Kategorie

Liturgy of the Birds - In Memoriam Olivier Messiaen


  • Kod: CF543CD
  • On Stock
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Wykonawca: Daniel Bernardes & Drumming GP feat. António A. Aguiar & Mário Costa
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-01-10
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
"Natura, ptasie śpiewy to moje namiętności, to moje schronienia" mawiał Olivier Messiaen, jeden z najważniejszych kompozytorów XX w.

Choć zapisał się w historii muzyki, jako kompozytor „Kwartetu na koniec Czasu”, jednego z najgłębszych, ale i najczęściej wykonywanych dzieł muzycznych XX wieku, pozostawił po sobie szalenie wielowątkową spuściznę. Jego kompozycje są pełne ekspresji i symboli, innym razem uwodzą słuchacza zmysłowością i uduchowieniem. Jeśli by szukać jednego określenia oddającego fundament kompozytorskiego warsztatu Messiaena, być może byłaby nim Otwartość. Na rozmaite bodźce płynące z obcowania z naturą, odległymi kulturami, studiowania teoretycznych traktatów, ale także z kontaktów ze studentami. Otwartość doprowadziła jego kompozytorską sztukę do mistrzostwa.

Płyta "Liturgy of the Birds - In Memoriam Olivier Messiaen" to fantazyjna, pełna czułego stosunku do dziedzictwa francuskiego kompozytora, rozpisana na siedem instrumentów, emocjonująca opowieść, wywiedziona z bogatego dorobku Messiaen, w skład którego wchodził siedmiotomowy Katalogu Ptaków, Symfonia „Turangalîla” na fortepian, fale Martenota i orkiestrę, Siedem Haiku na fortepian i orkiestrę i osławiony Kwartet na koniec czasu, który został skomponowany podczas II Wojny Światowej w obozie jenieckim w Görlitz.

Klasyczne trio (fortepian/kontrabas/perkusja) i kwartet perkusyjny, w którym dominują wibrafony, marimba i glockenspiel nawiązują dialog z Messiaenem, oparty na zrozumieniu jego dziedzictwa (ciekawe nawiązanie do architektury kompozycji Messiaena), umiejętnym wyrażeniu treści emocjonalnych i umiar w stosowanych środkach wyrazu (zachowana została tutaj ciągłość tradycji).
Dzięki temu powstało przemyślane dzieło, uwodzące słuchacza czytelnym wkomponowaniem kwartetu idiofonów w strukturę muzyczną, współczesną stylistyką, spójnym wykorzystaniem technik instrumentacyjnych i dopracowanym detalem. Niewiele jest w historii muzyki tak przekonujących dialogów międzygatunkowych, słuchacze w Polsce zasypywani są kolejnymi płytami, (o których natychmiast należy zapomnieć) z jazzowymi interpretacjami Chopina, Lutosławskiego, Pendereckiego, Góreckiego...
"Liturgy of the Birds - In Memoriam Olivier Messiaen" nie jest efektem grantu, roku Messiaena, mecenatu zamożnej instytucji publicznej. Jest efektem wieloletniej fascynacji twórczością artysty, o którym można powiedzieć, że istnieje poza czasem. I tak jak jego kompozycje wybiegały w przyszłość - tak tutaj trio Daniela Bernardesa z Drumming GP serwują nam zaskakującą, a nawet zadziwiającą, wielowątkową muzyczną ucztę.
autor: Witek Leśniak
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's Info:
Portuguese pianist Daniel Bernardes studied both composition (with Emmanuel Nunes and Karlheinz Stockhausen) and jazz (with Carlos Barretto and Joao Paulo Esteves da Silva, two names of the Clean Feed catalogue). “Liturgy of the Birds” comes from his explorations of Olivier Messiaen’s compositional techniques, applied here to a jazz setting, bringing together a piano jazz trio (with double bassist António Augusto Aguiar and drummer Mário Costa, the same of “Oxy Patina” and the Emile Parisien Sfumato Quintet) with Drumming GP, an international reference in the world of modern percussion. “Liturgy of the Birds” is an hommage to Olivier Messiaen, alluding to his profound devotion to Christianity and his love of the birds to the point of notating and using their chants throughout his works. To Bernardes, «the language of Messiaen is a possible path to contemporary jazz», and listening to this astonishing record we have to agree with him. If you’re searching for something new and surprising, search no more: here it is.

muzycy:
Daniel Bernardes: Piano
António Augusto Aguiar: Bass
Mário Costa: Drums Drumming GP

Miquel Bernat: Marimba, Percussion
Jeff Davis: Vibrafone Soloist, Percussion
Joao Dias: Glockenspiel, Percussion
Pedro Góis: Vibrafone, Percussion

utwory:
1. 19 8:04
2. Bolero 10:55
3. Globular Clusters 7:57
4. Sobre Kieslowski I 8:03
5. Ostinato, Interlúdio e Cançao V 9:1

wydano: 2019-12
nagrano: Recorded by Mário Marques at Centro Cultural e de Congressos das Caldas da Rainha, February 10,11 and 12 2018

more info: www.cleanfeed-records.comZuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: