Categorías

Drinking Songs


  • Código : IDA027
  • Fabricante : Ici D'ailleurs
  • Precio: 54.99 zł
  • Recomendar el producto

Player


Avant Pop/Muzyka alternatywna
premiera polska:
2005-05-16
kontynent: Europa
kraj: Anglia
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Info Wydawcy:
Po 8 albumach publikowanych głównie pod nazwš Third Eye Foundation (wydawanych przez brytyjski label Domino) Matt Eliott przeprowadził się do Francji i nagrał nowy album 'Drinking Songs', tym razem pod swym prawdziwym nazwiskiem dla bardzo prężnie działajšcego francuskiego labelu Ici D'Ailleurs (min. Yann Tiersen...). Nagrywajšc jako Third Eye Foundation tworzył mrocznš, elektronicznš muzykę, czasem ocierajšcš się o trip-hop, czasem o noise i industrial. Nowa jego produkcja odbiega jednak od tej stylistyki.
Poczštkiem współpracy z Ici D'Ailleurs był remiks utworu Yanna Tiersena, zamieszczony na albumie z remiksami 'I Poo Poo On Your Juju'.
Tuż przed wydaniem 'Drinking Songs' w Ici D'Ailleurs ukazała się także kolejna płyta Third Eye Foundation, która niebawem będzie również dostępna w Polsce.
Sam Eliott mówi, że 'Drinking Songs' jest wyrazem jego fascynacji muzykš słowiańskš i wschodnioeuropejskš, jest więc bardzo akustyczny, niemal folkowy. Wszystkie utwory komponował bez użycia samplerów czy komputera, dopiero w końcowej fazie nagrywania i miksowania zostały użyte urzšdzenia elektroniczne i cyfrowe. Dopiero ósmy numer zawiera szalone elektroniczne beaty, ale i on wpisuje sie znakomicie w nastrój całego albumu.
Głównym instrumentem Elliotta jest gitara, wokół której wirujš najróżniejsze brzmienia, od skrzypiec do niesamowitych chórów.
W wywiadzie dla Fluida (03/2005) Elliott wyjaœnia: '...kocham całš muzykę Wchodu, od Estonii po Palestynę, kocham różne skale, nieprzewidywalnoœć półtonów jest po prostu piękna. Poza tym mam taka osobistš misję, żeby oczyœcić się z kultury amerykańskiej, dlaczego więc nie spoglšdać na Wschód, gdzie tradycja pięknej muzyki jest bardzo stara.'
Płyta zawiera osiem długich, melancholijnych, pełnych smutku, ale jednak przepięknych melodii. Matt Elliott ma prawdziwy dar przenoszenia słuchaczy do œwiató równoległych, odrywania ich od rzeczywistoœci. 'Drinking Songs' tchnie pewnego rodzaju mistycyzmem, tajemniczoœciš i jak rzadko który potrafi wywoływać ciarki na plecach.


Screenagers:
Pieœni pijackie (ang. drinking-songs)

- pieœni bakchiczne, biesiadne, toastowe, wchodzšce tak w obręb lit. wykształconej, jak i ludowej literatury (pieœni ludowe), œpiewane podczas zebrań towarzyskich. W lit. greckiej p.p. był skolion; wiele p.p. zbliżyło się do formy anakreontyku. P.p. sš często utworami parodystycznymi (parodia). Klasycznym przykładem polskiej p.p. jest Kurdesz F. Bohomolca.

Mocne. Mocne jak Ricard, francuska anyżówka, którš Matt Elliott upił się, kiedy tworzył "The Kursk", jednš z piosenek na "Drinking Songs". Ten przymiotnik najlepiej oddaje zawartoœć tegorocznej płyty. Słuchania najnowszego wydawnictwa Elliotta nie pozwoliłbym, o ironio, pod żadnym pozorem łšczyć z alkoholem. Taka kombinacja mogłaby zaowocować rychłš œmierciš. Bo przecież umrzeć można zarówno z przepicia, jak i ze smutku.

Z goœciem stało się coœ podejrzanego, odkšd spod szyldu The Third Eye Foundation uciekł we właœciwe nazwisko - Matt Elliott. Nagrywajšc jeszcze pod pseudonimem, znany był jako artysta trzymajšcy stylowš sztamę z Mogwai albo Tortoise. Należy w tym miejscu wspomnieć choćby "You Guys Kill Me", czy "Little Lost Soul", które łšczyły w sobie wspomniany post-rock z mrocznš, niekiedy szaleńczš elektronikš. Nastrój kawałków bywał różny, ale nigdy nie zahaczał o klimaty, co tu dużo gadać, samobójcze. A taki właœnie typ muzyki zaczšł uprawiać Matt na "The Mess We Made". Kršżek był tak przesycony muzycznym pesymizmem, że gdybym go recenzował, zastanawiałbym się, czy można biedakowi wytknšć choćby jednš wpadkę - a nuż Elliott byłby gotów skoczyć z mostu?

A tu niespodzianka - nowa płyta jest jeszcze bardziej depresyjna. Smutek ma jednak nieco inne współrzędne geograficzne. Dosłownie i w przenoœni - Matt Elliott przeniósł się do Francji, by tam, w hołdzie zerwania z amerykańskš kulturš, rozpoczšć romans ze starosłowiańskimi instrumentami i cerkiewnymi melodiami. Konwencja broni się bardzo dobrze i dołuje kilkakrotnie silniej niż wszystkie poprzednie wydawnictwa. Choćby wtedy, kiedy w otwierajšcej album piosence głoœne chóry korespondujš z pianinem albo kiedy Elliott wciela się w utworze "Whats Wrong" w pijanego akordeonistę, który opowiada tragicznš historię, dobijajšc słuchaczy tubalnym głosem. Słychać wyraŸnie, że Matt pali nie mniej niż Tom Waits za dobrych czasów. Jest jeszcze pogrzebowy "The Guilt Party", krótki instrumentalny "Trying To Explain", ale przede wszystkim wspomniany już "The Kursk". Piosenka rozpoczyna się od pluskania fal, potem wchodzi obowišzkowa rzewna gitara, a z oddali słychać już trumienno-pijackie pohukiwania, które w końcu przeistaczajš się w zapraszajšcš do wspólnego zalania się w trupa kanonadę prosto do ucha.

Elliott nie zerwał jednak całkowicie z elektronikš. Œwiadczy o tym zamykajšce płytę "The Maid We Mess", które, wbrew nazwie, nie jest wcale pokłonem w stronę poprzedniego kršżka. Stanowi za to niemal zupełnie oddzielnš częœć płyty. Podczas dwudziestu minut trwania słuchacz obcuje z hipnotyzujšcym motywem gitarowym, który powoli przechodzi w melanż elektronicznych barw, na końcu wkracza migotliwy rytm. Wszystko zespaja się w intrygujšcy energetyczny kolaż.

Mocne. Jeœli Elliott produkowałby alkohole, to bałbym się je pić, a jeœli kolejna płyta wpasuje się w tendencję depresji, to będę bał się słuchać. Nie na każdš porę dnia, nie na każde ucho. Œwietne, ale wymagajšce i zupełnie na przekór terminowi "muzyka rozrywkowa". Mocne, oj mocne.
Kamil J. Bałuk


utwory:
Drinking songs:

01. C. F. Bundy
02. Truying to explain
03. The guilty party
04. Whats wrong ?
05. The Kursk
06. What the fuck am I doing on this battlefield
07. A waste of blood
08. The maid we messed


wydano: 2005
nagrano: 2004
more info: www.icidailleurs.com
more info2: www.thirdeyefoundation.com; www.myspace.com/mattelliotandthethirdeye

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: