Catégories

Alternations


  • Code: ALLEGRO017
  • Producteur: Allegro (PL)
  • Prix: 35,99 zł
  • Recommander ce produit

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2009-02-19
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Dziennik Bałtycki
Program z płyty 'Alternations' nowego kwartetu saksofonisty Wojciecha Staroniewicza był już wykonywany kilka miesięcy temu na koncercie w klubie Winda w Gdańsku, więc sopocki występ tego zespołu można polecać w ciemno. Zresztą, jeśli byliście wtedy w Windzie, albo wybierzecie się na koncert w Zielonym Dworze, zgodzicie się pewnie z opinią, że 'Alternations' można już teraz nazwać jedną z najbardziej oczekiwanych polskich płyt jazzowych tego roku.
Do lidera przykleiła się etykietka 'najbardziej melodyjnego polskiego saksofonisty', która mówi sporo o jego stylu i myśleniu muzycznym, ale niemiłosiernie spłaszcza obraz saksofonisty z Sopotu. Równie dobrze można go nazwać 'niespokojnym', 'kreatywnym', czy 'wyrozumowanym', takie cechy słychać w jego kolejnych projektach, także w tym. Staroniewicz, pozostając w głównym nurcie jazzu, stale zmienia swoją muzykę, a to komplikuje, a to upraszcza, czasem skupia się rzeczywiście na melodii, by innym razem zaskoczyć odważnymi pomysłami harmonicznymi czy niezwykłą rytmiką.
'Alternations' sam określa jako próbę transowego grania, ale utrzymanego w formalnych ryzach. Zgoda, muzyka jest solidnie skomponowana i dopracowana, ale znalazło się w niej zdumiewająco dużo przestrzeni dla 'odlotu' dla instrumentalistów. Ten zespół składa się z indywidualności - oprócz Staroniewicza mamy w nim pianistę Sławka Jaskułke, kontrabasistę Michała Barańskiego i perkusistę Huberta Zemlera, ale liderowi udało się znaleźć złoty środek pomiędzy bandem czterech solistów a zintegrowanym organizmem, który brzmi, jak jeden muzyk grający na kilku instrumentach. Tutaj indywidualiści grają zgodnie do jednej bramki, a każdy z nich błyszczy po swojemu. Staroniewicz, który niedawno przekroczył pięćdziesiątkę, potrafi współpracować z muzykami młodszymi o pokolenie - kieruje nimi nie tłamsząc i dzięki temu dostajemy muzyką nie dość że dobrą, to jeszcze graną z niekłamanym zaangażowaniem i przyjemnością.
autor: Tomasz Rozwadowski

muzycy:
Wojciech Staroniewicz: saksofon tenorowy i sopranowy
Sławek Jaskułke: fortepian
Michał Barański: kontrabas
Hubert Zemler: perkusja
Leszek Możdżer (gościnnie): fortepian

utwory:
1. A Little Closer
2. A Catalan
3. Next Door
4. Conversession
5. Major Alterations
6. Dual
7. Karolina
8. Dogs On Tour
9. Sunny Sony

total time - 56:38
wydano: 2008
more info: www.allegrorecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: