Categorías

Roi Boye & the Gotham Minstrels [2CD]


  • Código : Sackville3014
  • Fabricante : Sackville Records
  • Código del fabricante: 0778132301424
  • Precio: 94.99 zł
  • Recomendar el producto

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-11-24
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Julius Hemphill to postać w nowoczesnym, odważnym jazzie nie dająca się zamknąć w krótkiej charakterystyce. Był wybornym wirtuozem saksofonu altowego, chociaż naukę gry zaczynał od klarnetu. Grywał na flecie, saksofonie barytonowym, ale serce oddał w znacznej mierze jazzowej kompozycji. Był członkiem i nieformalnym liderem Black Artist Group (BAG) - artystycznego i interdyscyplinarnego kolektywu z St. Louis zrzeszającego afroamerykańską młodzież oddaną sztuką pięknym, malarstwu, poezji, historii, literaturze i muzyce. Wymyślił World Saxophone Quartet, ale porzucił go aby na własną rękę przeszukiwać przestrzenie muzyczne.

Urodził się w Fort Worth w Texasie w roku 1938 i uczęszczał do I.M. Terrell High School (uczył się tutaj m.in Ornette Coleman). Uczył się gry na klarnecie wraz z Johnem Carterem, innym słynnym absolwentem I.M. Terrell High School. Jednak pod wpływem muzyki Gerry Mulligana zdecydował się chwycić za saksofon. W 1964 roku powołany został do służby wojskowej i gdy zakończył ja po kilku latach grywał m.in. w zespole Ike'a Turnera. W roku 1968 przeniósł się do St. Louis gdzie był jednym z założycieli BAG. Z tego środowiska wywodzi się kilku późniejszych długoletnich partnerów Hemphilla - saksofoniści Oliver Lake i Hamiet Bluiett oraz trębacze Baikida Carroll i Floyd Leflore.

Hemphill przeniósł się do Nowego Jorku w połowie 1970 roku, i był aktywny tamtejszym środowisku kreatywnego jazzu - także jako nauczyciel (jego wychowankami są m.in. David Sanborn i Tim Berne oraz Marty Ehrlich). Grywał recitale solowe, tworzył jeden z najbardziej ekscytujących duetów z wiolonczelista Abdulem Wadudem, pisał na big band i grywał w unikatowych saksofonowych sekstetach. Wreszcie nagrywał albumy, które przeszły do legendy i stały się milowymi kamieniami w nowoczesnym jazzie - Dogon A.D, Coon Bid'Ness czy Raw Materials And Residuals. Jednak najbardziej znany jest jako założyciel zespołu World Saxophon Quartet z którym nagrywał wspaniałe albumy przemierzył prawie cały świat. I który opuścił pozostając do końca niezależnym i bezkompromisowym artystą. Do ostatnich dni zachował nieposkromioną chęć artystycznej pracy, choć zdrowie nie pozwalało mu stanąć na scenie s saksofonem w rękach. Zmarł 2 kwietnia 1995 roku po latach walki z rakiem.

w roku 1977 Hemphill nagrał dwa podwójne albumy, które stały się na dobra sprawę jego artystyczną wizytówką. To płyty "Blue Boye" (nagrana w styczniu) oraz "Roi Boye and the Gotham Minstrels" (zarejestrowana 1-go marca). Oba albumy nagrane zostały z wykorzystaniem możliwości nagraniowego studia i przy obu wykorzystał techniki overdubów. Gra tu na różnych instrumentach - na saksofonach, fletach, perkusji. To pełne elegancji kompozycje, w których narracje prowadzi jeden lub kilka instrumentów stroikowych jednocześnie, wykonane z niezwykła precyzją. Wywiedzione z bluesa i nagrane w lekko romantycznym nastroju.

"Roi Boye and the Gotham Minstrels" ma nieco cieplejszy charakter i jest zapowiedzią nagrań z wiolonczelistą Abdul Wadudem, gdzie ujawniła się bardziej liryczna strona muzyki Hemphilla. Można przy tym zaryzykować stwierdzenie, że tak brzmiałby World Saxophone Quartet, gdyby w obsadzie byli sami Hemphille. Piękne nagranie!

allmusic:
Psycho-theater drama in the form of the free African-American creative-jazz movement at its height.
author: Michael G. Nastos

muzycy:
Julius Hemphill: alto & soprano saxophones, flute

utwory:
CD 1:
1. (Untitled Track)
2. (Untitled Track)
3. (Untitled Track)

CD 2:
1. (Untitled Track)
2. (Untitled Track)
3. (Untitled Track)
4. (Untitled Track)

total time - 91:00
wydano: 2015

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: