Categorías

Ariel Ramirez: Misa Criolla, Navidad Nuestra


  • Código : 4209552
  • Fabricante : Decca Classics
  • Código del fabricante: 0028942095526
  • Precio: 55.99 zł
  • Recomendar el producto

Piosenka Artystyczna
premiera polska:
1997-11-02
kontynent: Ameryka Południowa
kraj: Argentina
opakowanie: plastikowe etui
opis:

highfidelity.pl
Missa Criola to jedna z najczęściej słuchanych kompozycji współczesnej muzyki klasycznej. Jej kompozytor, Ariel Ramirez (ur. 1921) jest znany przede wszystkim dzięki niej. Nagrana przez kompozytora w październiku 1964 roku w Buenos Aires, po raz pierwszy została wykonana publicznie dopiero trzy lata później, bo 12 marca 1967 roku w Düseldorfie. Msza, śpiewana według kastylijskiego tekstu, zatwierdzonego w roku 1967 przez Komisję Liturgiczną Kościoła Rzymskokatolickiego jest niezwykłą kombinacją własnych melodii kompozytora oraz tradycyjnych pieśni z Argentyny i całego latynoamerykańskiego regionu. Do kompozycji angażowano wokalistę solo (lub dwóch), przynajmniej 40-osobowy chór, organy (lub fortepian) oraz grupę instrumentalną, złożoną z lokalnych odmian instrumentów: charango (pięciostrunna gitara), quena (rustykalny flet), siku itp., w tym wiele instrumentów perkusyjnych.
Jednym z najjaśniejszych punktów tej, dokonanej w roku 1987 przez firmę Philips, edycji była obecność w głównej roli Jose Carrerasa (ur. 5 grudnia 1946). Rok, o którym mówimy, to absolutny szczyt jego kariery, rozpoczętej w wieku 18 lat i rok, w którym załamała się podczas nagrania w Paryżu, w którym brał udział wraz z Kiri TeKanawą. Artysta zasłabł na scenie i w wyniku przeprowadzonych wówczas badań zdiagnozowano u niego białaczkę. Wydawało się, że nie pozostało mu wiele życia, jednak już rok później, w fantastycznej formie śpiewał dla 150 000 osób podczas koncertu pod gołym niebem w Barcelonie.
Realizacja Philipsa (Philips Classic Production) miała miejsce w Hiszpanii, sierpniu 1987 roku, w Santuario de la Bien Aparecida, w pięknej Kalabrii. Nagrania dokonano w formie cyfrowej, w takiej też zostało zmiksowane i wydane na płycie Compact Disc (stąd na okładce literki DDD) Philips 420 955-2. To czasy, kiedy o cyfrze wysokiej rozdzielczości nikt jeszcze, poza laboratoriami, nie słyszał, nagranie miało najpewniej wartości 16 bitów, 48 kHz. Ponieważ reedycja FIM-u została dokonana w technologii K2HD, operującej na materiale 24/192, więc albo sygnał upsamplowano, albo obróbka miała miejsce na oryginalnym materiale. W książeczce, poza info o cyfrowej taśmie-matce nie ma o tym ani słowa.
autor: Wojciech Pacuła

Editor's Info:
Misa Criolla is the most famous work of the Argentine composer, pianist and music director Ariel Ramírez (4 September 1921 – 18 February 2010). The Misa, a mass for tenor, chorus and orchestra, is based on folk genres such as chacarera, carnavalito and estilo pampeano, with Andean influences and instruments. It is also one of the first masses to be celebrated in a modern language. Ramírez wrote the piece in 1963-1964. Almost 25 years after its birth, millions of CD’s of the piece were sold when the famous Spanish classical tenor José Carreras recorded it (1988).

muzycy:
Damian Sanchez: Conductor
Jose Luis Ocejo: Conductor
Grupo Huancara
Lalo Gutierrez
Domingo Cura
Jorge Padin
José Carreras

utwory:
1. Kyrie
2. Gloria
3. Credo
4. Sanctus
5. Agnus Dei
6. Arranged by Damián Sanchez
7. La Anunciación (chamamé)
8. La Peregrinación (huella pampeana)
9. El Nacimiento (vidala catamarquena)
10. Los Pastores (chaya riojana)
11. Los Reyes Magos (takirari)
12. La Huida (vidala tucumana)

wydano: 1996-01-16
more info: www.deccaclassics.com
more info2: www.astrolabio.net

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: