Kategorien

Symphony of the Peacocks


  • Schlüssel: IB04
  • den Hersteller: improvising beings (F)
  • Herstellerschlüssel: 7320470144466
  • Preis: 60,99 zł
  • Produkt empfehlen

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2014-11-07
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2014-11
"Czasami w sztuce zdarza się tak, że zaskakujące połączenie pozornie sprzecznych tendencji, potrafi prowadzić do powstania bardzo ciekawych, nowych rzeczy. Tak właśnie jest w przypadku świetnego albumu nagrano przez Sonny Simmonsa i Delphine Latil.

Latil jest harfistką, o klasycznym wykształceniu, absolwentką "Conservatoire de Paris" zajmuje się głownie muzyką kameralną, grając w trio z bratem (wiolonczelą) i siostrą (skrzypce). Ale jak pokazuje to choćby i ten album, ma niemałe zdolności improwizatorskie i potrafi znakomicie poruszając w odmiennych muzycznie stylistykach: znakomicie potrafi jazz, blues czy odwoływać się do etnicznej muzyki o wschodniej prowieniencji.

Sonny Simmons jest obecny na muzycznej scenie od z górą pięciu dekad - w początku latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia nagrywał i koncertował wraz z Ericiem Dolphym, a zaraz potem zaczął prowadzić własne zespoły. Nigdy jednak nie przestał intersować się tym, co w muzyce nowe, odkrywcze; całe lata, dzięki graniu z coraz to młodszym pokoleniem muzyków, pozostał otwartym na nowe muzyczne trendy w muzyce improwizowanej i poszukiwał dla nich coraz to nowych form wyrazu. Jak powiedział o nim jeden z muzycznych krytyków: "On jest uzdrowicielem, jego gra ma kojący wpływ, jakością zbliżona jest do muzyki Johna Coltrane'a. Jego muzyka nie jest syntezą solówek, akordów, improwizacji i kompozycji, lecz wolności, filozofii, wiary, blues, stanowi udany synkretyzm wielu przejawów ludzkiej działalności i idei, wychodząc poza czysto muzyczne definicje". A gdy chwyta za rożek angielski, instrument o łatwo rozpoznawalnej barwie, staje się ona idealnym językiem dla muzycznych lamentacji.

Duet prowadzi nas do istoty muzyki, liryki, czystego i głębokiego uczucia. Przychodzi od razu mi na myśl Wadada Leo Smitha i jego solowa płyta "Kulture Jazz" - bo Simmons ze swoim bluesowym zaśpiewem bardzo blisko jest twórczości słynnego trębacza z tamtego okresu. Tylko tutaj jeszcze uzupełnieniem jest kruchy delikatny dźwięk harfy miast etnicznych brzmień przywołujących gorącą Afrykę.

Piękna płyta będąca owocem niezwykłej wrażliwości twórców, objawionej tu w każdym dźwięku."
autor: Józef Paprocki


muzycy:
Sonny Simmons: cor anglais, alto saxophone
Delphine Latil: harp

utwory:
Beauty from long ago
Emeralds and Sapphires rejoice
The Blues of what it is
Blue Maze
Le Ruby of the East

wydano: 2011
nagrano: Recorded and mixed by Michel Kristof and Julien Palomo - Produced by Sonny Simmons, Michel Kristof and Julien Palomo.
Additional recordings and mixers by Ofer Tiberin and Andrew Jude Riotto.

more info: www.improvising-beings.com
Exit!
75,99 zł
Chorui Zukan
60,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
The Prisoner
56,99 zł
Force Majeure
59,99 zł
Ehécatl
60,99 zł
Mise en Abime
66,99 zł
Inti
56,99 zł
Double Windsor
66,99 zł
Gullet
58,99 zł
o.i.l.
60,99 zł
Plug In
37,99 zł
Free Solo
37,99 zł
For Harriet
60,99 zł
Near the Oasis
60,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: