Категории

Electric Ascencion [DVD Video + Blu-Ray + CD]


  • Код: ROG0065
  • Производитель: Rogue ART (FR)
  • Код производителя: 3760131270655
  • Цена: 169.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-08-08
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2016-08, ocena: *****:
"Rova Saxophone Quartet w mocno poszerzonym składzie sięga po raz trzeci bodaj (po płytach z 1995 oraz 2005 roku) do coltranowskiego "Ascencion". I znów w tych poczynaniach muzyków Roy wspierają m.in. Fred Frith, Ikue Mori czy Nels Cline. Ale ta wersja, będąca zapisem koncertu z 2012 roku, znów różni się od poprzednich odczytań muzyki słynnego jazzowego saksofonisty.

"Ascension" było spełnieniem coltranowskiego marzenia o absolutnej wolności w sztuce. Ta nagrana z udziałem czołówki awangardy nowojorskiego free lat 60. płyta niosła - jak pisał Joachim Ernst Berendt - "hymniczno-ekstatyczna muzykę o intensywności 40-minutowego orgazmu". Dzieło, które stało się jednym z kamieni milowych absolutnie wyzbytego z rygorów tonalności free jazzu. Porywanie się na nie, to nie lada zuchwały krok. A co mówić o porywaniu się na kolejne nagrania, dokonywane niemal regularnie w dziesięcioletnich odstępach.

Pierwsze dwie realizacje różniły się od siebie - to nagranie dla Black Saintu (1995) to była właściwie próba, interesująca, ale pod każdym względem (artykulacyjnie, interpretacyjnie i wreszcie technologicznie i technicznie) niesatysfakcjonująca. Ta dla Atavisticu (2005) - ostra, rewolucyjna, i - jak pisał jeden z recenzentów "twórcza interpretacja utworu Mistrza. Muzycy, do formuły swoiście skonfigurowanego free-jazzowego big bandu zaadaptowali także współczesne środki i techniki. Łączą tradycję lat 60. z pazurem rozwichrzonego fusion, spuścizną elektroakustyki, elektroniką, noisem. Duży skład, miast chaosem, owocuje cudowną wielobarwnością, wielowymiarowością. Artyści rozgrywają tę gęstwinę dźwięków z wyobraźnią kolorystyczną godną najwybitniejszych dzieł AACM. Kiedy trzeba - trzymają muzykę w ryzach. Innym razem pozwalają jej eksplodować - jednak nawet największa zawierucha układa się we wznoszącą soniczną falę, buchającą emocjonalnym żarem. Podobnie jak u Coltrane'a - to muzyka dostojna i władcza; przejmująca, namiętna i wielce angażująca."

Ta najnowsza jest odmienna, w moim odczuciu jakby głębsza. Muzycy chyba nie chcą już estetycznej rewolucji, raczej interesuje ich tutaj duchowy wyraz tej muzyki, nadanie jej pewnego transcendentnego wymiaru. I nie mówimy tu o jakiś dokonywanych wprost deklaracjach twórców, ale o niesamowitym wprost skupieniu i jakby wyciszeniu (zwłaszcza, gdy porównuje się to z nagraniem z 2005 roku) instrumentalistów i samej muzyki. dziesięć lat w życiu artysty to dużo. I pewnie jest to jednym z powodów zmiany w interpretacji dzieła Coltrane'a. Chociaż moglibyśmy też rzec, że jest to jeszcze jedna próba interpretacji tej muzyki, przetworzenia, przeniesienia 10 lat później przy użyciu współczesnych możliwości technicznych, ale i stanu ducha tworzących ją wciąż na nowo muzyków. Nie stawiał bym tego nagrania wyżej, jest ono po prostu inne. Doskonałe, ale równym stopniu jak "Electric Ascencion 2005". I tak samo uprawnione.

Jest przy tym bogatsze, bo ukazuje się na CD, ale również w wersji DVD i Blue-Ray. Dodatkowo płyta DVD zawiera także dokumentalny film "" odsłaniający nieco kulisy działalności Rova Sax Quartet i jej poszerzonego i nagrania "Electric Ascencion". Wszystko to zostało zrealizowane z podziwu godną perfekcją i - przynajmniej we mnie - wywołuje zachwyt!"
autor: Marek Zając


Editor's info:
ELECTRIC ASCENSION
Live At The 2012 Guelph Jazz Festival
Famed for its scale and raw emotional power, John Coltrane’s 1965 recording, Ascension, has been re-imagined and rearranged for live performance by a veteran ensemble of improvisers
led by the Rova Saxophone Quartet.

CLEANING THE MIRROR
A documentary by John Rogers on the musical history and creative process behind Electric Ascension.
Shot at Sons d'Hiver in Paris area (France) and at Saalfelden Jazz Festival (Austria),
musicians speak about their inspiration, their approach to the music, and their connection to Coltrane. Interviewed are Nels Cline, Andrew Cyrille, Art Davis, Jason Kao Hwang,
Eyvind Kang, Rova, Jenny Scheinman, and Elliot Sharp.
With musical excerpts, archival photos, and behind the scenes footage.

Ascension composed by John Coltrane (Jowcol Music); arranged for Electric Ascension by Jon Raskin, Larry Ochs

Liner notes: Stuart Broomer
Photographs: Mark Lazarski
Cover design: Max Schoendorff
Cover realization: David Bourguignon

muzycy:
Bruce Ackley: soprano saxophone
Steve Adams: alto saxophone
Larry Ochs: tenor saxophone
Jon Raskin: baritone saxophone
Chris Brown: electronics
Nels Cline: electric guitar
Hamid Drake: drums
Fred Frith: electric bass
Carla Kihlstedt: violin, electronics
Rob Mazurek: cornet, electronics
Ikue Mori: electronics
Jenny Scheinman: violin

utwory:
DVD Video:
ELECTRIC ASCENSION - Live At The 2012 Guelph Jazz Festival (68:35)
CLEANING THE MIRROR - A Documentary by John Rogers on the musical history and creative process behind Electric Ascension. (44:55)

Blu-Ray:
ELECTRIC ASCENSION - Live At The 2012 Guelph Jazz Festival (68:35)
HD, Dolby 5.1, Surround Sound

CD:
ELECTRIC ASCENSION - Live At The 2012 Guelph Jazz Festival (68:35)

wydano: 2016
more info: www.roguart.com
Flow
39.99 zł
Oakland / Lisboa
59.99 zł
BullSheep
54.99 zł
Tensegrity [4CD]
169.99 zł
Paradise Walk
41.99 zł
SCHL8HOF
54.99 zł
Later...
59.90 zł
Green Light
41.99 zł
Stars Have Shapes
59.99 zł
Switchback
41.99 zł
Like-Coping
59.90 zł
Cinema Spiral
56.99 zł
Jazz Now!
59.99 zł
The Other Shore
56.99 zł
African Flowers
64.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: