Categorías

Brown Street [2CD]


  • Código : INT34502
  • Fabricante : BirdJam
  • Código del fabricante: 0750447345027
  • Precio: 66.99 zł
  • Recomendar el producto

Fusion Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2006-09-01
kontynent: Europa
kraj: Austria
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com::
Joe Zawinul to prawdziwa legenda jazzu. Cztery okresy w jego twórczości to cztery pasma sukcesów. Na początku kariery związał się z kwintetem Juliana Cannoballa Adderley'a, sztandarową kompozycją zespołu zostaje 'Mercy, Mercy, Mercy" autorstwa Zawinula. On sam obok lidera staje się gwiazdą zespołu.
W 1969 roku do swojego zespołu Zawinula ściąga sam Miles Davis, obok Herbie Hancocka miał wspomagać Chicka Corea w legendarnej, rewolucyjnych sesjach 'In A Silent Way" i 'Bitches Brew"
To tutaj Zawinul spotyka Wayne'a Shortera, to trzeci okres jego twórczości. Ci dwaj muzycy powołuja do życia absolutnie niepowtarzalną grupę Weather Report.
Przez kolejną dekadę był to najważniejszy zespół nowoczesnego fusion jazzu, gdzie dwaj liderzy (Zawinul i Shorter) zaprosili do współpracy m.in. Miroslava Vitousa, Airto Moreirę, Alphonza Mouzona, Jaco Pastoriusa, Omara Hakima.
Od 1985 roku powraca do swoich solowych projektów. Wielokrotnie zdobywa laur najlepszego pianisty jazzu wg. prestiżowego pisma DOWN BEAT (Down Beat Readers Poll, Down Beat Critics Poll).
Najnowsza płyta 'Brown Street" to z jednej strony odwołanie się do stylistyki Weather Report (tytułowa kompozycja autorstwa Wayne'a Shortera/ Joe Zawinula, w oryginale pochodzi z płyty '8:30" zespołu Weather Report). Z drugiej strony pokazuje oblicze muzyka poszukującego, kreatywnego. To jakby ukoronowanie zupełnie wyjątkowej kariery tego europeskiego muzyka jazzowego, który jako jeden z nielicznych zyskał wielki respekt po drugiej stronie oceanu.

Bigbandowy Zawinul
Gazeta Wyborcza - Co Jest Grane - 29.12.2006
(...) Dwadzieścia lat pod zawieszeniu działalności legendy jazzu, zespołu Weather Report i zarazem w dwudziestą rocznicę powołanie własnej formacji Joe Zawinula - Syndicate, 74-letni gigant jazzu nagrał koncertowa płytę z udziałem trzech sprawdzonych współpracowników (Alex Acuna - instrumenty perkusyjne), Victor Bailey (bas) i Nat Townsley (bębny)) oraz radiowego, niemieckiego big bandu WDR. Za aranżację odpowiedzialny był sam Vince Mendoga, a lider tradycyjnie zasiadł za baterią syntezatorów i vocoderem. Świetnie znane tematy (np. 'Black Market", 'Carnavalito", 'In a Silent Way", 'A Remark You Made") stały się fundamentem do wielkoorkiestrowego grania, a my możemy posłuchać jak styl Weather Report czy zawinulowskich Syndykatów, te często złożone rytmiczne faktury, przełożono na dwudziestoosobowym skład: saksofonów, trąbek i puzonów. Zawinul pięknie konfrontuje kameralne brzmienie, gdy gra ze swoimi stałymi współpracownikami z potęgą czadu big bandu. A nas nachodzi jedna refleksja. Weather Report i Joe Zawinul Syndicate (ten ostatni w niezliczonej liczbie kosmopolitycznych wcieleń) same w sobie brzmiały w sposób tak pełny i spójny, że eksperyment z jazzową orkiestrą staje się czymś w rodzaju 'sztuki dla sztuki". 'Brown Street" to znakomity, dwupłytowy album, jednak zapamiętamy go bardziej jako rodzaj wariacji 'na temat", niż samoistną propozycję, mającą wyznaczyć nowy etap w życiu Zawinula. Tak czy inaczej, pozycja godna eksponowanego miejsca na półce wytrawnego jazzmana. Energetyczne granie adresowane nie tylko do erudytów.(...) [Piotr Iwicki]

muzycy:
Joe Zawinul: keyboards, vocoder
Alex Acuna: percussion
Victor Bailey: bass
Nathaniel Townsley: drums
WDR Big Band

utwory:
CD 1
1. Broen Dtreet
2. In A Silent Way
3. Fast City
4. Badia / Boogie Woogie Waltz
5. Black Market

CD 2
1. March Of The Lost Children
2. A Remark You Made
3. Night Passage
4. Procession
5. Carnavalito

wydano: 2006-10-11
more info: www.intuition-music.com
more info2: www.zawinulmusic.com
Inside
35.99 zł
Air Condition
29.99 zł
Absolute Zawinul
55.80 zł
Quartet
62.99 zł
Live at Voce
57.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: