Categorías

Cut The Air


  • Código : MPF004
  • Fabricante : Multikulti Project (PL)
  • Precio: 41.99 zł
  • Recomendar el producto

Player


Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2017-12-04,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Folk Series
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com
Ascetyczne skupienie, głębia i płynące, afrykańskie melodie.

Oto muzyczna mozaika pozornie niedopasowanych do siebie elementów: zachodnioafrykańska harfa, czyli kora to pudło rezonansowe wykonane z tykwy, na której rozpięta jest krowia skóra. Z korpusu instrumentu wystaje duży mostek, a między nim i długą szyjką instrumentu rozpięte jest 21 strun. Ich rozmieszczenie po obu stronach mostka pozwala na symetryczną grę obiema rękami i budowanie zachwycającej polifonicznej faktury. Do tego klarnet basowy, o zdecydowanie europejskim rodowodzie, obdarzony charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniem, o bardzo niskiej, hipnotycznej barwie.

Ale po kolei. Buba Badjie Kuyateh to muzyk urodzony w 1982 roku w Gambii, w mieście Brikama, zwanym “Krainą kory”. Pochodzi z rodziny griotów. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na balafonie, a następnie - jako siedmiolatek - na korze. W tej właśnie dziedzinie ukazał się jego talent, dzięki któremu wybrano go na spadkobiercę wielowiekowej tradycji, której przedstawicielem był jego ojciec.

Michał Górczyński to urodzony w 1977 roku polski klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne, improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji dźwiękowych, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat-boxem.

Duet Buba Badjie Kuyateh / Michał Górczyński skupia się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy. Ich utwory, to najczęściej jazzowe improwizacje, bazujące na muzyce tradycyjnej, tworzące naturalną i pełną maestrii syntezę dźwięków - ludowych i klasycznych, tradycyjnych i nowoczesnych. Ich wspólna płyta obfituje w sugestywne, mistyczne dźwięki, budujące rytualny nastrój i uduchowioną atmosferę. "Cut The Air" to duchowy pomost między abstrakcyjnym światem duchów, dawnych, zaginionych cywilizacji, a wrażliwością współczesnego słuchacza.

Pięknie udało się wydobyć zarówno ciepłe, głębokie brzmienie egzotycznego instrumentu, jak i naturalną barwę klarnetu basowego. Dźwięk jest przestrzenny i krystalicznie czysty!


All music by Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński
Recorded by Andrzej Izdebski at Iziphonics Studio, Warszawa, on 26 June, 2016
Mixed and Mastered by Andrzej Izdebski
Photo, Layout and Design by Przemysław Kulczyk / Kulczyk Studio
Produced by Michał Górczyński
Executive producer: Tomasz Konwent

SELECTED REVIEWS

IKS 01/2018

Pisałem już o tym, że szalenie interesujący i takoż aktywny jest w ostatnim czasie na naszej scenie pochodzący z Gambii Buba Badjie Kouyateh. Grający na korze artysta ma na koncie m.in. wspólne płyty ze Stanisławem Soyką czy własnym zespołem Bantamba. Żadna z nich nie robi jednak tak wspaniałego wrażenia jak opublikowany właśnie przez Multikulti Projekt album nagrany w duecie z klarnecistą Michałem Górczyńskim.
Ten ostatni to artysta doskonale znany na naszych muzycznych scenach, m.in. z zespołów Ircha, Cukunft, Kwartludium czy Malerai.
We wspólnym projekcie z Kouyateh znajduje dla siebie fantastyczną przestrzeń – w folkowym, etnicznym kontekście jest mnóstwo miejsca na pełne pasji wielowątkowe dialogi instrumentalistów – i na swobodę improwizacji.
Okazuje się, że ten duet harmonijnej kory i czasem refleksyjnego, czasem furiastycznego klarnetu basowego brzmi zgoła organicznie, a zarazem szalenie świeżo, ożywczo. Muzyka jest czasami niemal medytacyjna, czasami kołysząco idylliczna, rzadziej dynamiczna.
Idźmy tropem tytułu: artyści mówią: „przecinaj powietrze”, a wtedy jest szansa, że spotkasz człowieka z innego kraju, z innej kultury i raptem przemówicie jednym językiem…
autor: Tomasz Janas

polish-jazz.blogspot.com
Płyta "Cut The Air" to wiele więcej niż spotkanie dwóch niezwykle utalentowanych muzyków. To zderzenie kultur, mieszanka dwóch odległych od siebie sposobów rozumienia muzyki. Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński udowodnili, że świat muzyki nie zna granic, tworząc eleganckie i piękne dzieło, które zachwyca swoją klasą.

Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory, tradycyjnego zachodnioafrykańskiego instrumentu, który swoją budową nieco przypomina, bardziej znaną w naszym kręgu kulturowym, harfę. Jest instrumentem o bogatej tradycji, będącym niewątpliwie częścią szeroko rozumianej afrykańskiej kultury. Michał Górczyński z kolei, jako wszechstronny muzyk, którego ulubionym "narzędziem ekspresji" wydaje się być klarnet basowy, prezentuje tutaj zaskakująco szerokie możliwości swojego instrumentu. Wszystkie utwory z płyty skomponowane są tylko na korę i klarnet, stąd subtelnie wyczuwalna swego rodzaju asceza i minimalizm aranżacyjny dodają smaku i wysublimowania całemu projektowi.

"Inside", tak jak wskazuje tytuł, to rzeczywiście wgląd w sposób rozumienia muzyki tego fantastycznego duetu. Badjie Kuyateh daje się tutaj poznać raczej jako akompaniator, to partia grana przez Górczyńskiego nadaje ton całej balladzie. Spokojne, przemyślane dźwięki, które jednak mają w sobie coś bardzo niepokojącego. Podobnie zbudowana jest kompozycja "Above". Ma ona w sobie hipnotyzujące piękno, skłaniające wprost do refleksji, bliskiej zadumie czy modlitwie. Nieco więcej agresywnych brzmień pojawia się w "Under", w którym dudniący ton klarnetu basowego świetnie przeplata się z delikatnymi i wirtuozerskimi popisami kory Kuyateha. Na płycie znajduje się też urocze "Behind", które nieco redukuje napięcie wytworzone przez inne utwory.

"Cut The Air" to wydawnictwo wymagające skupienia w odbiorze. Tylko w takich warunkach ukazuje swoje całe, często nieoczywiste, piękno. Otwiera granice i przesuwa muzyczne horyzonty. Charakterystyczną rzeczą jest, że z każdą kolejna minutą tej płyty, tracą na znaczeniu pojedyncze fragmenty czy popisy muzyków, stają się oni jednym muzycznym organizmem z dwóch teoretycznie odległych światów. Panowie stworzyli dzieło oparte na przeciwieństwach, pozornie niedopasowanych elementach. Odległe kultury muzyczne, tradycja i nowoczesność, harmonia kompozycyjna i improwizacja to tylko niektóre z tych dychotomii. To naprawdę zachwycająca i niezwykle udana próba.
autor: Jędrzej Janicki

polifonia.blog.polityka.pl
Późna płyta, której pewnie większość krajowych podsumowań nie odnotuje, ale mocna. Bubę Kuyateha, gambijskiego wirtuoza kory, zdążyliśmy już nieźle poznać – zresztą nie ma w Polsce dużej konkurencji, jeśli chodzi o ten prastary afrykański instrument o dostojnym brzmieniu. Ale niesamowite jest to, co Kuyateh wydobywa ze współpracujących z nim artystów – klarnecista Michał Górczyński gra tu jedne z najbardziej lirycznych partii w swoim dorobku. W Inside i Under – jedne z najlepszych rzeczy, które w ogóle nagrał, a to muzyk z bardzo dużym dorobkiem.
autor: Bartłomiej Chaciński


popupmusic.pl
Płytowa premiera duetu Michał Górczyński / Buba Badjie Kuyateh w końcówce minionego roku mi umknęła, a gdybym przed pierwszym zetknięciem miał zgadywać jej zawartość, celowałbym bardziej w stronę jakiegoś eksperymentu, wymagającej interakcji będącej dla słuchacza wyzwaniem. W efekcie jest dla mnie ten album sporym zaskoczeniem, bo wsiąka się w tę muzykę z miejsca.
O ile Górczyński to częsty gość naszych łamów, to nazwisko Kuyateha pada tutaj pewnie po raz pierwszy.
Gambijczyk gra na korze, strunowym instrumencie, którego łagodne brzmienie mocno przypomina harfę i która w obliczu skupienia się Górczyńskiego jedynie na klarnecie basowym, tworzy już na starcie oryginalne zestawienie.
Oparty o ten ciekawy kontrast Cut The Air to skupiony, niespieszny i niezwykle urokliwy dialog, zagrany z wyczuciem i smakiem, pełen liryzmu, melancholii i pięknych melodii w proporcjach, jakich u Górczyńskiego, ostatnio aktywnie eksplorującego głównie rozmaite formy piosenki w zestawieniu z językami z różnych stron świata, nie słychać było właściwie nigdy dotąd. Z pięknymi odsłonami zwłaszcza w postaci otwierającego płytę "Inside" czy mocniejszego "Under", z wzajemnym podkreślaniem i melodycznego, i rytmicznego aspektu swoich poszukiwań, nadając im chwilami dyskretnej transowości, Górczyński i Kuyateh tworzą muzykę głęboką, komunikatywną, wrażliwą i emocjonującą.
autor: Marcin Marchwiński

The Soundtrack Of My Life

This is the debut album by the duo comprising of Gambian (resident in Warsaw) kora player Buba Badjie Kuyateh and Polish bass clarinetist Michal Gorczynski. The album presents six lengthy musical dialogues, credited to both players.

The music is an absolutely glorious testimony of two superb musicians conversing with each other despite the seemingly remote cultural backgrounds. As a result of this telepathic connection the music, mostly improvised, merges the cultures together in a complete natural and harmonic way, as if these cultures were one, or perhaps proving that all music cultures are one indeed.

The individual abilities of these two musicians are obviously virtuosic, but this music has nothing to do with showmanship or exhibitionism, which so often destroy music, being all about the human cooperation, understanding and spiritual unity, being a true "Art of the Duo" in its best incarnation.

Gorczynski, whose roots encompass a wide diversity of musical influences, from Hassidic music, European Folklore, Jazz and Improvised Music, seems to be perfectly at ease with the West African music and his conversations with Kuyateh fit perfectly within the newly created amalgam. The natural contrasts between these two instruments are completely obliterated here and the instruments simply compliment each other despite their different scales and harmonics.

Overall this is a phenomenal album, which should leave no music connoisseur cold, regardless of his musical preferences. This music is universal and goes straight into the listener's soul and heart, completely effortlessly and overwhelmingly. When the idiom World Fusion was coined, this is what that idiom was really intended to be all about.

This is definitely one of the finest achievements of its kind and should be a part of every decent music collection. Obviously essential!
by Adam Baruch

muzycy:
Michał Górczyński: bass clarinet
Buba Badjie Kuyateh: kora

utwory:
1. Inside 6:51
2. Above 10:57
3. Under 8:40
4. Behind 5:04
5. Around 6:17
6. Through 2:47

total time - 40:38
wydano: 2017-12-04
more info: www.multikulti.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: