdyscyplinowanego skandynawskiego grania. Olśniewająco jasna, czysta muzyka, pełna przestrzeni i niewymuszonej wirtuozerii przekonuje, że swoboda interpretacyjna, techniczne czy artykulacyjne mistrzostwo nie przeszkadzają w pełnym emocji, uduchowionym, "klimatycznym" graniu. Z kolei owe emocje nie prowadzą wykonawców na mielizny improwizatorskiego przegadania, gdy są powściągane. Gdy równoważy je świadomość kreowania wspólnej wypowiedzi. Lider - kompozytor i perkusista - czuwa nad całością, pozwala jednocześnie przepięknie dialogować gitarzyście Giladowi Hekselmanowi i pianiście Sorenowi Gemmerowi. Brzmienia dopełnia kontrabasista Mariusz Praśniewski, czujnie partnerujący kolegom. Autorskie kompozycje Wośki są znakomitym materiałem dla wyrafinowanych zespołowych uniesień. Świetnie wśród nich mieści się też własna interpretacja "Man of the light" Zbigniewa Seiferta.
autor: Tomasz Janas


jazzarium.pl - ocena * * *:
Po drugie z recenzowanych wydawnictw z Multikulti, nie sięgałem z powodu perkusisty i lidera Radka Wośko. Wiem to niesprawiedliwe, bo to właśnie on w zadał sobie trud kompozytorski i logistyczny, żeby dostarczyć zarówno utworów na płytę, jak i zgromadzić stosowny skład do ich nagrania, ale tak się nie stało.

Atlantic trafiła do odtwarzacza z powodu Mariusza Praśniewskiego, którego w 2015 roku podczas wybornego koncertu w ramach festiwalu Jazz Juniors miałem okazję słuchać na żywo w zespole jednego z najświetniejszych wokalistów dzisiejszego jazzu Grzegorza Karnasa, i którego gra zrobiła na mnie niemal tak duże wrażenie, jak śpiew i muzyka samego lidera.

Nie będę ukrywał, że gdzieś podświadomie chciałem usłyszeć na płycie Atlantic, coś z tamtego wieczoru, coś z tamtej ekspresji i ruchliwości kontrabasowego akompaniamentu. Nie usłyszałem, ale prawdą jest też, że nie sposób porównywać muzyki Karnasa i Wośko, a zatem nie sposób oczekiwać, że udała kontrabasisty będzie w jakikolwiek sposób podobny.

Co kompletnie nie przeszkadza uznać Atlantic za dobrą płytę. Płytę, w której drummer nie jest królem balu i nie sadzi się jak paw, próbując udowodnić wszystkim, kto rządzi. Ustępuje pola izraelskiemu gitarzyście Gilada Hekselmana, co tym ciekawsze, że w gronie muzyków zaproszonych do nagrania płyty jest całkiem niezły pianista Soren Gemmer i mogłoby wydawać się naturalne, że sprawy pomiędzy gitarą i fortepianem będą rozgrywać się w większej równowadze.

Otwarte pozostaje pytanie co oznacza tytułowy Atlantic funkcjonujący także nazwie bandu. Sam Wośko co prawda wyjaśnia to w króciutkiej liner note i wskazuje na środek oceanu, jako przestrzeń wspólną pomiędzy odwiedzanymi przezeń miejscami w tym Afryki, USA czy Danii, w której na stałe rezyduje. Przestrzegałbym jednak myśleć o Atlantic, jak o płycie z podtekstem etnomuzykologicznym. To nowoczesne, ułożone w kompozycje jazzowe rzetelne granie.
autor: Maciej Karłowski

muzycy:
Radek Wośko: drums
Gilad Hekselman: guitar
Soren Gemmer: piano
Mariusz Praśniewski: bass

utwory:
1. Amager
2. East River
3. Longing
4. Deep Forest
5. Freebop Bloose
6. Summer Session
7. Man Of The Light
8. Sad Eyes

All compositions by Radek Wośko except "Man Of The Light" by Zbigniew Seifert.

Producer: Radek Wośko
Executive producers: Tomasz Konwent & Wawrzyniec Mąkinia


total time - 54:43
wydano: 2016-10-27
nagrano:
Recorded on September 3rd 2015 in Copenhagen by Weronika Wierzba.
Mixed and Mastered by Eryk Kozłowski July / August 2016.

Cover design by Krzysztof Marciniak / marciniakstudio.pl.

more info: www.multikulti.com
more info2: radekwosko.com

Beam Me Up
66,99 zł
Pathfinder
37,99 zł
Falling Crystals
58,99 zł
Sekstans
37,99 zł
Coté Jardin
57,99 zł
Lost Tawns
37,99 zł
Migration
54,99 zł
BlackBird
37,99 zł
Let’s Dance
55,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
Wolf Valley
55,99 zł
Numbers
41,99 zł
Epicenter
59,90 zł
Rising Grace
63,99 zł
Artur Tuźnik Trio
41,99 zł
Homes
62,99 zł
Tage
37,99 zł
This Just In
62,99 zł
Contouring
37,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: