Kategorie

Kolędy i Szczodriki


  • Kod: MPF001
  • Producent: Multikulti Project (PL)
  • Kod producenta: 5907529223505
  • Wykonawca: Babooshki
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: vocals
  • Cena: 37,99 zł
  • Poleć produkt

Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2011-12-05
seria wydawnicza: Folk Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

info wydawcy
Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka - Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia - Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności.

Repertuar zespołu stanowią jazzowe interpretacje melodii z różnych regionów Polski, między innymi pieśni biłgorajskich (związanych z polskim pograniczem południowo-wschodnim), melodii mazurskich czy podlaskich, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Źródłem inspiracji są dla członków grupy opracowania Oskara Kolberga.

Płyta grupy Babooshki, laureatki II miejsca tegorocznej edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" to zbiór 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

Kolędy podzielono ze względu na różnorodną tematykę. Znaleźć tu można te panieńskie i kawalerskie o charakterze zalotno-miłosnym czy te nawiązujące do biblijnej historii poszukiwania noclegu u bogatego i biednego gospodarza przez Maryję, czy wreszcie pieśni zwiastujące dobrą nowinę. Tytułowe szczedriwki to z kolei pieśni mające zapewnić urodzaj i dostatek, związane z popularnym zwyczajem chodzenia po tzw. szczodrakach.

Prace nad tą płytą zaczęły się już kilka lat wcześniej, ale materiał nagrano ostatecznie w tym roku. Dwie wokalistki: Karolina Beimcik i Dana Vynnytska wykonują je dwujęzycznie, po polsku i ukraińsku, przypominając o wspólnej tradycji dwóch bliskich sobie kultur. Utwory zagrane zarówno ludowo jak i jazzowo to odniesienie do różnych inspiracji muzyków.

A w nagraniach udział wzięli: Karolina Beimcik - śpiew, Dana Vynnytska (DagaDana) - śpiew, Jan Smoczyński - fortepian, Konrad Zemler - gitara, Michał Jaros - kontrabas, Michał Tomaszczyk - puzon, Bogusz Wekka - instrumenty perkusyjne.

Płyta ukaże się 5 grudnia. Kolejno "Najświętsza Panienka | Temneńkaja niczka", "Lipeńka" (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Michał Jaros), "Szczo to za predywo | Co to za przedziwna w świecie nowina" (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska, Michał Jaros, Jan Smoczyński), "A szczej po gorach" (muz. i sł. trad., opr. Dana Vynnytska, Karolina Beimcik, Michał Jaros, Jan Smoczyński), "Nadobna Marysiu | Szczodraki kułaki powiadali nam" (muz. i sł. trad, opr. Karolina Beimcik) i "Tam na horojci dwa sokolojky" (muz. i sł. trad., opr. Konrad Zemler, Janusz Beimcik).

muzycy:
Karolina Beimcik: spiew, skrzypce
Dana Vynnytska (DagaDana): śpiew
Michał Tomaszczyk: puzon
Jan Smoczyński: fortepian
Konrad Zemler: gitara
Michał Jaros: kontrabas
Bogusz Wekka: instrumenty perkusyjne

utwory:
1. Najświętsza Panienka
2. Nowa Radist
3. Stała se lipeńka
4. Szczo to za predywo
5. Mała dziecina tańcuje z nami
6. A szczej po horax
7. Nadobna Marysiu
8. Hej hej Lelija
9. Tam na horojci dwa sokolojky
10. Spij Jezuniu Spij
11. U tej Marysi pod okienkiem

total time - 53:05
wydano: 2011-12
nagrano: Recorded September 26-29, 30 October, 2011 At Studio Contrabanda, Warszawa & Studio Tokarnia, Nieporęt
more info: www.multikulti.com
more info2: www.babooshki.com.plLudovava
29,99 zł
Tage
37,99 zł
Jazz Energy
37,99 zł
Nuntium
37,99 zł
Unexpected
37,99 zł
Feelings
37,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
Możesz Być
29,99 zł
Azaran
36,99 zł
MetaMuzyka
36,99 zł
Vesna
37,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: