Kategorie

Get Up!


  • Kod: 7233874
  • Producent: Stax (USA)
  • Kod producenta: 0888072338746
  • Wykonawca: Ben Harper & Charlie Musselwhite
  • Nośnik: CD
  • Cena: 54,99 zł
  • Poleć produkt

Blues & Rock/Rythm & Blues
premiera polska:
2013-02-12
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
Ileż było takich spotkań, kiedyś Miles Davis i John Lere Hooker, całkiem niedawno Wynton Marsalis i Eric Clapton, teraz Ben Harper i Charlie Musselwhite.
Amerykańskie pismo ROLLING STONE tak pisało o jednym z bohaterów plyty „Doskonały, oryginalny i fascynujący… mistrz harmonijki Musselwhite wyznacza standardy bluesa.”. Ben Harper z kolei to niezwykle charyzmatyczny, rewelacyjny muzyk i wokalista, dwukrotny zdobywca nagrody Grammy. Twórczość Harpera mocno zakorzeniona jest w rocku, bluesie i folku. Już w dzieciństwie, dzięki swoim rodzicom, poznał dwa muzyczne światy – z jednej strony Cata Stevensa i Boba Dylana, z drugiej Marvina Gaye'a i Boba Marleya. Później fascynował się zarówno Chuckiem Berry, The Beatles, The Sugarhill Gang, Eltonem Johnem i Jimmym Cliffem. Te wszystkie wpływy słychać na jego płytach.
Życie mistrza gry na harmonijce, Charliego Musselwhite’a, podobne jest do klasycznej bluesowej piosenki: urodzony w Mississippi, dorastał w Memphis, uczył się na South Side w Chicago. Przez ostatnie czterdzieści trzy lata Musselwhite wydał ponad 30 albumów. Trzy z nich - Ace Of Harps (1990), Signature (1991) i In My Time (1993) – zostały nagrane dla Alligator Records i stały się jednymi z jego najlepiej sprzedających się tytułów.
Ich wspólna płyta to fantastyczne połączenie amerykańskiego rocka i mięsistego bluesa, krótko ujmując – Ben Harper i Charlie Musselwhite w najlepszej formie.
Wydawnictwo dostępne w dwóch formatach: CD i CD+DVD Video

bluesonline.pl:
Gitarzysta Ben Harper I jeszcze bardziej sławny harmonijkarz Charlie Musselwhite spotkali się w 1997 roku przy sesji z Johnem Lee Hookerem. Na początku 2013 roku podnoszą na duchu krążkiem „Get Up!”.
Płytę rozpoczyna niemal ascetyczny „Don’t Look Tw Don’t Look Twice”> Najpierw słyszymy tylko gitarę, głos i świdrującą harmonijkę. Ale bez obaw, Harper szybko sięga po zelektryfikowany sprżęt, a harmonijka uzyska mięsisty przester.

Równie surowy rytmicznie jest „I'm in I'm Out and I'm Gone”. Gitara basowa wybija rytmicznie nuty wspólnie ze stopą, a Harper opowiada swego bluesa, a odpowiada mu harmonijka Musselwhite. Wszystko ma niesamowity podskórny puls – tak grają najlepsi.

I zwrot w stronę country bluesa. „We Can’t End This Way” przypomina piosenkę z potańcówki na werandzie. Ale za to jest świetnie zaaranżowane wokalnie. Wszak Harper współ pracował z The Blind Boys of Alabama i południowe klimaty ma we krwi, a harmonijka ubarwia zdecydowanie rozrywkową pieśń tego zestawu. Do tego pyszne solo slidem i zabawa trwa.

Mocnym blues rockiem wybucha z kolei „I Don't Believe a Word You Say”. Fantastyczna gra perkusisty, mocne brzmienie harmonijki i szeroka fraza dają w połączeniu brzmienie hard rocka z początku lat 70, a może i z nieco wcześniejszego okresu. Tak czy inaczej, nagranie ma power i niezwykle nośny riff.

Bardziej soulowe oblicze swego głosu demonstruje Harper w piosence „You Found Another Lover (I Lost Another Friend)”. Właściwie takie ogniskowe granie, z czysto brzmiącą harmonijką I prostą akustyczna gitarą zawiera w sobie tyle emocji, ile zmieścić może żywa, akustyczna muzyka. I to piękna piosenka.

„I Ride At Dawn” zaczyna się niemal psychodeliczną fraza gitary elektrycznej. Ben Harper jest jakby oddalony, powoli snuje swą bluesową opowieść, gra slide, a Musselwhite odzywa się niemal pod koniec kilkoma nutami. Ale jakież całość robi wrażenie!

Mistrzowie powracają do wspólnego hałasowania. Typowo miejski blues to „Blood Side Out”. Nerwowy rytm i brudne, mroczne brzmienie sola gitary uzupełnia wspaniała partia przesterowanej harmonijki. Do tego gęsto grający bas Jesse Ingalsa i mamy bluesowy gorący tygiel.

I wreszcie tytułowy „Get Up!”. Nie mniej gęsta gra basu towarzyszy wynurzeniom Harpera, a później pałeczkę przejmuje Mussselwhite. Gra leniwie, czekając na odzew Harpera. I mamy fantastyczny, bluesowy finał, kiedy harmonijka współbrzmi z gitarą, ale muzycy jednocześnie improwizują,, nie ograniczając się do mechanicznego powtarzania riffu. Żywe to i bardzo prawdziwe.

Po tym nieco mrocznym apogeum albumu gitarzysta i harmonijkarz grają niemal taneczną piosenkę „She Got Kick”, za bardzo nie wiadomo po co, zwłaszcza że harmonijki w niej niemal nie uświadczysz.

Podstawowe wydanie CD i winylowej płyty kończy bliski estetyce Delty „All That Matters Now”. Musselwhite gra jakby ostrożnie, niezwykle wrażliwie, gitary też są niezwykle oszczędne. Po prostu – najważniejszy jest blues. I to on zwycięża na całym krążku.

„Get Up!” które nagrali Ben Harper i Charlie Musselwhite to świetne bluesowe otwarcie 2013 roku. Klasycy nagrali klasyczny album , a i wielbiciele mocniejszego brzmienia znajdą dla siebie kilka miłych taktów.

Editor's Info:
Ben Harper has teamed with renowned harmonica master Charlie Musselwhite to create Get Up!, a piercing song-cycle of struggle and heart. Recorded in Los Angeles and produced by Harper, Get Up! is his 12th studio album and will be Harper’s first new original recordings since 2011’s Give Till It’s Gone.

“Charlie and I have been looking to make this record for over ten years and now that we've gotten to it,” stated Harper, “I can’t wait to play it live.”

“Ben and I really locked in, personally and musically, when we recorded with John Lee Hooker,” added Musselwhite. “Ever since then we wanted to record together and being in the studio together is just a natural. You can hear it and feel it in the music on Get Up!”

A striking mix of blues, gospel, roots and R&B, Get Up! features ten vivid musical character studies, skillfully rendered in cinematic detail, all written or co-written by Harper. Charlie Musselwhite’s searing point/counter-point harmonica accentuates Harper’s vocals throughout Get Up!, tying its songs together into a cohesive musical whole. The band, including Jason Mozersky, guitar; Jesse Ingalls, bass; Jordan Richardson, drums; along with Ben Harper on vocals, guitar and slide guitar; plays with economical grit, lending the songs true understanding and authority.

utwory:
1. Don't Look Twice
2. I'm In I'm Out And I'm Gone
3. We Can't End This Way
4. I Don't Believe A Word You Say
5. You Found Another Lover (I Lost Another Friend)
6. I Ride At Dawn
7. Blood Side Out
8. Get Up !
9. She Got Kick
10. All That Matters Now

total time - 40:27
more info: www.concord.com
more info2: www.charliemusselwhite.com target='_blank' >www.benharper.com
www.charliemusselwhite.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: