Categories

Transatlantyk


  • Code: SL8872
  • Manufacturer: Soliton (PL)
  • Price: 31.99 zł
  • Tell a friend

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2019-04-02
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Polski wibrafonista Dominik Bukowski, swój nowy album dedykuje emocjom i doświadczeniom związanymi z polską emigracją. Konceptualny zestaw premierowych utworów tworzący płytę zatytułowaną "Transatlantyk" dotyka rozmaitych uczuć związanych ze zjawiskiem emigracji. W nowej muzyce Bukowskiego odnajdziemy zarówno smutek i tęsknotę jak radość i nadzieję, a wszystko to podane jest za pomocą dźwięków wibrafonu i kalimby, na których gra lider zespołu, oraz trąbki Emila Miszka, kontrabasu Adama Żuchowskiego i perkusji Patryka Dobosza. Poza premierowymi kompozycjami, w programie albumu znalazła się też ciekawa aranżacja kompozycji Andrzeja Panufnika "Dreamscape”, a w utworze "Polok" wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza pochodzące z francuskiego programu telewizyjnego.

"Pewnego lipcowego dnia, mając chwilę wolnego przed koncertem, postanowiłem zwiedzić gdyńskie Muzeum Emigracji. Nie spodziewałem się, że zastanę tam taki bagaż emocji - te wszystkie fotografie, przedmioty, historie ludzi, którzy z różnych powodów opuszczali kraj na zawsze, a którym towarzyszyła nadzieja, radość, czy też strach przed nieznanym. Z pewnością wyzwaniem dla nich była ogromna tęsknota, z którą wielu nie potrafiło sobie poradzić.

Te wszystkie emocje stały się dla mnie inspiracją do stworzenia muzyki zawartej na płycie.

Czy łatwo być artystą emigrantem? Jaki to ma wpływ na twórczość? Czy artystyczny język wyrazu będzie zrozumiany na obcej ziemi? Nigdy nie musiałem borykać się z takimi problemami, ale owe pytania towarzyszyły mi przy tworzeniu tego projektu. Odpowiedzi szukałem w twórczości takich artystów jak Sławomir Mrożek, Witold Gombrowicz czy Andrzej Panufnik, stąd ich obecność na płycie.

Album zamyka utwór "Emigres", w którym zostały zebrane fragmenty opowieści trzech emigrantów opuszczających Polskę w niełatwych czasach. Trzy różne historie, inne powody wyjazdu, ale podobne emocje - "Emigres" to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: czym jest emigracja. "

"Transatlantyk" pragnę zadedykować wszystkim tym, którzy musieli lub chcieli opuścić własny kraj i podjęli być może najważniejszą i jednocześnie najtrudniejszą decyzję w ich życiu."
Dominik Bukowski

muzycy:
Dominik Bukowski – vibes, kalimba
Emil Miszk – trumpet
Adam Żuchowski – double bass
Patryk Dobosz – drums

utwory:
1. Imago
2. Polok
3. Hana
4. Transatlantyk
5. 68'
6. Lost Message
7. Dreamscape
8. Hana (Reprise)
9. Emigres

wydano: 2019-03-17

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: