Kategorie

Greekadelia


  • Kod: TUGCD1065
  • Producent: Riverboat Records (UK)
  • Kod producenta: 0605633006520
  • Wykonawca: Kristi Stassinopoulou & Stathis Kalyviotis
  • Nośnik: CD
  • Cena: 55,99 zł
  • Poleć produkt

Folk/Piosenka Artystyczna/Muzyka tradycyjna
premiera polska:
2012-07-05
kontynent: Europa
kraj: Grecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Do tego, że tradycyjna muzyka nie musi być ostoją kulturowej konserwy nie trzeba nikogo przekonywać, do tego, że niekoniecznie musi wpadać w otwarte ramiona plastikowej kultury masowej także. W Polsce od kilku już lat Kapela Ze Wsi Warszawa jest tego najlepszym przykładem.
Muzyczny projekt pod nazwą „Greekadelia” współtworzony przez dwójkę greckich artystów: Kristi Stassinopoulou & Stathis Kalyviotis mieści się pomiędzy tymi dwoma pomysłami na muzykowanie. Poprzednia płyta obu muzyków wydana w 2002 roku przez Wrasse Records „The Secrets of The Rocks” odniosła wielki rynkowy sukces, przez pięć kolejnych miesięcy zajmowała miejsce w czołówce brytyjskiej World Music Charts, zawierała autorskie kompozycje Stathisa Kalyviotisa do tekstów Kristi Stassinopoulou. Tym razem mamy do czynienia z aranżacjami tradycyjnych tematów z zarówno z greckich wysp jak Archipelag Cyklad czy Kreta ale także z kontynentalnej części Grecji jak Saloniki czy Półwysep Peloponeski.
W interpretacjach a czasami wariacjach na tradycyjnych tematach kunszt i muzyczna wyobraźnia dwójki muzyków olśniewa i zdumiewa swoją siłą a rewelacyjna energia i świeże pomysły realizowane w sumie oszczędnymi środkami przykuwają uwagę na długo.
Niezwykle emocjonalny głos Kristi Stassinopoulou przywodzi na myśl samą Haris Alexiou, także jej kunszt instrumentalny jest tutaj nieoceniony, choć oczywiście grecka lutnia, na której gra Stathis Kalyviotis pełni tutaj rolę instrumentalnego kontrapunktu dla głosu.
Przepiękne aranżacje, szczerość i autentyczność w każdej nucie, nie przez przypadek płyta uzyskała wysokie oceny w angielskich mediach:
'A highly original, compelling set' 4 * * * * stars The Guardian
'Nice to find something upbeat coming out of Greece' 4 * * * * stars The Independent

naobrzezach.pl:
Rzadko zdarza mi się kupować płyty w ciemno. Co prawda, zrobiłem tak przy okazji "Celebration Rock" Japandroids, ale był to naprawdę wyjątkowy wyjątek. Takim samym wyjątkiem jest najnowsza płyta Kristi Stassinopolou i Stathisa Kalyviotisa. A może jest to przypadek jeszcze bardziej wyjątkowy, bo przekonał mnie opis na stronie wytwórni, który (jak zawsze) zapowiadał niepowtarzalne doświadczenia. Choć raz była to prawda.

Wszystkiego, co najważniejsze o tej płycie można dowiedzieć się z jej tytułu. "Greekadelia". Ładnie brzmi i łączy w sobie dwa dominujące elementy muzyki tego duetu. Grają ludowe piosenki z całej Grecji (nie ma tu ani jednej ich kompozycji), a w ich aranżacjach dominuje psychodelia. Oczywiście, nie można się dowiedzieć, że to Kristi śpiewa i gra na tabli i tamburze, a Stathis zajmuje się produkcją sampli, loopów i grą na lauto (czyli greckiej lutni po prostu). Ani tego, że te wersje stoją okrakiem między tradycją i nowoczesnością, jednocześnie będąc bardzo plastycznymi. Wystarczy tylko zamknąć oczy i ujrzeć błękit Morza Egejskiego, gaje oliwne na stokach gór, białe plaże, ale przerażająco puste. Choć to demotika, pieśni ludu, aranżacje na "Greekadelii" są bardzo surowe i zimne. Jednak to zupełnie inna pustka niż na drugiej płycie The XX, nie wynika ona z braku pomysłów, lecz jest swoistym hołdem dla nieprzyjaznej greckiej przyrody. Jest też tym, co najmocniej wprawia w trans, zapętlone dźwięki lauto, monotonny, benzamiętny głos Stassinopoulou, plamy z loopów kierują "Greekadelię na wschód, do Iranu i dalej, do Indii, wydobywając ten pierwiastek greckiej muzyki, na którą przecież Azja miała ogromny wpływ, nie tylko w czasach osmańskich.

Kupiłem "Greekadelię" już miesiąc temu i od tamtej pory słucham jej prawie raz dziennie, co chyba jest w tym wypadku najlepszą rekomendacją.
Autor: Michał Wieczorek

etnosystem.pl:
Czy poza słynną zorbą wiemy coś więcej na temat kultury muzycznej Greków? Już za tydzień prominentna wytwórnia World Music Network wypuści album, dzięki któremu poznamy ją lepiej. Kristi Stassinopoulou i Stathis Kalyviotis zebrali inspiracje z różnych regionów, dzięki czemu "Greekadelia" to prawdziwa podróż po Grecji starej i nowej.

Kristi Stassinopoulou jest rodowitą Greczynką, pochodzącą z Aten. Artystka, wokalistka, kompozytorka i autorka powieści science-fiction od lat działa na greckiej scenie undergroundowej. Wspólnie z producentem muzycznym i aranżerem, Stathisem Kalyviotisem nagrała już cztery albumy. Najnowszy, który premierę będzie miał 18-19 czerwca 2012, prezentuje ich autorskie opracowania tradycyjnej muzyki greckiej z różnych regionów (geograficznych i kulturowych), prezentując muzyczne zagadnienie "demotiki" (greckiej muzyki ludowej) oraz "rebetiki" (dawnej greckiej muzyki miejskiej). Tradycyjne melodie przepuszczone zostały przez samplery, a ich brzmienie wzbogacono miedzy innymi indyjskim harmonium. Kriti i Stathias zapraszają do podróży po dawnej i nowej Grecji razem z kapitanem, którego głos zapowiadający odbicie statku od brzegu nagrano wiele lat temu. Dziś jest to symboliczny głos podróży i przygody z grecką muzyką.

Editor's info:
The invented term ‘Greekadelia’ perfectly captures the far-out spirit of this album. First, of course, Kristi and Stathis are both Greek and draw their central artistic inspiration from their homeland. Second, the pun on ‘psychedelia’ relates to the duo’s ability to create music that shape-shifts, twisting and turning their listeners’ expectations, and plunging them deep into a new world of expression.

Their head-turning approach of playing old demotika songs, mixed with quirky samples, Kristi’s vocals, a traditional Greek lauto, an Indian harmonium and various frame drums, all underpinned by live looping, is sacrilege to some conservatives on the folk scene. Undeterred, Kristi and Stathis are keen to break away from the preservationists and explore something fresh and, importantly, resolutely Greek.

The opening track on the album, ‘Matia San Kai Ta Dika Sou’, begins with a sampled recording of a captain announcing his boat’s arrival at an island. With this first track, Kristi and Stathis launch their musical voyage through Greece, each track taken from a different island or region of the country. The haunting sailor’s song ‘Anamesa Nissirou’ is from the Dodecanese Islands. The song tells of a ship in dangerous waters and of the crew’s prayers for help. Kristi’s vocals leap and linger on mournful phrases, while Stathis’ lauto loops slow, resigned phrases. ‘Halassia Mou’ is a song from the north western region of Epirus, the speaker yearns for their absent beloved: ‘My blue-eyed one, you’ve been away for so many years.’ The music is meditative, with a low drone anchored below a gentle, rippling interplay between lauto and percussion. ‘To Ponemeno Stithos Mou’ tells of a pain, ‘because my heart weeps within’. Such strong words are matched by dramatic musical gesture – we hear a pounding frame drum, accented strums on the lauto, deep brooding harmonium chords and Kristi’s pained vocal sung in high range.

Kristi and Stathis decided to record this album as a duo in order to retain the gentle intimacy of their live performances. With minimal instrumentation Kristi and Stathis carve out a unique soundscape, and present their own truly original, and entirely beautiful, take on the folk music of Greece.

muzycy:
Kristi Stassinopoulou: vocals, Indian harmonium, bendir frame drum and other percussion instruments
Stathis Kalyviotis: Greek laouto, live looping, electronics, vocals

utwory:
01. Matia San Kai Ta Dika Sou (Eyes Like Yours)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Cycladic Islands, ballos (Greek folk dance)

02. ?namesa Nissirou (Opposite Nissiros island)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Dodecanese Islands

03. Me Gelasan Ta Poulia (The Birds Fooled Me)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Eastern Thrace, syngathistos (Greek folk dance)

04. Halassia Mou (My Blue-Eyed One)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Epirus

05. Mes Tou Aegeou Ta Nera (Immersed In The Aegean's Waters)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Aegean, syrtos of the Dodecanese (Greek folk dance)

06. Neratzoula Fountomeni (My Little Bitter Orange Tree Full Of Leaves)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Greek Mmainland, tsamikos (Greek folk dance)

07. Pes Mou Poia Mana (Tell Me, Who Was Your Mother?)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Peloponnese, tsamikos (Greek folk dance)

08. Kato Sta Dasia Platania (Down At The Plane Tree Forest)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Thessaly

09. To Ponemeno Stithos Mou (My Hurting Chest)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: East Aegean, slow kalamatianos (Greek folk dance)

10. Marenomai (I'm Wilting)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Roumeli, slow kalamatianos (Greek folk dance)

11. Erhomai Ki Esy Koimasai (I Come To You, You're Asleep)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Livisi, Asia Minor, patinada (folk style sung by small groups while walking)

12. Rodo Tis Protanastasis (First Resurrection Rose)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis, words Karavitis)
Origin: Crete, sousta (Greek folk dance)

13. Rodise I Anatoli (Rose-Hued East)
(trad, arr Stassinopoulou, Kalyviotis)
Origin: Thrace, tis tavlas (folk songs sung after celebrations in the early hours of the morning)

total time - 61:17
wydano: 2012
more info: www.worldmusic.net
more info2: www.krististassinopoulou.com/greekadelia
Recenzje użytkowników Dodano
star star star star star ludo214
instrumentalnie transowe, jasny głos Kristi Stassinopoulou dominuje ale nie zawłaszcza całej muzycznej przestrzeni, zaskakujące, że to tylko duet, wydaje się, że to kilkuosobowy zespół, jeśli ktoś lubi eleni niech omija ten album szerokim łukiem, na pewno się nie spodoba, jeśli jednak szukasz inteligentnego i autentycznego folku warto spróbować!
09-08-2012

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: