Categorías

Live at “A Space” 1975 [Bonus Tracks]


  • Código : Sackville2080
  • Fabricante : Sackville Records
  • Código del fabricante: 0038153820828
  • Precio: 59.90 zł
  • Recomendar el producto

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2013-10-29
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

opis wydawcy :
Roscoe Mitchell to jeden z najwybitniejszych muzyków amerykańskiego jazzu. Multiinstrumentalista, kompozytor, muzyk obdarzony niezwykłą wyobraźnią. Uważany za ważną postać muzyki współczesnej. Mistrz saksofonowych koncertów solowych, twórca rozbudowanych kompozycji na wieloosobowe składy, w których łączy improwizację z kompozycją.
Urodził się Chicago i tam też dorastał w muzykującej rodzinie. Objawił się jako w pełni ukształtowany muzyk, grający całkowicie indywidualnym, nie mającym porównań stylu. W latach 60tych przy jego udziale powstało stowarzyszenie AACM, grupie artystów związanych z ruchem narodził się Roscoe Mitchell’s Art Ensemble, który po kilku zmianach nazwy znany jest dziś jako Art Ensemble of Chicago – uważany za jeden z najbardziej zjawiskowych i kultowych składów jazzowych lat 70. i 80.
Pierwsza płyta Roscoe Mitchella „Sound” zrewolucjonizowała jazzową estetykę i jest do dziś manifestem kreatywnego jazzu spod znaku AACM. Tradycyjny, stosowany w jazzie układ songu, Mitchell zastąpił otwartą, zawieszoną w ciszy, strukturą dźwięków. Te dokonania usytuowały eksperymenty w jazzie równolegle do sonorystycznych poszukiwań prowadzonych przez awangardowych artystów ze świata muzyki klasycznej, takich jak John Cage i inni.
Mitchell pozostał wierny tej estetyce. Od lat kolekcjonuje instrumenty perkusyjne z całego świata, grając z ich pomocą rozbudowane utwory. Gra na fletach, i wszystkich rodzajach klarnetów i saksofonów.


multikultiproject.blogspot.com:
O ile się nie mylę po raz pierwszy ukazuje się zapis koncertu tzw. drugiego kwartetu Roscoe Mitchella z połowy lat siedemdziesiątych przynosi odmienne wersje kompozycji znanych już z wcześniej publikowanych albumów "Snurdy McGurdy and Her Dancing Shoes", "Noonah" oraz "Quartet". Mitchella pociągała wtedy z jednej strony muzyka znana z nagrań Art Ensemble of Chicago, ale z drugiej strony kierował już swój wzrok na muzykę współczesną, z jej skomplikowanymi strukturami oraz brakiem czytelnej, łatwej w odbiorze melodyki.
Słychać to znakomicie chociażby w kompozycji Mitchella "Music for Trombone & B flat Soprano". I chociaż sięga na płycie także po standard - "Naima" Johna Coltrane'a w króciutkiej wersji - to muzyka zawartość jest raczej nieprosta i nieoczywista.
Podkreślone to wszystko jest przez obecność w składzie dwóch instrumentów harmonicznych - gitary i fortepianu - tworzących dość gęstą, nieszablonową fakturę dźwiękową w poszczególnych kompozycjach. Muhal Richard Abrams i Spencer Barefield zdają się zaskakiwać tym nie tylko publiczność, ale nawet lidera zespołu. A że to także jedno z pierwszych koncertowych nagrań młodziutkiego George'a Lewisa - po płytę tę koniecznie należy sięgnąć.
autor: Marcin Jachnik


Editor's info:
With Muhal Richard Abrams, George Lewis & Spencer Barefield. “By 1975, the Art Ensemble of Chicago was enjoying an unusual popularity. Originally an outgrowth of the Roscoe Mitchell Quartet, the group was among the few free jazz ensembles in the world to attract a significant audience. If the AEC formed a key part of Mitchell’s expression, this group would permit him to emphasize the purely sonic interests apparent in his earlier work” - Stuart Broomer, from the CD liner notes. The album features AACM founder Muhal Richard Abrams on piano and newcomers (at the time) George Lewis on trombone (making his recording debut) and Detroit native Spencer Barefield on guitar. This new version of the album features over twenty minutes of additional previously unissued material including Prelude to “Naima”, “Naima”, “Duet With Spencer” and “Nonaah”.

muzycy:
Roscoe Mitchell: Alto, Tenor, B Soprano sax
Muhal Richard Abrams: Piano
George Lewis: Trombone
Spencer Barefield: Guitar

utwory:
1. Prelude to Naima
2. Naima
3. Tnoona
4. Music for Trombone & B Flat Soprano
5. Cards
6. Olobo
7. Dastura
8. Nonaah

total time - 63:47
wydano: June 18, 2013
more info: www.delmark.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: