Kategorie

Norwegian Mood [Vinyl 2LP 180gr]


  • Kod: way224
  • Producent: Strange Ways Records
  • Kod producenta: 4015698938913
  • Wykonawca: Kari Bremnes
  • Nośnik: Vinyl 2LP
  • Instrument lidera: vocals
  • Cena: 119,99 zł
  • Poleć produktPiosenka Artystyczna
premiera polska:
2006-10-26
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena: * * * * *:
Kari Bremnes, jedna z najbardziej znanych i cenionych norweskich artystek z kręgu wokalistyki jazzowej ma swój – można tak powiedzieć – debiut. Od ponad dekady jej muzyka i liryka zdobywała serca fanów na całym świecie. Po wielu latach sukcesów prezentuje kolekcję najlepszych piosenek dla tych, dla których język norweski stanowił barierę nieprzekraczalną. Mimo to nic nie traci z uroczego i unikalnego stylu, z jakim kojarzy się jej ponad dziesięciopłytowa dyskografia.

Faktyczny debiut Kari Bremnes to rok 1987, wydała wtedy swą pierwszą płyty Mitt ville hjerte (Moje dzikie serce). Od tego czasu nagrała ponad 7 autorskich albumów, wszystkie w uroczym narzeczu norweskich Troli. Ósmy w kolejności, solowy projekt „Erindring”, zawierający najpiękniejsze utwory, został sprzedany w ponad 350.000 tysiącach egzemplarzy i zdobył aż dwie norweskie nagrody Grammy. Mimo tekstów w tym, dość mało popularnym języku, płyta została sprzedana w ok. 40.000 egzemplarzy za granicą - mają w tym udział również Państwo. Kari Bremnes przyznaje się do fascynacji muzyką takich artystów jak Crosby, Still & Young, Joni Mitchell albo Jacque Brell, jak i do wpływów muzyki jazzowej, rockowej czy sympatii do formy piosenki teatralnej. Przez te wszystkie lata Kari wypracowała bardzo osobisty, rozpoznawalny styl towarzyszący jej mistycznym interpretacjom. Zwykle towarzyszy jej grono instrumentalistów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Niewątpliwie o niezwykłości artystki stanowi również liryka. Teksty własnego autorstwa odważyła się opublikować na drugim albumie Bla krukke (Błękitny wąwóz, 1989). Często korzysta z pomocy czarodziejów słowa, dlatego na jej płytach znajdziemy takie smaczki jak poezja Tove Ditlevsen czy też, na Losrivelse (Oddalenie, 1993) - Edwarda Muncha. Brała udział w wielu znaczących projektach takich, jak wydanie tradycyjnych i religijnych pieśni i hymnów Sabner pa veien hjem czy Cohen pa Norsk płyty z poezjami Leonarda Cohena lub The Man From God Knows Where współczesnej folk opery Toma Russela – artysty, którego mieszane korzenie to Norwegia ale też USA i Irlandia. Poza granicami swego kraju Kari Bremnes najbardziej znana jest w Japonii - odbyła tam ponad 20-to koncertową trasę, i w USA, gdzie jej pobyt zwieńczono koncertem w John F. Kennedy Centre for Performing Arts w Waszyngtonie.

Jest uważana jest za jedną z najważniejszych postaci współczesnej sceny norweskiej – poezja, jazz, world music, rock – to wszystko mieści się w jej sztuce. Międzynarodową popularność zdobyła projektem Losrivelse (Oddalenie), śpiewając wiersze Edwarda Muncha do muzyki skomponowanej przez Ketila Bjornstada. Nagranie powstało przy udziale Arilda Andersena, w Rainbow Studio. Jest to jedna z najlepszych realizacji dźwiękowych i do dzisiaj stanowi międzynarodowy bestseller. Podobnie jak obrazy Edwarda Muncha „Losrivelse” jest dziełem po prostu ponadczasowym. Jej najnowsza płyta „Norwegian Mood” to projekt wyjątkowy, swoiste wprowadzenie w czar i urok poetyki Kari Bremnes. Język angielski, a pewnie też dojrzałość, która pochodzi tu bardziej z doświadczenia niż z wieku, spowodowały, że muzyka tej płyty jest mniej drapieżna, emocje są subtelniejsze, środki wyrazu dobrano staranniej. Mimo tego balladowego poloru można się wgłębiać w interpretacje kolejnych poziomów tej muzyki praktycznie bez końca. Także z powodu niezwykłej, choć zwykłej dla Kierkelig Kulturverksted jakości nagrania, ponieważ ta płyta to również sposób na dodatkowe uświetnienie 25-ciolecia wydawnictwa KKV, jednego z czołowych wydawców muzyki z jakością audiofilską.
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Kari Bremnes: Vocals
Bengt Egil Hanssen: Accordion, Backing Vocals, Keyboards, Organ, Piano
Gjermund Silseth: Bass, Double Bass
Bjorn Jenssen: Drums
Borge Petersen Overleir: Guitar
Finn Sletten: Percussion

utwory:
A1. A Lover In Berlin [5'10]
A2. Coastal ship [4'24]
B1. Montreal [5'45]
B2. My Heart Is Pounding like a Hammer [3'22]
B3. Birds [5'01]
C1. Day [5'35]
C2. Wave on Rock [4'02]
C3. The Copenhagen Carven [4'26]
D1. Song To a Town [4,54]
D2. Ridde Beside another Riddle [5'41]
D3. To Give You a Song [3'47]

wydano: 2006-10-26
more info2: www.karibremnes.no

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: