Categorie

Live at le Chapiteau Opera de Liege, May 17, 2012 [Blu-Ray]


  • Codice: CHR70179
  • Produttore: Challenge Jazz
  • Codice del produttore: 0608917017922
  • Prezzo: 79,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2015-12-18,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Najsłynniejszy jazzowy harmonijkarz 29 kwietnia 2012 roku skończył 90 lat. Jean-Baptiste Frédéric Isidor Thielemans, bo tak się nazywa w 2001 otrzymał tytuł barona z rąk króla Alberta II, od tego czasu minęło 11 lat i nadal możemy podziwiać kunszt wykonawczy tego instrumentalisty.

Pierwotnie to jubileuszowe wydawnictwo, składało się z dwóch płyt, standardoweg CD i DVD. Teraz otrzymujemy cudownie zrealizowaną wresję Blu-Ray. Jest to jednak zupełnie inne nagranie od wydanego wczesniej materiału - ten koncert zarejestrowany został w Chapiteau Opera, w Liege 17 maja 2012 roku, a do kwartetu Tootsa Thielemansa dołączają jeszcze zaproszeni goście - pianista Kenny Werner oraz wokalistka Trijntje Oosterhuis. Sam European Quartet obok lidera tworzą: pianista Karel Boehlee, basista Hein Van de Geyn oraz perkusista Hans van Oosterhout. Materiał filmowy ukazuje niezwykłą osobowość Tootsa Thielemansa w czułym ujęciu, niewymuszony dowcip, radość życia, wielki kunszt instrumentalny i kultura osobista są jej składnikami. Wszystko to słychać zarówno w zapowiedziach poszczególnych utworów jak też w samej muzyce, skrzącej się iście flamandzkimi barwami.

Jego pierwszym instrumentem był akordeon, ale mając 17 lat zamienił go na harmonijkę ustną i gitarę. W 1947 roku po raz pierwszy przyjechał do USA, by zacząć grać z Charlie Parkerem. Wkrótce muzycy wspólnie wystąpili na festiwalu jazzowym w Paryżu. Lata 50. i 60. to koncerty muzyka w Europie z sekstetem Benny'ego Goldmana i kwintetem George'a Shearinga. W roku 1961 nagrał piosenkę "Bluesette", która okazała się wielkim hitem.
Herbie Hancock, Thierry Lang, Bill Evans, Quincy Jones, Ella Fitzgerald, Natalie Cole, Stevie Wonder, Billy Joel, Jay Anderson, Philipe Catherine, Benny Goodman, George Shearing - to nie tylko lista najwybitniejszych muzyków jazzowych XX wieku. To także lista osób, z którymi w trakcie swej długiej, bo trwającej ponad 60 lat kariery, współpracował Toots Thielemans - flamandzki mistrz gry na harmonijce ustnej, świetny gitarzysta.
Jego życie składa się z samych paradoksów. Jest artystą mało znanym, a przecież nie ma chyba na świecie osoby, która chociażby raz nie słyszała jego olśniewającego solo na harmonijce w słynnym Moon River z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego".

Pierre Barre & Thierry Loreau wyreżyserowali film "Toots Thielemans - Legenda jazzu - Niezwykle losy pewnego chłopaka z Brukseli" prezentujący osobę Tootsa Tielemansa i niezwykłe zjawisko, jakim jest jego muzyka. Herbie Hancock, Bill Evans, Quincy Jones, Ella Fitzgerald, Natalie Cole, Stevie Wonder, Elis Regina, Billy Joel, Jay Anderson, Philipe Catherine, Benny Goodman, George Shearing - to nie tylko lista najwybitniejszych muzyków jazzowych XX wieku. To także lista osób, z którymi w trakcie swej długiej, bo trwającej ponad 60 lat kariery, współpracował Toots Thielemans.

Najnowsza rejestracja jego europejskiego kwartetu to ponad godzina wzruszającej muzyki pełnej nostalgii i wspomnień. Czwórka muzyków, współpracujących ze sobą od dawna, prezentuje świetlistą muzykę wywołującą u słuchacza wrażenie lekkości, świeżości i wzruszenia. Goście śweietnie wpisują się w świateczny charakter występu. To jakby podsumowanie długoletniej kariery tego flamandzkiego mistrza harmonijki ustnej.


Recenzent Audio tak pisał o poprzedniej płycie Toots Thielemans European Quartet [wykonanie * * * *, nagranie * * * * *]:
(...) Zadziwiające, że mimo 89 lat nadal Toot Thielemans występuje. Jego koncerty są magiczne. Nie dość, że wydobywa z harmonijki cudowne brzmienia, to uczynił z niej instrument prawdziwie jazzowy, swingujący i improwizujący. (...)
Album zawiera nagrania koncertowe z lat 2006 - 2008 z jego European Quartet. Cudownie zagrane standardy "I Loves You Porgy" i "Summertime" Gershwina rozpoczynają album. Nastrojowy temat z filmu "Nocny kowboj" przyniósł mu kiedyś światową sławę i nadal gra go z wielkim uczuciem. Jego harmonijka lamentuje w "Ne Me Quitte Pas", co można uznać za wstęp do "Bluesette", jego najpopularniejszego tematu, właściwie już standardu. A na bis zagrał "For My Lady". Pamiętam, że w Hadze publiczność słuchała go na stojąco.

Recenzent Audio Video tak pisał o poprzedniej płycie Toots Thielemans European Quartet:
(...) Belgijski harmonijkarz to niesamowita postać i legenda muzyki. W trakcie prawie 70-letniej kariery zdołał wypromować instrument, który w jazzie odgrywa rolę zupełnie marginalną. Ale w rękach Thielemansa brzmi jak stworzony dla tego gatunku. Oprócz tego jest on stylowym gitarzystą i mistrzem gwizdania. Płyta holenderskiej firmy Challenge zawiera nagrania koncertowe z lat 2006-2008. Akompaniuje mu "europejski kwartet", który tworzą: pianista Karel Boehlee, basista Hein Van de Geyn oraz perkusista Hans van Oosterhout. Znalazła się tu cała gama standardów od "Summertime" i "For My Lady" do "Round Midnight", oczywiście nie zabrakło "Bluesette", który jest wciąż największym hitem w dorobku Thielemansa. Słuchając tych nagrań wiemy, że istotą jego stylu jest komunikatywność, która jest wynikiem wirtuozerii oraz miłości do jazzu, muzyki brazylijskiej oraz melodyjności musette. (...)


Editor's info:
In 2012, Toots Thielemans celebrated his 90th anniversary. On this special age he gave an unforgettable and unique 90 years birthday-concert 'Live at le Chapiteau' Opera de Liege, May 17, 2012' with his European Quartet and with special guests: Kenny Werner (piano) and Trijntje Oosterhuis (vocals).

Pianist Karel Boehlee, drummer Hans van Oosterhout and double-bass player Hein Van de Geyn support Toots in the passion which is for him like breathing: making music!

To play music to his audience is the only thing Toots Thielemans wants in his life.

This recording is a feast for the ears and eyes and very touching indeed!

muzycy:
Toots Thielemans: harmonica
Karel Boehlee: piano
Hein Van de Geyn: bass
Hans van Oosterhout: drums

utwory:
1. On Green Dolphin Street
2. The Days of Wine and Roses
3. I Loves You Porgy & Summertime
4. I Do It For You Love
5. The Dolphin
6. Sinatra Medley (All The Way/My Way)
7. Smile
8. Midnight Cowboy
9. Dat Mistige Rode Beest (Turks Fruit)
10. Somewhere over the Rainbow
11. For My Lady
12. Bluesette
13. What a Wonderful World

wydano: 2013-11-29
more info: www.challenge.nl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: