Categorie

Pot of Gold


  • Codice: DA003
  • Produttore: Differ-ant Records
  • Codice del produttore: 3700398703350
  • Prezzo: 63,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Soul / Funk
premiera polska:
2009-01-26
kontynent: Europa
kraj: Anglia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com
Brytyjski 'The Telegraph' nazwał Alice Russell mianem 'jednego z najwspanialszych, współczesnych soulowych głosów'.

O jej poprzednim albume 'My Favourite Letters' pisano entuzjastycznie, jedno określenie stało się kwintesencją płyty 'kalejdoskop historii muzyki soul'.

Zanim Alice Russell zyskała pozycję jednej z najbardziej cenionych wokalistek brytyjskiej muzyki (i porównania z Duffy, Adele czy Amy Winehouse), jej niezwykły głos został odkryty przez Will'a Holand'a alias Quantic. I aż dziw, że nie nastąpiło to prędzej, swoim głosem i repertuarem zawstydziłaby niejedną współczesną gwiazdę, brzmi tak, jakby urodziła się w latach 40. na południu USA a nie współcześnie w Wielkiej Brytanii. Wyjątkowość Alice po części jest zasługą ojca (ojciec organista zadbał, by córka rozwinęła się wokalnie śpiewając w różnych chórach), fascynacji muzycznych, o których poniżej i przede wszystkim wielkiemu talentowi.

Dość szybko trafiła pod skrzydła kultowej w świecie muzyki neo-soul/groove Tru Thoughts. Nakładem tej oficyny z Brighton pojawiły się trzy albumy Alice Russell. Wszystkie płyty, poczynając od 'Under The Munka Moon' a na 'Under The Munka Moon II' kończąc, potwierdzały jej wyjątkowość.
Z czasem o Alice zaczęło się mawiać jako o 'młodszej siostrze Joss Stone'. A niezwykle szanowany w środowisku Daddy G z Massive Attack nazwał Alice Russell swoją ulubioną piosenkarką.

Sama wokalistka przyznała, ze od początku inspiracją dla niej była twórczość takich artystów jak Eva Cassidy, Aretha Franklin, Minnie Ripperton, Stevie Wonder, Chaka Khan i Jill Scott.

Pochodząca z Framlingham w Wielkiej Brytanii Alice jest jedną z największych jasnoskórych gwiazd niezależnej sceny soul i funk. Jej talent docenili dotąd nie tylko tacy twórcy jak Quantic czy muzycy Massive Attack ale też Phil Asher, The Nextmen, Mr. Scruff czy Morcheeba, z którymi Alice miała okazję blisko współpracować.

Najnowsza płyta 'Pot Of Gold' pojawiła się w Europie Zachodniej 24 listopada nakładem francuskiej wytwórni Differ-Ant. W USA miała swoją premierę w pierwszych dniach grudnia w oficynie Six Degrees Records. Polska premiera w Multikulti Project będzie miała miejsce 20 stycznia 2009.
Znajdziemy na niej m.in. cover utworu 'Crazy' amerykańskiego duetu Gnarls Barkley.

Warto dodać, że Alice Russell można było usłyszeć/zobaczyć na koncercie w Polsce (25 października 2008 w Warszawie), a trzeba powiedzieć, że jej głos i potencjał zdecydowanie najlepiej odkrywać przy okazji występów na żywo, które są jej prawdziwym żywiołem.


Playboy; 2009-03, ocena: * * * * *
Śpiewała dla Massvie Attack, Morcheeby i Quantic Orchestra, ale pozostawała na drugim planie. Dopiero wraz z czwartym autorskim albumem, Alice Russell wkracza na należna jej pozycję w ekstraklasie nowego soul. Nie jest pierwszą blond Angielką o mocnym, zmysłowym czarnym głosie. A jednak w dobie szybkich karier z my.space dojrzałość okazuje się jej dodatkowym atutem. Tym bardziej, że ta dojrzałość udziela się jej zespołowi, który z oszczędnym wyczuciem serwuje to co najlepsze w kanonach pogranicza soul i funky, omijając sztuczny koturn R&B. Duża radość.
autor: Rafał Księżyk

JOY; 2009-03
Siła dojrzałości

Blondwłosa Angielka śpiewająca mocnym, seksownym murzyńskim głosem. Alice Russel nie jest pierwszym tego typu odkryciem. Ale do ekstraklasy soulowych wokalistek wdarła się dopiero wraz z czwartym albumem 'Pot Of Gold". I dobrze, bo w epoce nastoletnich odkryć z Myspace, jej dojrzałość jest nie lada atutem. Przecież by przekonująco śpiewać skąpany w bluesie soul potrzebny jest bagaż życiowych doświadczeń.


www.nowamuzyka.pl; ocena: * * * * 1/2
W przypadku tej artystki było wiadomo, że warto czekać, że będzie dobrze. Dobrze przyjęta była też zmiana wydawcy: z szacownego Tru-Thoughts na własny - Little Popper. Alice dała w ten sposób do zrozumienia, że potrzebuje więcej muzycznej przestrzeni.

Mimo to na 'Pot of Gold' rewolucji nie ma. Alice trzyma się dotychczas obranej ścieżki: zakorzeniona w soulu, wokalnie rozmarzona, eksploruje gdzieś przestrzenie muzyczne, które już wiele lat temu sama sobie nakreśliła. I chyba jej to służy. Początek płyty to idealny wstęp do piątkowo-sobotnich wojaży, bo 'Turn and Run' i 'Two Steps' to podnoszące na duchu, dodające animuszu numery, za pomocą których Pani Alice od razu rzuca na nas urok. Na krążku mamy też przykład tego, w jaki sposób wokalistka taktuje gatunek funk. Energiczne, momentami wręcz zaczepne 'Living the Life of a Dreamer' czy 'Hesitate' to klasyczne przykłady.

Nie zabrakło jednak miejsca na momenty wyciszenia - tu objawia się piosenkowy potencjał Pani Russell. Chodziło pewnie o to, aby nie 'zakrzyczeć' abumu i pozwolić słuchaczowi złapać nieco oddechu. Słychać tu producencką intuicję TM Juke, kolegi z dawnej stajni. Na 'Pot of Gold' regularnie popis dają muzycy sesyjni. Panowie od trąb, saksofonów, gitar, poprzecznych fletów czy pianina przez regularnie pchają się na pierwszy plan. To nie tylko dodatek do głosu Alice, który przecież zdaje się królować tu niepodzielnie.


Dziennik; piątek 16 stycznia 2009

Garnek soulowego złota od Alice Russell


O tej najczarniejszej z brytyjskich wokalistek słyszeli dotychczas głównie dziennikarze i fani neo-soulu goniący za nowościami. Jednak za sprawą czwartego albumu angielskiego objawienia soulu 'Pot Of Gold" sytuacja może zupełnie się zmienić
Kiedy brytyjska prasa pisze o jakimś wyspiarskim artyście, że jest 'przełomowy" i 'wyjątkowy", trzeba te zachwyty z reguły dzielić przez pięć. Jednak kiedy 'The Telegraph" określa mianem 'jednego z najwspanialszych współczesnych soulowych głosów" wokalistkę Alice Russell, to wiele nie przesadza.

Większość osób, które nie widziały na oczy Alice Russell, dałoby sobie głowę uciąć, że to czarnoskóra wokalistka - nic dziwnego. Kiedy słucha się nagrań z jej udziałem (poniżej singiel 'Turn & Round' z jej najnowszej płyty), natychmiast do głowy przychodzą nazwiska takich artystek, jak Jill Scott, Macy Gray a nawet Aretha Franklin. W głosie Russell - urodzonej w niewielkim brytyjskim mieście Framlingham córki organisty - czuć tę samą rasową chropowatość i mocne, zdecydowanie brzmienie, niezależnie od tego, czy wokalistka buczy tenorem czy wspina się na najwyższe, niemal koloraturowe rejestry. Najwyraźniej słychać to w otwierającym nowy album utworze 'Turn And Run" i późniejszym 'Lights Wnet Out" - takich soulowych zaśpiewów i przeszywających 'wrzasków" nie powstydziłaby się sama Aretha Franklin. Z kolei w 'Living The Life Of A Dreamer" Russell pokazuje się z bardziej funkowej strony, przypominając chwilami Marcy Gray.
Zresztą o ogromnych wokalnych możliwościach i szerokich horyzontach muzycznych Russell mogli przekonać się wszyscy ci, którzy wybrali się w październiku zeszłego roku na imprezę zorganizowaną z okazji otwarcia I linii warszawskiego metra - Angielka i jej czteroosobowy skład byli głównymi bohaterami tej uroczystości. Oprócz funkowo-soulowych perełek Alice porwała publiczność m.in. oryginalną wersją klasycznego już 'Seven Nation Army" White Stripes. Na scenie Russell osiąga ten sam poziom energetyczny co Roisin Murphy, czyli temperaturę wrzenia.

Aż dziw, że nie jest jeszcze tak znana jak Winehouse czy Duffy. Oprócz równie rasowego głosu wschodząca gwiazda neo-soulu dysponuje przecież o wiele większym doświadczeniem niż koleżanki po fachu. Bo o ile gwiazdki retro sprawnie poruszają się głównie w bezpiecznej działce popu i soulu lat 60. Alice może pochwalić się współpracą z tak różnymi artystami jak Massive Attack, Morcheeba, Mr. Scruff, Quantic Soul Orchestra i Nostalgia 77. Nie wspominając o czterech solowych płytach, jakie wydała od czasu debiutu 'Under The Munka Moon" z 2004 roku. Widać Alice zbyt rzadko pokazuje się naga na balkonach hoteli...

Ta sytuacja może się zmienić właśnie za sprawą 'Pot Of Gold". Bo mimo, że poprzednie płyty Russell wydane w barwach wytwórni Thru Thoughts miały bardziej alternatywny sznyt za sprawą elektronicznej ornamentyki i niebanalnych aranży, ta najnowsza dysponuje o wiele większym popowym potencjałem. Sporo tu imprezowych pewniaków podszytych funkiem, jak i spokojniejszych momentów, takich jak rewelacyjny cover 'Crazy" Gnarlsa Barkley - tylko Russell mogła dorównać dramatyzmowi, jaki serwował w oryginale Cee-Lo Green.

Tytuł czwartej płyty Russell jest jak najbardziej trafiony - to garnek pełen soulowego złota.

autor: Marcin Staniszewski

'Alice Russell has one of the great soul voices of today.' THE TELEGRAPH

"Gritty in places, ethereal in others, the listener is treated to vocals that are as emotionally taxing as they are beautifully crafted." BBC

'Surely by the end of the year she'll be earning the accolades she deserves.' BLUES AND SOUL

'Were Alice Russell American she'd be hanging out with Jill Scott, Angie Stone and Alicia Keys right now.' Q MAGAZINE

'Alice Russell possesses a voice of such jaw-dropping beauty, it commands you to sit up and take notice.' STRAIGHT NO CHASER

"Move over Joss Stone, because a real sassy soul sister is about to steal your crown. Absolute genius. This woman is big news.' DMC UPDATE

"Alice Russell has swiftly become a phenomenon in her own right - all Aretha-esque soul-sass and stunning vox. She's a wonder to behold." URB MAGAZINE

'Her voice is so good I was thinking of calling her up to do some Massive Attack stuff. I love the thing her label Tru Thoughts have got going in Brighton .' DADDY G, MASSIVE ATTACK

'Alice Russell has an amazing voice! She should be more famous than Joss Stone.' GROOVE ARMADA

"Alice has a very special voice, as if she was a gospel singer from the 70's. ' DJ VADIM, NINJA TUNEutwory:
1. Turn & Run
2. Two Steps
3. Living The Life Of A Dreamer
4. Let Us Be Loving
5. Got The Hunger?
6. Lights Went Out
7. Crazy
8. Hesitate
9. Universe
10. Hurry On Now
11. All Alone

wydano: 2008-12
nagrano: 2008
more info: www.differ-ant.fr
more info2: www.alicerussell.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: