Kategorie

Moments of Fatherhood


  • Kod: ROG0068
  • Producent: Rogue ART (FR)
  • Wykonawca: Nicole Mitchell Black Earth Ensemble + Ensemble Laborintus
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-08-08
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2016-07, ocena: *****:
Najnowsza płyta Nicole Mitchell to jakby - muzycznie - powrót do korzeni i muzyki z trzech pierwszych jej autorskich albumów. Ale to muzyka bogatsza o całe lata doświadczeń, o granie u Anthony'ego Braxtona i współpracę z Roscoe Mitchellem, doświadczenia free improvu i współczesnej muzyki europejskiej. To bogactwo pomysłów i faktur, ale i umiejętność odsiania tego, co ważne i niezwykłe z morza dźwięków i czystego muzycznego gadulstwa.

Inspiracją dla powstałego tu materiału była kolekcja fotografii ukazujących zamożnych Afroamerykanów, zebranych i przedstawionych przez Williama Edwarda Burghardta Du Bois pod tytułem "American Negro" na Wystawie Światowej w 1900 roku w Paryżu, jako wyzwanie dla stereotypów rasistowskich. Mitchell oglądając te zdjęcia zestawiała je z własnym dzieciństwem i całość muzyki napisała w hołdzie dla swojego zmarłego w 2012 roku ojca, którego rola w jej życiu i rozwoju jej afroamerykańskiej świadomości była ogromna. Fotografie Du Bois, ale też to, czego nauczył Nicole Mitchell jej ojciec, no i w końcu tworzona przez nią teraz muzyka miały ten sam cel - "przeformułować pozytywny globalny obraz Afroamerykanów, ukazać ich wytrwałość i odporność, sprzeciwić się negatywnym obrazom i stereotypom, utrwalanym w mediach od wieków".

Pierwotnie Nicole Mitchell chciała ten materiał zagrać w kwintecie z dwójką swoich stałych współpracowników - saksofonistą Davidem Boykinem oraz skrzypaczką Renee Baker, kubańskim pianistą Aruanem Ortizem i francuskim klarnecistą, liderem Ensemble Laborintus Sylvainem Kassapem. Jednak pracując na formą muzyki doszła do wniosku, że ten pulsujący niezwykłą podskórną energią potok dźwięków potrzebuje większego wykonawczego aparatu. I to właśnie Kassap zaproponował Mitchell połączenie dwóch zespołów reprezentujących odmienne muzyczny światy, chociaż mieszczące się w szerokopojętym jazzowym idiomie.

Muzyka na płycie sięga do doświadczeń AACM-u i bigbandów z tego środowiska się wywodzących, ukazuje liryczną stronę jej muzycznej aktywności i łatwość pisania pięknych, melodyjnych fraz i tematów. Pulsuje wewnętrzną energią jej pierwszych zespołów, ale i sięga po komplikacje formy współczesnych liderów afroamerykańskiego jazzu. To muzyka kreatywna i lekka równocześnie, tchnąca świeżością i przywodząca na myśl tradycję. Najlepsza płyta Nicole Mitchell od lat.
autor: Marek Zając


Editor's info:
The idea of “Moments of Fatherhood” was inspired by photographs exhibited in 1900, by scholar and leader of social justice, W.E.B. Dubois. In the wake of America’s Reconstruction Era, Dubois traveled to the World's Exposition in Paris, where he displayed stunning and impactful photographs which proved evidence of African American prosperity and excellence just decades after the Civil War. Dubois’ photographs reframed a positive global view of African Americans for their tenacity and resilience, in contrast to the negative images that had been portrayed by the American media for centuries.
Moments of Fatherhood is a cultural exchange and a musical celebration of fathers that interweaves creative music with contemporary music, inspired by photographs of French and American men with their children. Nicole Mitchell, excerpt from the liner notes

muzycy:
Nicole Mitchell: flutes
Renee Baker: violin
David Boykin: tenor saxophone, clarinet
Aruán Ortiz: piano
Hélene Breschand: harp
Cesar Carcopino: drums, vibraphone
Benjamin Duboc: double bass
Sylvain Kassap: clarinets
Anais Moreau: cello

utwory:
1. Building Stuff (9:11)
2. Cold Hard Facts (9:19)
3. Explorers (12:53)
4. Listening (12:06)
5. Only One Like Him (7:15)
6. A Piece of Advice (7:55)
7. Towards Excellence (5:43)

All compositions by Nicole M. Mitchell, Wheatgoddess Creations, ASCAP


total time - 64:22
wydano: 2016
nagrano: Recorded on January 31st and February 1st 2015 by Maikol at Studio Sextan, Malakoff, France.
Mixing: Dorian Gehring, Foxhall Studio, Chicago, IL, USA.
Mastering: Jean-Pierre Bouquet, L’autre Studio, Vaires-sur-Marne, France.

more info: www.roguart.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: