Categorie

Colors


  • Codice: ALLEGRO037
  • Produttore: Allegro (PL)
  • Prezzo: 39,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2019-08-23
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
„Colors” to kolejny, już trzeci autorski album Marka Jakubowskiego, perkusisty, kompozytora i edukatora jazzu. Po pierwszych bardzo ciepło przyjętych płytach jego tria, lider zdecydował się nagrać swój najnowszy projekt w kwartecie. Tym razem do współpracy zaprosił niezwykle utalentowanych młodych muzyków, dobrze znanych nie tylko na poznańskiej scenie jazzowej. Są to: Marek Konarski – saksofony, Jacek Szwaj
- fortepian i Damian Kostka – kontrabas.
Płyta zawiera 10 utworów skomponowanych przez Jakubowskiego, zatytułowanych nazwami poszczególnych kolorów. Kompozycje te są utrzymane w bardzo różnych nastrojach i klimatach. Sprawiają wrażenie, jakby odzwierciedlały osobiste postrzeganie świata oraz jego wielobarwną kolorystykę.
Muzycy kwartetu znakomicie dopasowali się do tej konwencji i swoją sugestywną grą stworzyli osobliwy, pełen niespodzianek, obraz. Do namalowania tego dzieła użyli bogatej palety barw i środków: od intrygujących dynamicznych rytmów w różnorodnym metrum, poprzez melancholijne klimaty, impresjonistyczne harmonie, do łagodnych melodii, przestrzeni, spokoju i ciszy…
Skutkiem różnorodnych inspiracji powstał eklektyczny, a zarazem pełen uroku album, wykonany z wielką starannością i dbałością o szczegóły.
Płyta „Colors” brzmi bardzo atrakcyjnie i polecam ją nie tylko fanom jazzu.
Zbigniew Wrombel

longplayrecenzje.blox.pl:
Perkusistę, kompozytora i band leadera Marka Jakubowskiego pamiętamy m.in. dzięki znakomitej płycie "My Own" z roku 2013 i wydanej rok później "Patient And Stubborn", nagranych w ramach autorskiego trio współtworzonego z pianistą Adamem Bieranowskim i kontrabasistą Piotrem Maxem Wiśniewskim.
Nowym projektem perkusisty jest kwartet złożony z (podobnie jak on) absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu: saksofonistą Markiem Konarskim, pianistą Jackiem Szwajem i jednym z najbardziej aktywnych kontrabasistów młodego polskiego jazzu, Damianem Kostką.
Album "Colors" zawiera 10 autorskich kompozycji Jakubowskiego, inspirowanych skojarzeniami do rozmaitych kolorów. Dźwiękowa kolorystyka odczuwalna jest w każdym fragmencie albumu. Pomysłowe, rozbudowane strukturalnie utwory eksponują bogatą paletę barw malowanych w formule współczesnego jazzu. Utwory Jakubowskiego to także prawdziwe perełki pod względem ujmujących motywów melodycznych i ciekawej harmonii.
Pełne wdzięku melancholijne ballady w rodzaju "Blue", "Brown", czy piękna impresyjna, klasycyzująca i pełna skandynawskiego chłodu "White", sąsiadują na płycie z tematami nawiązującymi zarówno do tradycji amerykańskiego jazzu ("Beige", "Grey"), jak europejskiej szkoły improwizacji ("Purple").
W muzyce Kwartetu odnajdziemy dynamikę i silnie zarysowany rytm w różnorodnym metrum, ale też melancholię, kojący spokój i rozległą przestrzeń.
Skład robi wrażenie idealnie dobranego teamu znakomicie odnajdującego się w ustalonej przez lidera konwencji. Wyważone i stonowane, a jednocześnie pełne charyzmy i polotu wariacje instrumentalistów, nie burzą klimatu poszczególnych kompozycji, a dodają im blichtru i tak niezbędnej improwizacyjnej zadziorności.
Każdy z muzyków mimo młodego wieku dysponuje już doskonale wypracowanym osobistym stylem i indywidualną manierą. Na "Colors" jednak okazuje się iż Konarski, Szwaj, Kostka i Jakubowski -razem, to konstelacja o własnej, silnie zarysowanej specyfice i brzmieniu.
Oby skład ten jeszcze nie raz oczarował nas równie udanym albumem.
Autor: Robert Ratajczak

muzycy:
Marek Konarski - saksofon
Jacek Szwaj - fortepian
Damian Kostka - kontrabas
Marek Jakubowski - perkusja

utwory:
1. Black
2. Green
3. Blue
4. Beige
5. Grey
6. Brown
7. Purple
8. White
9. Red
10. Rusty

wydano: 23 sierpnia 2019
more info: www.allegro.art.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: