Categorías

Live Manchester Free Trade Hall 1966 [2CD]


  • Código : HH2CD3098
  • Fabricante : Hi Hat
  • Código del fabricante: 5297961309814
  • Precio: 93.99 zł
  • Recomendar el producto

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2018-05-29
seria wydawnicza: Timeless Live Recordings
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
Gdy w 1959 roku mało znany saksofonista wydał płytę "The Shape of Jazz to Come" niewielu przypuszczało, że wschodzi gwiazda jednego z najbardziej kreatywnych i wpływowych muzyków jazzowych w historii muzyki.
Po tej płycie następowały kolejne, ze słynną "Free Jazz: A Collective Improvisation" na czele.

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się od zespołów R'n'B, między innymi u Pee Wee Craytona. Była fanem Charliego Parkera, ta fascynacja pchnęła go w objęcia jazzu. I tak już pozostało do śmierci. Na saksofonie zaczął grać w wieku czternastu lat. Grywał w lokalnych zespołach i bez powodzenia usiłował zainteresować swoją osobą publiczność Los Angeles. Od samego początku widział muzykę nieco inaczej niż wszyscy inni. Podczas debat z muzykami nieco bardziej przywiązanymi do tradycyjnego grania, często mawiał: „Birdowi by się podobało to, co gram”. I pewnie tak by właśnie było.
Coleman musiał zapłacić za swoją niepokorność – nikt nie chciał go słuchać, ani zatrudniać. Wydawałoby się, że czas się poddać. W pewnym momencie Ornette pracował jako windziarz hotelowy, w wolnych chwilach pożerając kolejne tomy poświęcone historii i teorii muzyki.

Przed nami koncert tria ojca free jazzu, pochodzący z okresu, gdy Ornette Coleman preferował triowe składy - sam na alcie, trąbce i skrzypcach, David Izenzon na kontrabasie i za perkusją Charles Moffett. Ten sam skład został zarejestrowany w Paryżu i wydany przez Gambit Records w 2008.
Nie da się opisać synergii trójki muzyków, Ornette'a napędzanego przez pełną werwy, niezwykle elastyczną sekcję Izenzon/Moffett, wypada to po prostu porywająco!
To nagranie, po efektownym remasteringu należy do grupy autentycznych skarbów, których wcale nie tak wiele na rynku. Kontakt z uchwyconą tutaj surową energią to niesamowite przeżycie.
Każdy koncert rozimprowizowanego tria był inny. Podczas występu w Manchester Free Trade Hall muzycy musieli być w wielkim sztosie, skoro pozwolili sobie na swobodną improwizację, która na płycie trwa z przerwami blisko 50 minut. Na pierwszym dysku dwa utwory bez tytułu (Unnamed) trwają ponad pół godziny, (Unnamed) na drugim dysku to piętnaście minut.
Ornette na saksofonie altowym, trabce i skrzypcach, David Izenzon na basie i Charles Moffett na bębnach chwilami brzmią niczym zespół z katakumbowych obrzędów nieznanej religii.
Kończąca drugi dysk, sztandarowa kompozycja Colemana "Sadness" to jak podróż łodzią Charona, z tą tylko różnicą, że Styks Ornette'a nie miał brzegów.
Alt lidera brzmi niemalże lirycznie, perkusja Moffetta podtrzymuje rytm nieregularnymi uderzeniami, również o niskim natężeniu dźwięku, smyczek Izenzona natomiast zatrzymuje nuty na strunach kontrabasu, ograniczając przy tym dynamikę generowaną przez trójkę jazzmanów.

Piotr Jagielski pięknie zakończył swoją opowieść o Colemanie (...) Gdzie jest bariera określająca granice muzyki. Jak długo muzyka pozostaje muzyką a kiedy jest to po prostu hałas? Czy w ogóle takie granice są potrzebne i dlaczego hałas nie może być muzyczny? Dyskusja, oczywiście, trwa nadal, choć sam jej sprawca w niej nie uczestniczy. Wyraził, co miał do wyrażenia i chyba nigdy nie zamierzał, przekonywać nikogo na siłę do własnej racji. Był człowiekiem wielkiego ducha (...)

Słuchając takich nagrań warto pamiętać o tym, że to właśnie Ornette, jak mało kto w historii muzyki poszukiwał własnej wolności i poczucia nieskrępowania artystycznego.
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
Ornette Coleman formed a new trio with bassist David Izenzon and drummer Charles Moffett in October 1961. As the decade progressed, they expanded their musical palette to include trumpet and violin - not instruments Coleman was experienced on - and divided audiences and critics with their fiercely uncompromising music.

Originally broadcast on FM radio during a short British tour, this remarkable set finds them on typically confrontational form and is presented here together with background notes and images.

muzycy:
Ornette Coleman: alto sax, violin, trumpet
David Izenzon: bass
Charles Moffett: drums

utwory:
CD1:
1. European Echoes
2. Unnamed
3. Unnamed

CD2:
1. The Fifth Of Beethoven
2. Wedding Day
3. Unnamed
4. Sadness

wydano: 2018-03-13
nagrano: live at the Manchester Free Trade Hall on May 14th 1966

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: