Kategorien

Indian Core


  • Schlüssel: GRCD4254
  • den Hersteller: Grappa (NO)
  • Herstellerschlüssel: 7033662042548
  • Preis: 55,99 zł
  • Produkt empfehlen

Avant Jazz/Free Improvisation/Avant-Garde
premiera polska:
2007-04-06
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: plastikowe etui
opis:


Po znakomicie przyjętych koncertach The Core ze śmietanką polskiej sceny muzyki klubowej Fish Emade Tworzywo, Muzykoterapią i Bassisters Orchestra przyszedł czas na polską premiere ich dwóch najnowszych płyt: 'Blue Sky' i 'Indian Core'
Koncerty w Polsce w ramach projektu 'Norweski jazz i polska muzyczna awangarda razem. The Core i artyści Asfalt Records" odbywały się przy wypełnionych po brzegi salach.

Trasa koncertowa:
26.02.2007 Wrocław, klub W-Z
28.02.2007 Łódź, klub Jazzga
01.03.2007 Warszawa, klub Pruderia
02.03.2007 Poznań, Scena na Piętrze
04.03.2007 Lublin, klub Hades
05.03.2007 Kraków, klub Alchemik
06.03.2007 Bielsko-Biała, klub Art Club Piętawka
07.03.2007 Szczecin, klub Can Can

The Core jest w tej chwili jednym z najbardziej energetycznych i rozchwytywanych zespołów jazzowych w Norwegii. Zespół grał na najważniejszych festiwalach w Skandynawii i zbierał niesamowicie przychylne recenzje za swoją sceniczną energię połączoną ze świetną techniką grania. Twórczość zespołu jest prezentacją muzycznej fuzji - modal jazzu z lat 60-tych z nowoczesnym i melodyjnym funkiem oraz rockiem.

The Core to pulsujący niewiarygodną energią - jazzowy kunszt najwyższej próby. Określany przez krytyków mianem 'surowej energii' czy 'nuklearnej mocy', zespół wiele razy był porównywany z dokonaniami samego Johna Coltrane. Inspiracji muzycznych The Core poszukiwać należy w muzyce takich legend jazzu, jak Pharoah Sanders, Archie Shepp czy Albert Ayler.

Na początku 2006 roku saksofonista The Core - Kjetil Moester otrzymał prestiżową nagrodę 'International Jazz Award for New Talent' przyznanawaną przez IJFO - Międzynarodową Organizację Festiwali Jazzowych.

'Wtłaczają w swoją twórczość pionierstwo oraz wolność spoczywające w muzyce i duchu lat 60-tych. Genialne!'
Bergens Tidende

'Doprawdy ciężko wyobrazić sobie lepszy punkt wyjścia dla tych, którzy chcą rozwijać swoje muzyczne horyzonty"
Groove

'Ich muzyka żyje - surowa, dzika i piękna!"
Dagbladet

Dziennik; 2007-07, ocena: * * * * *
'...Norwedzy z kwartetu The Core znaleźli sposób, żeby połączyć niepowtarzalną tradycję jazzu lat 60. z własnym pomysłem na muzykowanie. Chłopaki umieją grać, co ucieszy ucho fana jazzu, i zarazem, pomimo szacunku dom przeszłości, prezentują muzyke oryginalną i zaawansowaną brzmieniowo. Nie ma w ich propozycji częstszego problemu zepołów olskich - zasłuchania na kolanach i bezmyślnego naśladownictwa. A jednak można...'
[Tymon Tymański]


Gazeta Wyborcza
Z opóźnieniem dotarła do Polski przedostatnia płyta norweskiego kwartetu, który ma u nas liczne zastępy fanów. Ja się do nich nie zaliczam; absolwenci konwersatorium w Trondheim zamykają coltrane'owsko-sandersowską spuściznę w nieznośnie przewidywalnych strukturach. Na szczęście 'The Indian Core" różni się od regularnych pozycji w dyskografii Norwegów, a to dzięki udziałowi trzech hinduskich instrumentalistów: Prasenjita Mitry na tabli, Fateha Aliego na sitarze, Kanchmana Babbara na fletach. Nagrania zarejestrowane w Norwegii w 2006 roku podczas drugiej trasy septetu tworzą wysmakowaną, stonowaną, chwilami wręcz kołysankową międzykontynentalną układankę. Do najlepszych fragmentów plyty należą te, w których Hindusi przejmują inicjatywę. Medytacyjne solówki, pełne spokoju, ale i wewnętrznego napięcia rozmowy sitaru z fletem bansari - wystarczająco dużo, by przysłonić nieco nudnawych, acz technicznie wyśmienitych Norwegów.
autor: Jędrzej Słodkowskimuzycy:
Steinar Raknes: Bass
Espen Aalberg: Drums
Kanchman Babbar: Flute
Erlend Slettevoll: Piano
Kjetil Moster: Saxophone
Fateh Ali: Sitar
Prasenjit Mitra: Tabla

utwory:
1. Slo'Fox
2. Punjab Blues
3. Autumn
4. Ull-Raga
5. Agra
6. Tarana

wydano: 2007
more info: www.grappa.no
more info2: www.thecore.pl
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: