Categorie

Live at Vassar 1970 [2CD]


  • Codice: CVSDCD006A
  • Produttore: Corbett vs. Dempsey (USA)
  • Codice del produttore: 0610079250697
  • Prezzo: 92,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-06-25
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.cm:
W roku 1970 Joe McPhee zarejestrował jedną z najważniejszych i przełomowych dla Free jazzu płyt - "Nation Time". U jej źródeł w równym niemal stopniu legły dokonania Coltrane'a, Ornette'a Colemana oraz zdobywającego coraz szerszą publiczność w czarnej społeczności funku i soulu. Jednak wydany we własnej wytwórni przez Joe McPhee album nie spotkał się z wielkim odzewem tak krytyków, jak i publiczności (zwłaszcza w Stanach), ale dla McPhee była to chwila przełomowa.

Nieco wcześniej jednak zarejestrowany został prezentowany tu właśnie podwójny koncert - kwintetu Joe McPhee oraz kwartetu perkusisty i wibrafonisty Ernie Bostica. Ten drugi prezentuje muzykę mocno osadzoną w tradycji hard-bopu lat sześćdziesiątych, chociaż niewolnego także od freejazzowych wpływów. Ale prawdziwym objawieniem jest koncert McPhee - zarejestrowany nieco gorzej poprzedzający go zespół, krystalizujący dopiero formułę grania, która w pełni objawiła się na "Nation Time", już tutaj imponuje mocą i szczerością. Energii, żywiołowości, ale i zanurzenia w jazzowej tradycji, namacalnej nią fascynacji, zazdrościć mogą muzykom chyba wszyscy.

Koncerty w kwietniu na których McPhee spotykał Bostica były ważne także dlatego, że muzyce kwartetu perkusisty współtworzyli później słynną sesję amerykańskiego saksofonisty. Tak więc - to jeden z takich momentów, dzięki któremu "Nation Time" w ogóle się narodził. Piękne, groźne i energetyczne!
autor: Józef Paprocki


Editor's info:
Poughkeepsie, NY, multi-instrumentalist Joe McPhee organized a great double-bill at Vassar College in 1970, featuring himself and his local underground jazz peers. One discs in the 2-CD package of previously unreleased music consists of a complete set of music by McPhee's quintet - wild and deeply soulful free jazz quite close in spirit to McPhee's legendary debut, NATION TIME, with clear connections to Pharoah Sanders; on the second disc, a simmering Hammond B-3 set introduces the Ernie Bostic Quartet and serves as an on-the-ground, in-the-crib soul-jazz foil to McPhee's political and astral explorations.

muzycy:
CD 1:
Ernie Bostic Quartet:
Ernie Bostic
Otis Greene
Herbie Leaman
Charlie Benjamin

CD 2:
Joe McPhee Quintet:
Joe McPhee
Byron Morris
Mike Kull
Tyrone Crabb
Bruce Thompson

utwory:
CD 1: Earl Bostic Quartet
1. Flowers For Mattie B 8:09
2. Bag's Groove 8:31
3. Resolution (from A Love Supreme) 14:24

CD 2: Joe McPhee Quintet
1. Green Dolphin Street 4:49
2. Spring Street 4:12
3. Muntu 15:43
4. Maybell's Blues 6:30
5. Maybell's Blues (conclusion) 1:43
6. Softly As In A Morning Sunrise 8:36
7. Stella By Starlight 9:39
8. The Looking Glass 11:34

wydano: 2011
nagrano: Recorded April 30, 1970

more info: www.corbettvsdempsey.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: