Kategorie

Bien que l’amour, Airs sérieux et a boire - Lambert; Couperin; Charpentier; Chabanceau


  • Kod: HAF8905276
  • Producent: Harmonia Mundi
  • Wykonawca: Les Arts Florissants / William Christie
  • Nośnik: CD
  • Cena: 62,99 zł
  • Poleć produkt

Muzyka Barokowa
premiera polska:
2016-04-11
kontynent: Europa
opis:

multikulti.com:
William Christie to jeden z najsłynniejszych interpretatorów muzyki dawnej, wspaniały, wszechstronny dyrygent o amerykańsko-francuskich korzeniach. Urodził się w Buffalo, studiował grę na fortepianie, organach i klawesynie. Poznał Ralpha Kirkpatricka, który zaszczepił w nim zamiłowanie do muzyki francuskiej. Na stałe przyjechał do Paryża w 1971. Kontynuował naukę gry na klawesynie u Kennetha Gilberta i Dawida Fullera.

Od 1979 jego kariera nabrała rozpędu przy współpracy z Les Arts Florissants. Wraz z grupą skupił się głównie na wykonywaniu muzyki angielskiej, francuskiej i włoskiej XVII i XVIII wieku. Przyczynił się do popularyzacji muzyki francuskiej tego okresu. Christie był regularnie zapraszany przez wielkie orkiestry do współpracy, dwukrotnie brał udział w festiwalu w Glyndebourne z operami Georga Friedricha Händla: Theodora w 1996 i Rodelinda w 1998. Jednak główny nurt jego działalności stanowi wykonywanie muzyki francuskiej, takich kompozytorów jak Marc-Antoine Charpentier, Jean-Philippe Rameau, François Couperin.

Płyta ta otwiera nową serię w katalogu francuskiej wytwórni Harmonia Mundi prezentującą nagraniowy dorobek Williama Christie wraz z Les Arts Florissants. Tu nie ma słabego nagrania, a każde kolejne wydawnictwo jest interpretacyjną i edytorską perełką.

Editor’s info:
With this anthology of 'airs sérieux' and 'airs a boire' of the Grand Siecle, Les Arts Florissants launches a new series on harmonia mundi. We can listen to the tracks on this disc as contemporaries turned the pages of successful collections of songs, alternating between invocations to Bacchus and invitations to love. Around William Christie at the harpsichord and his musicians, five singers offer multiple combinations of close-knit voices. From the intimacy of the salons to the liveliness of court banquets, these airs, models of refined skill, make light of the paradoxes of our hearts – for as an air by Lambert tells us: ‘Though Love creates all my grief / I wish to love and to die loving.’


muzycy:
Les Arts Florissants
William Christie

utwory:
1. D'un feu secret je me sens consumer
2. Le repos. L'ombre, le silence
3. Ah! Qui voudra désormais s'engager?
4. Il faut mourir plutôt que de changer
5. Épitaphe d'un paresseux. Jean s'en alla comme il était venu
6. Le Pelerines
7. Iris n'est plus, mon Iris m'est ravie
8. Bien que l'amour fasse toute ma peine
9. Quand une âme est bien atteinte
10. Intermedes nbouveaux du Mariage forcé
11. Chantez, petits oiseaux dans la saison nouvelle
12. Pour vos beaux yeux, Iris, mon amour est extreme
13. Que d'amants séparés languissent nuit et jour
14. Le doux silence de nos bois
15. Ayant bu vin clairet
16. Aupres du feu
17. Beaux petits yeux d'écarlate
18. Jugez de ma douleur en ces tristes adieux
19. Il est vrai, l'amour est charmant
20. Tout l'univers obéit a l'amour

wydano: 2016
more info: www.harmoniamundi.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: