Kategorien

Eternal Colors


  • Schlüssel: SJR029CD
  • den Hersteller: SJ Records (PL)
  • Herstellerschlüssel: 5912596066320
  • Preis: 35,99 zł
  • Produkt empfehlen

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2018-05-13
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Follow Dices to czterech młodych, zdolnych i nietuzinkowych muzyków: Mikołaj Kostka, Franciszek Raczkowski, Jan Jerzy Kołacki i Adam Wajdzik. Skrzypce, kojarzone nie wprost z muzyką jazzową, a pokazujące w rękach Mikołaja szeroki wachlarz improwizacyjnych możliwości, będąc zarazem szczególnym atutem tego zespołu, fortepian, kontrabas i perkusja stanowią akustyczny kwartet jazzowy.

"Muzyka jest dla nas opowieścią o świecie, zapisem naszych odczuć, wrażeń i emocji. Pragniemy podzielić się z Wami naszą intymną opowieścią, ubraną w kształt akustycznego kwartetu jazzowego. Na miejsce nagrań wybraliśmy niepowtarzalne Monochrom Studio w Gniewoszowie, aby w tej zjawiskowej przestrzeni, wpisanej w górski pejzaż, zdala od codzienności i zgiełku, wydobyć esencję naszych muzycznych wrażliwości" - piszą o sobie muzycy, a Maciej Obara, wybitny polski saksofonista jazzowy, tak skomentował płytę po odsłuchaniu :

"Muzycy przepełnieni autentyczną pasją. To zaskakujące w jak wyrafinowany sposób kwartet ten eksponuje lirykę tego albumu"

Nazwa formacji jest nawiązaniem, chociaż niekoniecznie dosłownym, do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce i świecie, rozumianego jako przeniesiony na grunt improwizacji proces poszukiwania węzłów spajających kreowane struktury dźwiękowe.

Artyści podążając za współczesnymi rozwiązaniami estetycznymi, zahaczają o inspirującą ich mozaikę manier muzyki skandynawskiej i polskiej, włączając w to także elementy muzyki nowej, będącej dla nich bezprecedensowym źródłem, z którego wypływa ich tożsamość. Wszystko to scalone zostaje synestetyczną koncepcją kreowania barw i odcieni przestrzeni harmonicznych.


polish-jazz.blogspot.com:
Nagranie i wydanie dwóch płyt w niemal tym samym czasie jest niewątpliwie pomysłem balansującym na krawędzi szaleństwa. Skrzypek Mikołaj Kostka udowadnia jednak, że podejmowanie takich straceńczych misji nie zawsze jest z góry skazane na niepowodzenie. Jako lider kwartetu Follow Dices i współtwórca duetu Raczkowski/Kostka dał się jazzowemu światu poznać praktycznie w tym samym momencie, wydając odpowiednio "Eternal Colors" i "Duo". Pierwsza ze wspomnianych płyt jest bohaterką niniejszego tekstu.

Zespół Follow Dices to jednak rzecz jasna nie tylko Mikołaj Kostka. Drugim filarem zespołu jest pianista Franciszek Raczkowski (na marginesie, jak nietrudno się domyślić, druga połówka duetu Raczkowski/Kostka). Uzupełnieniem składu jest sekcja rytmiczna, którą tworzą kontrabasista Jan Jerzy Kołacki wraz z perkusistą Adamem Wajdzikiem. Muzycy Follow Dices jako jedną ze swoich głównych inspiracji wymieniają twórczość Johna Cage’a – amerykańskiego mistrza awangardy i muzyki współczesnej. Rysem charakterystycznym jego twórczości jest wplatanie elementów przypadkowości w proces komponowania i poszukiwanie skrajnie oryginalnych rozwiązań muzycznych.

Kwartet Kostki rzeczywiście chętnie korzysta z muzycznego dziedzictwa Cage’a, uzupełniając je swego rodzaju melodyjnością i śpiewnością. Świadczą o tym chociażby utwory "7" i "Song For My Brother", których trzon stanowią właśnie takie melancholijne i wyraziste zagrywki skrzypiec. To na ich podstawie budowane są wszelkie improwizacje i muzyczne eksperymenty, zbliżające nieco "Eternal Colors" do twórczości wspomnianego Cage’a. Absolutnie magicznym fragmentem płyty jest solo Raczkowskiego z utworu tytułowego, w którym brawurowo odmalowuje on wszystkie odcienie jazzowych emocji. Jednak to nie solowe popisy poszczególnych instrumentalistów są prawdziwą siłą całości. Tkwi ona w doskonałym zachowaniu proporcji między melodyjnością a improwizacją i eksperymentem. Taki sposób konstruowania utworów świadczy o dużej dojrzałości tak lidera, jak i całego zespołu.

Tak oto już na debiutanckiej płycie formacji Follow Dices udało się osiągnąć to, czego niektórzy muzycy szukają przez większość swoich karier. Połączyli oni w spójną całość świetne kompozycje, specyficzną wrażliwość i techniczną wirtuozerię. Największa chyba w tym zasługa Mikołaja Kostki, który szturmem podbija serca jazzowej publiczności w Polsce. Jedno jest pewne, oto narodził nam się lider (i zespół), który pchnąć może polski jazz na jeszcze wyższy poziom.
By Jędrzej Janicki

muzycy:
mikołaj kostka: violin
franciszek raczkowski: piano
jan jerzy kołacki: double bass
adam wajdzik: drums

utwory:
1. Intro
2. 7
3. 2:26
4. Song For My Brother
5. Chorał I
6. Tajga
7. Bujający
8. Ludowiak
9. Chorał II
10. Czerwony Szlak
11. Eternal Colors
12. 0:54
13. Lament

wydano: 2018-05-13

Give Us These Days
59,99 zł
Sekstans
37,99 zł
Shishi's Wish
59,99 zł
BlackBird
37,99 zł
Ejdeha
66,99 zł
Contouring
37,99 zł
Moksha
55,99 zł
One
41,99 zł
Return to Mind
55,99 zł
Zorya
41,99 zł
Juniper
55,99 zł
Atlantic
41,99 zł
Wonder Trail
55,99 zł
Artur Tuźnik Trio
41,99 zł
Animal Image
55,99 zł
Numbers
41,99 zł
Cokolwiek
41,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: