Catégories

Po kolana w niebie / Knee-deep In Heaven


  • Code: DANZ106
  • Producteur: Słuchaj Uchem (PL}
  • Code du producteur: 4025781210628
  • Prix: 39,99 zł
  • Recommander ce produit

Folk/Muzyka tradycyjna
premiera polska:
2013-12-04
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

opis wydawcy:
„Byłem ja, byłem ja po kolana w niebie,
Ale się wróciłem, dziewczyno, do ciebie”

Są różne nieba: „niebo gwiaździste nade mną”, „niebo w gębie”, „siódme niebo”. Są nieba „gdzieś – kiedyś”, ale są też „tu i teraz” – można do nich czasem (przez zbieg okoliczności) wpaść: po kostki, po kolana, po uszy.

Niebo fizyczne – światłoprzestrzeń, którą się zachwycamy i żywimy – jest wysoko nad naszymi głowami, poza zasięgiem rąk. Tymczasem śpiewamy o doświadczaniu nieba stopami, nogami, ba – o znalezieniu się w niebie dzięki zazwyczaj niewolącej sile ciążenia.

Żebyśmy mogli się porozumiewać, konieczne jest doświadczenie. Nawet żeby cokolwiek sobie wyobrazić, potrzebujemy słów i obrazów, za którymi stoi zmysłowy, zrozumiały, przeżyty fakt lub uczucie. Język nie bierze się znikąd – od rodziców i bliskich otrzymujemy komplet wyrażeń wraz z ich znaczeniami dosłownymi i przenośnymi. Tak uczy się dziecko: mama, tata, przytulić, niebo. Muzyka, taniec i poezja są łącznikami ciała i duszy – spajają w jedność rzeczy widzialne i niewidzialne.

A jakie jest miejsce nieba w polskiej muzyce ludowej? Pozostawiając na inną okoliczność kosmos pieśni religijnych (składających się głównie z nieba), sięgamy do muzyki instrumentalnej, do tańców, do skal i barw instrumentów, do wyznań zawartych w przyśpiewkach. Myślę, że mistrzowie, od których ten język, muzykę i poezję otrzymaliśmy, wiedzą, co to niebo.

Sięgamy również do poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore’a. Poeci marzyli, żeby ich pieśni trafiły pod strzechy. Nielicznym to się udało. My też – już spod strzechy – marzymy. Doświadczenie nieba w różnych postaciach jest jedną z substancji poezji. Poezji płynącej z nieba.

Czy można doświadczyć nieba, nie wierząc, że ono istnieje? Mam wrażenie, że symboliczny obszar nieba zniknął z rozmów przy stole, mediów, dyskursu publicznego, przelicytowany przez pojęcia „sukces” i „przyjemność”. Natura nie znosi pustki i w miejsce po niebie wciska się smutek. Ludzie bez apetytu na życie nie wiedzą – bo im się to nie przydarzyło, nikt ich tam nie zaprowadził ani o tym nie opowiedział – że można się znaleźć po kolana w niebie.

Mam nadzieję, że drobne i niedoskonałe odblaski nieba zawarte na niniejszej płycie zainspirują Was do tego, byście rytmicznie stawiali stopy na ziemi, a zarazem śmiało spoglądali w górę. Spotkajmy się w niebie!Janusz Prusinowski Trio
Jesteśmy uczniami i kontynuatorami wiejskich muzykantów (poniżej, w podziękowaniach, wymieniamy nazwiska części z nich), a zarazem zespołem o własnym brzmieniu, stylu i języku improwizacji.

Janusz Prusinowski, Piotr Zgorzelski i Piotr Piszczatowski tworzyli w latach 90-tych XX w. pierwsze w Polsce środowisko kontynuatorów muzyki wiejskiej a także inicjowali ruch Domów Tańca. Michał Żak i Szczepan Pospieszalski to wszechstronni muzycy od lat zgłębiający m.in. muzykę polskiej wsi.

A dlaczego „trio”? Cóż, zespół założyli w roku 2007 Janusz, Michał i Piotr P. Po jakimś czasie dołączyli do nich Piotr Z. oraz Szczepan. W tak rozbudowanym składzie kontynuujemy naszą życiową przygodę z polską muzyką tradycyjną.


Maria Siwiec
Wybitna śpiewaczka z Gałek Rusinowskich, pamiętająca setki pieśni świeckich i religijnych oraz wyrywasów, czyli poetyckich przyśpiewek, które dla muzykantów stają się zalążkiem melodii i treści tanecznych mazurków. Wraz z Marią Pęzik i Zofią Kucharczyk tworzy najsłynniejszy na Radomszczyźnie zespół śpiewaczy. Jest jedną z Mistrzyń Trio.

Podziękowania:
Maria Siwiec, Maria Pęzik, Zofia Kucharczyk, Jan Ciarkowski, Henryk Kretowicz, Kazimierz Meto, Marian Lipiec, Józef Piechota, Stanisław Stępniak – i wielu innych muzykantów, dzięki którym gramy tę muzykę.

Oskar Kolberg, Jadwiga i Marian Sobiescy, Małgorzata i Andrzej Bieńkowski, IS PAN – to dzięki nim dotarła do nas muzyka, jak również obrazy i opowieści sprzed pokoleń.

Przemysław Omieczyński, Michał Garstecki, Agnieszka i Jurek Wierzchowieccy, Kaja Prusinowska, Joanna Wiedro, Agnieszka Wilga, Garry Malloy, Francesco Martinelli, Tomek Rokosz – to osoby, bez których nie powstałaby ta płyta.

muzycy:
Janusz Prusinowski - śpiew vocals, skrzypce fiddle, harmonia Polish accordion, cymbały dulcimer
Michał Żak - flety drewniane wooden flutes, szałamaja shawm, klarnet clarinet
Piotr Piszczatowski - bębenek tambourine, baraban baraban drum, drugie skrzypce 2nd fiddle
Piotr Zgorzelski - basy bass, kontrabas double bass, tenor tenor horn
Szczepan Pispieszalski - trąbka trumpet

gościnnie:
Maria Siwiec - śpiew vocals

utwory:
1. Po kolana w niebie Knee-Deep in Heaven 3:03
2. Mazurek Ciarkowskiego Ciarkowski's Mazurek 2:39
3. Wyrywasy Marysi Maria's Dance Songs 1:06
4. Równy Kretowicza Kretowicz's Równy 2:48
5. Oj, taradom 0:40
6. Król i Królowa King and Queen 6:31
7. Mazurek pod ścianą Mazurek by the Wall 3:53
8. Za las, chłopcy Go Across the Woods, Boys 3:43
9. Mazurek o miłości Mazurek about Love 5:50
10. Owczarek Kubiaka Kubiak's Owczarek 3:55
11. Moja pieśń My Songs 8:09
12. Mazurek na Piechotę Mazurek on Foot 3:58
13. Persyjan 3:00
14. Lubelski z Kolberga Lubelski from Kolberg's 2:02
15. Musiałaś ty, dziewczę, co umieć You Must Have Known Something, Girl 3:34
16. Koziołek 2:27
17. Polka ZZ 2:24
18. Mazurek "Skarga" Mazurek "Complaint" 4:36

total time - 64:10
wydano: 2013-12-04
nagrano: recorded and mastered by - Michał Garstecki studio FREE FLY MUSIC
more info: www.sluchajuchem.pl
more info2: www.januszprusinowskitrio.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: