Kategorie

Flying Heart


  • Kod: CF431CD
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Kod producenta: 5609063004311
  • Wykonawca: Kokotob
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-08-31
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com:
Bardzo mnie zaskoczyło to, że taki album znalazł sie w katalogu portugalskiego Clean Feedu. I wcale nie dlatego, że płyta jest słaba - bardziej ze względów estetycznych. Jednak gdy przypomniałem sobie, iż niemal od początku ten znakomity label patronował muzyce Bernardo Sasettiego, musiałem przyznać się do błędu. Bo opierałem się raczej na własnym wyobrażeniu ich katalogu, niż na faktach.

Jeszcze niedawno była to wielka rzadkość, by uznani interpretatorzy muzyki klasycznej i współczesnej, komponowanej, wkraczali na obszar raczej kojarzony z improwizacją. Także tą wywiedzioną z jazzowej tradycji. Dzisiaj zdarza się to coraz częściej - tak właśnie jest w tym przypadku. "Flying Heart" to bowiem album stworzony - w dużej mierze - przez Taiko Saito, japońską wibrafonistkę, niezwykle cenioną za współczesne interpretacje muzyki m.in. Sofii Gubaiduliny. Ale - o czym wiadomo już zdecydowanie mniej - ma ona za sobą również długotrwałą współpracę z muzykami scen awangardowych i improwizowanych nie tylko Japonii - Keiko Abe, Davidem Friedmanem czy Kazuhisą Uchihashi. Współtworzyła także duet z niemieckim pianistą awangardowego jazzu Niko Meinholdem, w którym to zainspirowana słynnym albumem "Crystal Silence" starała się rozszerzyć o jeżyk awangardy dokonania duetu Chick Corea - Gary Burton. Współpracujący ze sobą od 2006 roku jako duet Koko (od tytułu pierwszego albumu) muzycy uznali w końcu, że trzeba coś zmienić w tym składzie, że formułą nieco się - na ten czas - wyczerpała. I tak narodził się Kokotob, trio do którego zaprosili Tobias Schirmer, wspaniałego muzyka grającego na klarnecie oraz klarnecie basowym.

Trio osadza swoją autorską muzykę w jazzowym kontekście, ale samo podejście do formy, jak i treści jest eksperymentalne. Ale też niezwykle nasycone klasyczną tradycją. Obecność Tobiasa Schirmera przydało muzyce wibracji, ale też sprawiło, iż muzyka stała się przejmująco medytacyjna i melancholijna jednocześnie. Przy tym wszystkich ma ona bardzo jednorodny charakter, ale nie ma tu miejsca za nudę. Jest zwarta i jednorodna, niemal jak oddychanie…
autor: Józef Paprocki
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
If in a recent past it was a rarity, nowadays more and more classical musicians find in improvisation – and inclusively in the jazz language – an extra medium of musical creativity. That’s the case of the vibraphonist and marimba player Taiko Saito, complementing that dual frame with aspects coming from the Japanese tradition.

muzycy:
TAIKO SAITO, marimba, vibes
NIKO MEINHOLD, piano
TOBIAS SCHIRMER, clarinet, bass clarinet

utwory:
01. Waldboden
02. Wellen
03. Origami im Görlitzer Park
04. Komodo no Kodomo
05. Etude in eb
06. Feldmännchen
07. 5 Viertel
08. Bikkuri
09. Korokoro
10. Snow Moon Flower

wydano: 2017-07-07
nagrano: Recorded Nov. 22nd and 23rd at Studio H2, Berlin

more info: www.cleanfeed-records.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: