Categorías

The Complete Remastered Recordings on Black Saint & Soul Note [5CD]


  • Código : BXS1028
  • Fabricante : CAM Jazz (I)
  • Código del fabricante: 8052405141330
  • Precio: 124.99 zł
  • Recomendar el producto

Soul Jazz / AACM / Avant Jazz
premiera polska:
2014-11-15
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com
Jimmy Lyons był saksofonistą altowym. Przeszedł do historii jazzu w przede wszystkich jako długoletni partner Cecila Taylora - grał w jego zespołach z górą dwadzieścia lat, od połowy lat sześćdziesiątych do swojej śmierci w roku 1986. Jego ruchliwa, wszendobylska fraza stała się znakiem firmowym zespołów amerykańskiego od czasu pamiętnych koncertów w kopenhaskim Café Montmartre w roku 1962. Był również dla muzyki Cecila Taylora niezwykle ważną postacią - on to bowiem stał się łącznikiem ze światem jazzowej tradycji.

Jimmy Lyons urodził się w 1931 roku w Jersey City, New Jersey. Gdy miał 9 lat przeniósł się wraz z matką do Nowego Jorku i tam też wkrótce rozpoczął naukę gry na saksofonie u Bustera Bailey'a. Po ukończeniu szkoły średnie został wcielony do armii Stanów Zjednoczonych i następne 21 miesięcy spędził na służbie w Korei gdzie grał w wojskowej orkiestrze. Po zakończeniu służby rozpoczął studia na New York University, później pracował na US Postal Service. Aż pewnego dnia stwierdził, że muzyka pociąga go bardziej i odszedł z pracy rozpoczynając życie zawodowego muzyka.

Od lat siedemdziesiątych Jimmy Lyons prowadził także własne zespoły - wraz z późniejszą żoną, fagocistką Karen Borca oraz perkusistą Paulem Murphym, początkowo nagrywając dla szwajcarskiej oficyny Hat Hut. Jednak najciekawsze jego nagrania pochodzą z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia - to właśnie wtedy (od 1979 r.) rozpoczęła się jego współpraca z włoską oficyną Black Saint & Soul Note. To nagrane właśnie wtedy duety z Andrew Cyrillem czy kwintet z płyty "We Sneezawee" uchodzą za szczytowe osiągnięcia jego znakomitej kariery. Teraz, dzięki nowej edycji otrzymujemy wszystkie 5 zarejestrowanych płyt w zupełnie nowej odsłonie i przystępnej - jak na rozmiary boksu - cenie.

Editor's info:
The legendary jazz recordings made by Black Saint & Soul Note make a welcome return to the active catalog with this series of specially-priced boxed sets, which feature some of the label's finest artists. Jimmy Lyons - The Complete Remastered Recordings on Black Saint & Soul Note features five albums in slipcases with original album artwork, housed in a sturdy box. The set includes the albums Wee Sneezawee, Give it Up, Burnt Offering, Nuba and Something in Return.

muzycy:
featuring:
Jimmy Lyons,
Raphe Malik,
Karen Borca,
William Parker,
Paul Murphy
Enrico Rava,
Jay Oliver,
Andrew Cyrille
Jeanne Lee

utwory:
CD 1: We Sneezawee (1983)
featuring: Jimmy Lyons, Raphe Malik, Karen Borca, William Parker, Paul Murphy
1. Wee Sneezawee
2. Gossip
3. Remembrance
4. Shackinback
5. Driads

CD 2: Give It Up (1985)
featuring: Jimmy Lyons, Enrico Rava, Karen Borca, Jay Oliver, Paul Murphy
1. Give It Up
2. Methods
3. Never
4. Ballada

CD 3: Burnt Offering (1982)
featuring: Jimmy Lyons, Andrew Cyrille
1. Popp
2. Exotique
3. Burnt Offereing

CD 4: Nuba (1979)
featuring: Andrew Cyrille, Jeanne Lee, Jimmy Lyons
1. Nuba
2. CornBread Picnic
3. The One Before Zero
4. JJ & A
5. In These Last Days
6. Sorry
7. Nuba 2

CD 5: Something In Return (1981)
featuring: Andrew Cyrille, Jimmy Lyons,
1. Take the A Train
2. Something in Return
3. Lorry
4. J.L
5. Nuba
6. Fragments I

wydano: 2014-11-10
more info: www.CamJazz.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: