Категории

John Zorn: Asmodeus: Book of Angels, volume 7


  • Код: TZ7362
  • Производитель: Tzadik (USA)
  • Код производителя: 0702397736226
  • Цена: 66.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Player


Surf Jazz / Downtown scene
premiera polska:
2007-07-24,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Archival Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Marc Ribot to dzisiaj najciekawszy gitarzysta kojarzony z jazzem. To co jednak najbardziej interesujące w Ribotowej estetyce to jego systematyczne wykraczanie poza idiom jazzu. Pierwsze lekcje gry na instrumencie odbierał od Franza Casseusa - haitańskiego gitarzysty i kompozytora. Już jako nastolatek, przybywszy do mekki postmoderny - Nowego Jorku trafił do zespołów klasyków gatunku: Wilsona Picketta i Jacka McDuffa.
W 1984 r. dołączył do jednego z najważniejszych składów nowojorskiej sceny down-town: Lounge Lizards Johna Luriego.
Nie przez przypadek stał się ulubionym gitarzystą Toma Waitsa, poza licznymi koncertami można go usłyszeć m.in. na płytach 'Rain Dogs" i 'Mule Variations", 'Real Gone". Staje się jednym z bardziej rozchwytywanych muzyków, spotkamy go m.in. na płytach 'Blazing Away" Marianne Faithful; 'Spike", 'Mighty Like a Rose" i 'Kojak Variety" Elvisa Costello.
Arto Lindsay, Don Byron, Anthony Coleman, T-Bone Burnett, the Jazz Passengers, Evan Lurie, the Sun Ra Arkestra, Chocolate Genius, Bill Frisell, Medeski Martin & Wood, John Zorn - to tylko niektórzy muzycy, z którymi współpracuje. Jako lider dwóch formacji: Shofar i Cukunft realizuje swoje fascynacje kulturą żydowską. Z formacjami Shrek oraz Rootless Cosmopolitans włączył się w nurt down-town soul.
W 1996 roku ukazał się jego solowy album: Don't Blame Me, na którym dokonuje reinterpretacji amerykańskich standardów. W 1998, nakładem Atlantic Records do sklepów trafił album: Marc Ribot Y Los Cuban Postizos, na którym gitarzysta zmierzył się z twórczością wielkiego kubańskiego pieśniarza Arsenio Rodrigueza. W 200o roku została wydana kontynuacja tego znakomitego albumu 'Muy Divertido!".
Jest stałym członkiem jednej z najwspanialszych grup ostatnich lat - Electric Masady, Johna Zorna.


Najnowsza płyta ukazuje się w cyklu 'Księgi Aniołów", w której różni muzycy z kręgów wytwórni TZADIK przedstawiają własne wersje kompozycji Johna Zorna.
Trzech z najbardziej żywiołowych muzyków na naszej planecie spotyka się w jednej z najbardziej wybuchowych i przebojowych grup.
Szczególnie Marc Ribot jako członek rodziny Masada od samego jej powstania wydaje się być predestynowany do wykonania reinterpretacji The Book of Angels w ramach tego rockowego trio.
Wspólnie z wszechstronnym Trevorem Dunnem (Fantomas, Moonchild) na basie i legendarnym G. Calvinem Westonem (Ornette Coleman, James Blood Ulmer) na perkusji Marc gra jak nigdy przedtem, cytując Jimiego Hendrixa, Sonny Sharrocka, Johna McLaughlina, Jamesa Blooda Ulmera i wielu innych.
Muzyka Masady nabiera w ich wykonaniu całkowicie nowego wymiaru.
Powstał album pełen pasji i potęgi, jeden z najbardziej przekonujących wydań w całej serii Masady. Marc Ribot pokazał tu niejednokrotnie swe najbardziej nieokiełznane i najlepsze granie.
Ten album Cię po prostu zahipnotyzuje.

Dziennik; 2007-09-28, ocena: * * * * *
'...Ribota usłyszałem po raz pierwszy na płycie Toma Waitsa 'Rain Dogs' (1986). Od tamtego czasu artysta zapracował na miano jednego z najbardziej oryginalnych, współczesnych gitarzystów. 'Asmodeus...' to projekt stworzony na zamówienie Johna Zorna. Rockowe groove'y, przesterowane gitary, zamierzony 'brud' kojarzą się z zornowskim 'Painkillerem', choć Ribot wydaje się bardziej muzykalny od swego mentora...'
[Tymon Tymański]


muzycy:
John Zorn: Composer, Conductor
Trevor Dunn: Bass
Marc Ribot: Guitar
G. Calvin Weston: Drums

utwory:
1. Kalmiya
2. Yezriel
3. Kezef
4. Mufgar
5. Armaros
6. Cabriel
7. Zakun
8. Raziel
9. Dagiel
10. Sensenya

wydano: 2007-06
nagrano: 2007-02-28 / 2007-03-01
more info: www.tzadik.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: