Kategorien

Midtown Tilt


  • Schlüssel: SHH037CD
  • den Hersteller: Shhpuma Records
  • Herstellerschlüssel: 5609063000375
  • Preis: 59,99 zł
  • Produkt empfehlen

Player


Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2018-02-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Jeden z ulubieńców multikulti.com, amerykański gitarzysta Nick Millevoi wydał nową płytę.

W pięciogwiazdkowej recenzji jego debiutanckiej płyty dla Shhpuma Records z 2016 roku nasz recenzent pisał „To album, mierzy się z tzadikową stylistyką łącząc jazz i rock, mieszając rockową psychodelię z otwartą improwizacją. Ale równocześnie jest podróżą do korzeni amerykańskiej muzyki - do folku Appalachów, country, bluesa, tego wszystkiego, co współczesną muzykę - rock i jazz - tworzyło.

Pierwszy utwór "Desertion and the Arsonist's Match" ze swoją motoryką i psychodeliczną atmosferą można by spokojnie umieścić na albumie choćby formacji Dreamers, ale dalej te inspiracje - formalne i brzmieniowe - już nie są tak ewidentne. Więcej tu rdzennie amerykańskiej muzyki, country i bluesa, odwołań choćby do dorobku formacji Dirty Three i akustycznej estetyki niż czysto zornowskiej jazdy. Przy tym wszystkim Millevoi jest niezwykle kreatywny - wprowadza nietypowe strojenia gitar, a pedałów używa w sposób daleki od tradycyjnych standardów. Miesza czyste akustyczne piękno i brudne elektryczne brzmienia w sposób tak fascynujący i nieszablonowy, jak mało kto przed nim. Fantastycznie brzmi jego gitara na podkładzie saftowych organów dając taki retro-futurystyczny efekt, niespotykany przy wcześniejszych spotkaniach Safta z nadwornym gitarzystą Johna Zorna - Markiem Ribotem”

Nowe nagranie to kontynuacja wielogatunkowych peregrynacji, z jeszcze mocniejszym ciążeniem ku amerykańskim griotom i zrewoltowanej psychodelii. Głównie za sprawą skrzypaczki June Bender, wprowadzającej kostyczność i chropowatość muzycznej tradycji Appalachów. Płyta zawiera siedem kompozycji – rozwichrzonych i energetycznych, nastrojowych i hipnotycznych, soczystych i wprost obezwładniających. Tej płyty po prostu nie sposób przegapić!
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

Polityka - ocena 7-8/10:
(. . .) Nick Millevoi, gitarzysta z Filadelfii, nasłuchał się w dzieciństwie Neila Younga i chciał grać jak Young z The Crazy Horse – albo solo, w filmie Truposz . Ale po drodze posłuchał też najwyraźniej grania metalowego, prog-rockowego, bluesowego, no i wspomnianego Ribota, bo w sposobie w jaki – lawirując między bluesem, rockiem a jazzem – buduje swoje frazy gitarowe i z elegancją, wślizgując się w surfową estetykę je puentuje, wskazuje właśnie na mistrza nowojorskiego Downtownu. Miesza i miesza, ale tylko po to, by na koniec elegancko zamknąć cały ten chaos triadą harmoniczną.

Co więcej, Millevoi okazał się sam w sobie na tyle atrakcyjnym partnerem muzycznym, że wraz ze zbudowanym przez siebie zespołem Desertion Trio zbierał coraz ciekawsze indywidualności podobnego jak on pogranicza. Choćby organistę Jamiego Safta, który do takiego międzygatunkowego błądzenia nadaje się idealnie. Ich solówkowe wyścigi w Jai Alai Noon to – muszę przyznać – taki rodzaj popisów, jaki pogodzi mnie nawet z rockowymi tradycjonalistami, od których co jakiś czas dostaję tu po głowie. Nic dziwnego, że Saft uhonorowany został w przydługiej nazwie projektu osobnym wymienieniem swojego nazwiska, choć okazjonalnym gościem tu nie jest i z Nickiem Millevoi występuje już na kolejnej płycie.

Na pewno nie przeszkadza w tych eskapadach sekcja rytmiczna – Johnny DeBlase i znany z MOPDTK Kevin Shea – choć ten ostatni popisuje się niespokojną, niezwykle urozmaiconą grą, zagęszczając swoimi figurami perkusyjnymi drugi plan i odbierając poszukiwaczom czytelnego blues-rockowego materiału (tu ostrzeżenie) łatwość nawigacji. Można tego albumu posłuchać na nowo, śledząc tylko jego partie – i nie będzie to czas stracony. Tutaj blues nie kołysze, jak by powiedzieli znawcy gatunku, tylko rzuca we wszystkie strony – jak w wariackiej przejażdżce po kocich łbach. Ze stylem gry całego The Crazy Horse też nie ma to wiele wspólnego – w każdym razie nie więcej niż z Bad Brains (z którymi grywał Saft) . . .
autor: Bartek Chaciński

Editor's info:
Guitarist Nick Millevoi’s (Chris Forsyth and the Solar Motel Band, John Zorn’s Bagatelles) Desertion project has created its second opus, Midtown Tilt. Now using the title Desertion Trio, the band features Johnny DeBlase (Many Arms, Sabbath Assembly) on bass, and Kevin Shea (Mostly Other People Do The Killing, Talibam!) at the drumkit, and follows 2016’s Desertion by also featuring guest Jamie Saft (Electric Masada, The New Standard Trio with and without Iggy Pop) on the organ. Vibraphonist and percussionist Ashley Tini joins on three tracks.

Much like Desertion, the formula for Midtown Tilt continues to follow an instrumental country-folkrock mix with elements from jazz, as we would expect from these musicians. The musicians improvise as if their lives depend on it, but also evoke an imagery that takes listeners through the history of instrumental electric guitar music. Inspired by the town of Wildwood, NJ and the anachronistic clash of re-imagined cultures seen in its motels and amusements, Midtown Tilt is an amalgamation of jazz, psychedelic blues, surf music, and country rock instrumentals, often reminding us of Neil Young’s Crazy Horse scoring a western. Through Saft’s organ, something else is added: traces of the rhythm and blues played by Booker T. & The M.G.’s and of the blues-rock of bands like The Spencer Davis Group, Traffic and Blind Faith. The mix is explosive.

All songs composed by Nick Millevoi

Recorded by Jamie Saft at Potterville International Sound, Kerhonkson, NY, November 11, 2017
Acoustic guitar and percussion overdubs recorded by Eric Carbonara at Nada Sound Studio, Lansdowne, PA
Mixed by Jamie Saft at Potterville International Sound
Mastered by James Plotkin
Produced by Nick Millevoi
Executive production by Travassos for Trem Azul
Design and artwork by Travassos

muzycy:
Nick Millevoi guitar
Johnny DeBlase electric bass
Kevin Shea drums
Jamie Saft organ
Ashley Tini vibes on 3, 5, shakers on 4

utwory:
1. Midtown Tilt
2. It’s a Hard World for Little Things
3. Numbers Maker
4. Jai Alai Noon
5. The Myna Bird
6. The Carideon
7. Fascination Fadeaway

wydano: 2018-01-20
more info: www.shhpuma.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: