Categorie

Graftmann + 5 Songs


  • Codice: LOC01
  • Produttore: Locco Records
  • Codice del produttore: 5901844979529
  • Prezzo: 25,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Neo-folk
premiera polska:
2008-12-16
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Płyta będąca brakującym ogniwem w ewolucji rodzimego songwritingu, neo-folku i alternative-coutry. Graftmann to jednoosobowy projekt. Swoje piosenki nagrywał już 5 lat temu, jednak jego pierwsze oblicze odsłonięte zostało za pomocą utworu "Candidate For A Star" na składance "Trójkowy Express" Pawła Kostrzewy. Niespełna rok później Graftmann przemówił w pełni na 10-utworowym debiucie wydanym małym nakładem przez CDR-owy label Every Color. Płyta była dostępna tylko w kilku sklepach internetowych i na koncertach Graftmanna.

Wydawnictwo "Graftmann+ 5 songs" to reedycja tego błyskotliwego debiutu wzbogacona o 5 premierowych, wcześniej niepublikowanych utworów. Całość łączy lekkość stylu, minimalistyczne, naturalne brzmienie gitary wzbogacane kameralnym instrumentarium - to melancholijnym pianinem, to dzwonkami.
Nie bez powodu prasa uznała Graftmanna za objawienie 2006 roku polskiej alternatywy. Tygodnik "Przekrój" uznał, że to polski debiutant roku, a "Machina" przyznała tytuł albumu miesiąca. Jesienny klimat utworów wciąga słuchacza w swój świat - niezależnie od tego czy słuchamy płyty na tarasie willi, w samochodzie czy na 9. piętrze bloku (gdzie został zarejestrowany jeden z bonusowych utworów). Uderzająca jest przede wszystkim bliskość. Słuchacz odnosi wrażenie, że Graftmann siedzi z nim w kuchni i przy lampce wina śpiewa swoje utwory. Utwory dla wrażliwców? nadwrażliwców? samotników?
Sam Graftmann mówi o nich: "To piosenki o kowbojach, niebieskich szpitalach, telewizorze, truskawkowym tyranie i rekinach, które razem z pingwinami nie czują się samotne. Utwory, które powstały z jakieś przyczyny, które mogły być lepiej nagrane i czyściej zaśpiewane, gdyby rządziła nami królowa, a samochody jeździły po lewej stronie i które mogłyby podbijać listy przebojów, gdyby po wojnie zamiast Rosjan wpadliby do nas Amerykanie".

Głosy z prasy:

"W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter . Koniecznie w języku obcym , bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego (...) Ten chłopak wie jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach (...)"
Angelika Kucińska , Machina

"Graftmannowi sława nie grozi. Śpiewa zbyt romantycznie, zbyt smutno, jest zbyt osamotniony w swojej pasji do alt-country i języka Szekspira. Grozi mu za to nad Wisłą kult i późne docenienie przez media i krytyków."
Bartek Chaciński, Przekrój

utwory:
1. Will Oldham
2. Sometimes Sorrow, Sometimes Happiness
3. Penguins and Sharks
4. Yellow Sofa
5. Red Red Cracow
6. Half A Moon For You, Half A Moon For Me
7.Candidate For A Star
8. Hibernate Me
9. Faithful to the Sky
10. Where's Your Romeo, Gina?
11. The Rest of Your Life Is Not the Worst You Can Get
12. Franz, the Strawberry Tyrrant
13. Powder and Glue
14. Turn Off Your TV
15. Blue Hospitals

wydano: 2008-12
Frail
64,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: