Categorie

Brahms: Serenades


  • Codice: 4786775
  • Produttore: Decca Classics
  • Codice del produttore: 0028947867753
  • Prezzo: 54,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Muzyka Symfoniczna
premiera polska:
2015-02-10
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Gewandhausorchester Leipzig (Orkiestra Sukiennicza) należy do najstarszych orkiestr symfonicznych świata. Została założona przez 16 mieszczan towarzystwa muzycznego „Großes Konzert” w roku 1743. W 1781 roku wraz z przeprowadzką do Messehaus - miejsca handlu towarami sukienniczymi (Sukiennice) - zespół przyjmuje nazwę “Gewandhausorchester” (Orkiestra Sukiennicza). W 1884 roku orkiestra otrzymała nową salę koncertową, która została w 1944 r. zbombardowana i całkowicie zniszczona. Obecnie sala koncertowa, pochodząca z 1981 r. mieści się przy Augustusplatz. Gewandhausorchester jak żaden inny zespół przyczyniła się do rozwoju muzyki symfonicznej. Już w czasach Beethovena wykonała wszystkie jego symfonie, a później, jako pierwsza na świecie - wszystkie symfonie Brucknera i (w latach 70 ubiegłego wieku) symfonie Szostakowicza.

Gewandhausorchester wyróżnia się niezwykle szerokim spektrum repertuarowym i ogromną częstotliwością występów w koncertach symfonicznych, przedstawieniach operowych Leipzig Opera oraz koncertach oratoryjnych ze światowej sławy Thomanerchor z kościoła św. Tomasza w Lipsku. Dzięki ponad 200 przedstawieniom na trzech scenach koncertowych oraz koncertom wyjazdowym Gewandhausorchester stała się muzycznym centrum miasta Lipska i jego najważniejszym muzycznym ambasadorem.

Kapelmistrzami Gewandhausorchester byli: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Arthur Nikisch, Wilhelm Furtwängler, Bruno Walter. Kurt Masur (do 1996 r.) i Herbert Blomstedt (1998-2005) zaliczają się do honorowych dyrygentów Gewandhausorchester.

Dyrektor generalny Opery w Lipsku i 19 kapelmistrz Gewandhausorchester. Wraz z objęciem urzędu 2 września 2005 roku tym samym po raz pierwszy od 40 lat obie te funkcje zostały ze sobą ponownie połączone.

Chailly jest artystą, który jednocześnie ucieleśnia temperament i dyscyplinę, przygodę i namiętność, tradycję i nowoczesność. Jego występy są pełne emocji i charakteryzują się muzycznym perfekcjonizmem. Nie pozostawiając nic przypadkowi, zachowuje - jak sam określa - swoisty „ogień”, który udziela się zarówno muzykom jak i publiczności.

Podczas 16-letniej współpracy z Concertgebouw Orchester Amsterdam Chailly nie poprzestawał na standardowym repertuarze, ale z powodzeniem wykonywał muzykę XX w. Liczne tournée wiodą poprzez Europę do Azji, Ameryki oraz Japonii. Od 1999 do 2005 roku kierował ponadto założoną przez mediolańczyków Orkiestrą Miejską „Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi”, która dzięki niemu cieszy się dziś międzynarodowym uznaniem.

Chailly dyrygował we wszystkich największych teatrach operowych świata, takich jak: mediolańska La Scala, wiedeńska Opera Narodowa, nowojorska Metropolitan Opera, londyńska Royal Opera Covent Garden, a także w Monachium, Zurychu, podczas festiwalu w Salzburgu oraz w Lucernie podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki. Pracował również z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Wiedeńskiej, Filharmonii Monachijskiej, London Symphony Orchestra, a także z orkiestrami z Cleveland, Filadelfii i Chicago.

Od 1983 do 1986 r. Chailly był pierwszym gościnnym dyrygentem London Philharmonic Orchestra, od 1986 do 1993 roku muzycznym dyrektorem Teatro Comunale di Bologna. Riccardo Chailly nagrał ponad 100 CD z dziełami symfonicznymi jak i operowymi, głównie dla wytwórni DECCA. Za te nagrania otrzymał liczne nagrody, m.in. Edison Prize, Grammophone Award, Diapason d'Or, Academy Charles Cross Award, Unga Konotomo Award Japan. Kilkakrotnie był nominowany do nagrody Grammy, a w roku 2005, przez krytyków niemieckich - do Nagrody Roku.


Editor's info:
Following the ‘Gramophone Record of the Year’ award-winning set of the Brahms Symphonies, Riccardo Chailly turns his “rare talent for transforming music ripe for rediscovery” to Brahms’s Serenades. This exquisite recording renews these unjustly neglected and rarely performed works in performances of “trademark clarity” (Gramophone Record of the Year 2014) and marks the first Decca recording of these works since Kertesz in 1968.

Forming part of the wider Brahms project undertaken by Chailly and his Leipzig orchestra, this release restores an importance to these works which they rarely receive. In Chailly’s hands they emerge not just as precursors of the symphonies but powerful and individual works in their own right.

muzycy:
Gewandhausorchester Leipzig
Riccardo Chailly: conductor

utwory:
Brahms: Serenades
Serenade No.1 in D, Op.11
1. i. Allegro Molto
2. ii. Scherzo – Allegro non troppo
3. iii. Adagio non troppo
4. iv. Menuetto I – Menuetto II
5. v. Scherzo – Allegro iTunes Instant Grat
6. vi. Rondo - Allegro

Serenade No.2 in A, Op.16
7. i. Allegro moderato
8. ii. Scherzo – Vivace
9. iii. Adagio non troppo
10. iv. Quasi menuetto
11. v. Rondo – Allegro

total time - 1:05:18
wydano: 2015-02-10
more info: www.decca.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: