Categorie

Boundless


  • Codice: OGY706
  • Produttore: HatART (Swiss)
  • Codice del produttore: 0752156070627
  • Prezzo: 58,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Avant Jazz/Free Improvisation/Avant-Garde
premiera polska:
2012-01-12
seria wydawnicza: OGY SERIES
kontynent: Europa
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com
Ten charyzmatyczny muzyk przez wielu uznawany jest za najciekawszego obecnie puzonistę po Mangelsdorffie. Technika gry i dojrzałość muzyczna Samuela Blasera budzą podziwi uznanie. Studiował muzykę klasyczną, grał m.in. z Clarkiem Terrym, Halem Galperem, Philem Woodsem, Buddym De Franco. Występuje w kwartetach, triach, duetach i solo. W 2010 r. nagrał w Nowym Jorku album z Paulem Motianem („Consort In Motion”), gdzie połączył muzykę wczesnego baroku (Monteverdi, Frescobaldi, Marini) z różnymi odmianami jazzu.
Najnowsza płyta "Boundless" wydana przez cenioną szwajcarską wytwórnię Hat Hut przynosi dość skomplikowany rytmicznie, dynamiczny materiał, który z jednej strony wydaje się być twórczą kontynuacją nurtu m-base (więcej tu jednak przestrzeni dla poszczególnych instrumentalistów), z drugiej strony strony słychać tu echa jazzowej rewolty 60 lat spod znaku Cecila Taylora czy Jimmy'ego Lyonsa.
Do wspólnego grania zaprosił wybitnych instrumentalistów: amerykańskiego perkusistę Gerlada Cleavera, gitarzystę z Francji Marka Ducret'a oraz szwajcarskiego kontrabasistę Banz'a Oester'a.Samuel Blaser ponadto wydaje się podążać drogą wyznaczoną przez Tima Berne'a z formacją Big Satan, nie tylko dlatego, że spotykamy tu tego samego gitarzystę, Marka Ducret'a.
Na okładce płyty powinno znaleźć się zalecenie: "słuchać głośno". Wtedy ta muzyka ma odpowiedni ciężar i moc.


Jazz Forum 1-2/2012, ocena: * * * * *
Puzonista, kompozytor i lider Samuel Blaser w niezwykle krótkim okresie stał się znaczącym artystą sceny europejskiej, łączącym w swej muzyce klasykę (nagrania utworów inspirowanych barokiem) i jazz nowoczesny. Jego "Boundless Suite" jest czteroczęściową kompozycją utrzymaną w stylistyce nieortodoksyjnego free z subtelnymi odniesieniami do tradycji. Utwór został napisany dla czterech wykonawców, jednak warto zaznaczyć, że nie ma tutaj - jak to w klasycznym kwartecie jazzowym bywa - typowej hierarchii, z instrumentem melodycznym (puzon) i sekcją rytmiczną (gitara, kontrabas, perkusja), każdy z instrumentów posiada równe prawa, żaden nie jest na stałe przypisany do konkretnej roli. Podane na okładce nazwy części utworu nie oznaczają zamkniętych całości, kolejne fragmenty następują po sobie płynnie, układają się "ponad podziałami" sugerowanymi przez kompozytora.
Najważniejszą zasadą formotwórczą wydaje się być przeciwstawianie fragmentów o wysokim stopniu zintegrowania wszystkich elementów utworu strukturom "amorficznym". W efekcie powstają silne napięcia i kontrasty, pełniące rolę "napędu" w procesie budowania formy. W częściach "zintegrowanych" mamy temat, stałe tempo i puls rytmiczny, pewną stabilność tonalną (tworzoną przez dźwięk centralny i powtarzanie tematu np. w Part II), fragmenty swobodne to skutek świadomego "demontażu" melodyki (rozpada się ona na szereg drobnych motywów lub pojedynczych dźwięków), warstwy metrorytmicznej i agogiki. Taki proces rozpoczyna się pod koniec Part I, i jest kontynuowana w części następnej.
Zwarty tok muzyczny zostaje zastąpiony przez jednoczesne (lub solowe) improwizacje, z wykorzystaniem całej gamy pomysłów artykulacyjno-kolorystycznych (np. puzonista stosuje szybkie zmiany rejestrów, technikę multifoniczną, glissanda, efekt wah-wah, growl). Rozproszone, poruszające się po własnych torach instrumenty zaczynają się stopniowo "konsolidować", rodzi się temat, powraca tempo i klimat z początku płyty, nieco podobnie wygląda to w Part III.
W ostatniej części mamy m.in.brawurowe sola puzonu i gitary (kapitalny Ducret!), wsparte gęsto tkaną perkusją, jednak próżno czekać na grand finale, muzyka znów rozpływa się gdzieś w niebycie. Bardzo interesujący, przemyślany album, muzyka pełna treści, zaskakujących zwrotów akcji i rewelacyjnej gry członków kwartetu Blasera.
autor: Bogdan Chmura


Liner notes
Blaser's tone, articulation and experimental technique have maintained a steadygrowth since his impressive beginnings as a recording artist just a few shortyears ago. A young master of multiphonics, he is one of the few artists who havedecided to embrace the complex techniques pioneered by Mangelsdorff, albeitwith a purity of tone that few of his contemporaries can muster. Presenting his improvisational gifts and wide-ranging interests in the company of like-mindedpeers, Boundless is a lucid and compelling document of a rising artist whosesingular path shares few equals.
by Troy Collins

muzycy:
Samuel Blaser: trombone
Marc Ducret: guitar
Banz Oester: bass
Gerlad Cleaver: drums

utwory:
1. Boundless Suite Part II 15:12
2. Boundless Suite Part II 17:48
3. Boundless Suite Part III 16:11
4. Boundless Suite Part IV 13:23

total time - 62:37
wydano: 2011-09-20
nagrano: Recorded live October 7th, 8th & 9th, 2010 in Lausanne, Zurich and Basel.
more info: www.hathut.com
more info2: www.samuelblaser.com
Randezvous Suite
49,99 zł
Curare
56,99 zł
Drop It
56,99 zł
Upcoming Hurricane
56,99 zł
Eastern Man Alone
57,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: