Категории

Undertaker Please Drive Slow


  • Код: TZ4016
  • Производитель: Tzadik (USA)
  • Код производителя: 0702397401629
  • Цена: 66.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Player


Americana / Beyond Jazz / Bluegrass
premiera polska:
2017-07-17,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Spectrum Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com - ocena * * * * *
Fuzja americany z Appalachów i muzyki improwizowanej, rodem z dorobku nieocenionego Dereka Bailey'a.

Zalesione Appalachy nie są górami wysokimi, gdy przyrównać je do Himalajów czy Kordylierów, skrywają jednak wiele tajemnic. To tutaj narodziła się chrześcijańska sekta 'ludzi od węży', której historia zaczyna się od George’a Wenta Hensleya, który po raz pierwszy wziął węża do rąk w 1910 roku, i trwa do dnia dzisiejszego.
Jedną z tajemnic jest też fenomenalna americana, która tutaj się narodziła. Wielu muzykologów twierdzi, że 'epoka bardów' definitywnie została zamknięta. Od czasów najdawniejszych bardowie (minstrele, trubadurzy, skaldowie), gdy objawili się w Langwedocji w XII wieku odgrywali szczególną rolę w swoich społecznościach. W dawnych czasach ich pieśni raczej nie miały charakteru sztuki zaangażowanej – artyści wysławiali w nich przymioty dam swego serca. To dopiero w XX wieku ich rola się zmieniła. Americana lub też bluegrass dowodzą, że 'epoka bardów' nie została zakończona.

Amerykański gitarzysta Shane Parish, znany z formacji Ahleuchatistasem to przykład niespokojnego ducha, który błąka się po stylistycznych bezdrożach. Muzyka była dla niego ratunkiem przed beznadzieją życia i osobistą tragedią. To właśnie w muzyce znajduje stabilność, nieprzemijalność i prawdę, wyniesioną poza codzienny znój i walkę o przetrwanie. Zdumiewają jego muzyczne peregrynacje, w muzyce Ahleuchatistasem furia Fugazi spotykała się z nieobliczalnością Captaina Beefhearta. Wsiąka w anarcho-muzyko-buddyjskie idee Johna Cage, przychodzi w końcu czas na fascynacje dorobkiem i myślą Johna Coltrane'a. W ostatnich latach zwrócił się w stronę tradycyjnego bluesa i amerykańskiej muzyki ludowej, w której pierwiastek metafizyczny występuje powszechnie i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, przenikając każdą formę muzykowania. Mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z artystą powierzchownym, 'zahaczającym' i o jazz, i o alternatywę, i o folklor, jak to dzisiaj w modzie. Nic bardziej błędnego, Shane Parish jest intrygującym i odważnym muzykiem, którego cechuje rozwaga i przenikliwość.

Tak jak należący do wąskiego grona muzyków wyznaczających nowe kierunki - Derek Bailey wyzwolił improwizację z wpływów jazzu, czyniąc z niej niezależną dyscyplinę, tak Shane Parish zlepia w jedność wrażliwą improwizację, wiejskiego bluesa i mroczną americanę, wchodząc przy tym na tereny sztuki nienaruszonej, niesprofanowanej. Wszystko to ufundowane zostało na introwertycznej, osobnej wrażliwości twórcy. Brzmienia gęstnieją, tracą wyraziste kontury, stają się senne, ciążące. Liczba detali, pomysłów melodycznych i faktur na płycie 'Undertaker Please Drive Slow' wskazuje na to, że mało znany gitarzysta Shane Parish wykształcił osobny język wypowiedzi, jego eksperymenty mają solidne fundamenty.
Tak jak Parish deformuje tradycję amerykańskiej ludowizmy, jak zmienia harmoniczną wagę i melodyczny rys poszczególnych kompozycji, zmusza słuchacza do zmiany perspektywy spoglądania na americanę. Mamy do czynienia z muzyką fascynującą i nową, muzyką, która wymyka się raz na zawsze podziałom sztuki na „wyższą” i „niższą”, dworską i plebejską, awangardową i masową.

'Undertaker Please Drive Slow' to prawdziwy klejnot, debiut Shane'a Parisha to mroczna fuzja muzyki Appalachów z introwertyczną muzyką improwizowaną, przesycona mroczną duchowością.
autor: Piotr Szukała
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved


Editor's info:
A long time resident of the Appalachian town of Asheville, North Carolina, Shane Parish is the mastermind behind the cutting edge rock band Ahleuchatistas. Here he steps out with a remarkable and soulful acoustic solo project that digs deep into Appalachian roots. Taking classic old times folk songs, Shane has abstracted them in utterly fascinating ways evoking the haunting and brooding world of the American South. At times reminiscent of John Fahey and Robbie Basho, at times of John Cage and Morton Feldman, Shane uses these beautiful songs as launching pads for his creative flights of fancy, boiling them down to their very essence.


"Shane Parish is one of the most interesting new guitar voices to come out of the country blues tradition of Mississippi John Hurt, Lightin Hopkins… via John Fahey, and the folkie fingerpickers….this recording finds Parish standing at the cross-roads between playing the country blues and… deconstructing? Devolving? Destroying?…them. Some of the miniatures are stunning, haunted by an Anton Webern-like economy. Check it out!" — Marc Ribot

"The longer pieces contain silences and pronounced dissonances that suggest a more than passing acquaintance with John Cage’s music for prepared piano, as well as melodic permutations that move as fluidly as Grant Green in a purposeful mood. Parish does not improvise according to any known set of jazz prescriptions, but like Django Reinhardt or Charlie Christian, his improvisations express a strong sense of form."--Bill Meyer, Dusted

"Parish's deeply personalized spin on roots music transcends any semblances of playing it safe. More importantly, he establishes a musical conduit that pays homage to tradition while unlocking new passageways, enacted with the utmost sincerity." --Glenn Astarita, All About Jazz

“It’s not easy to find such vitality, originality, and fire in songs this old and familiar, but Parish both underlines the lasting power of these songs and makes them sound as if they’re new bolts of wisdom from the great beyond. His music has never hit me so hard.” —Peter Margasak, Chicago Reader

muzycy:
Shane Parish: Guitar

utwory:
1. Ain't No Grave
2. Dark Was the Night, Cold Was the Ground
3. Danville Gal
4. Trouble Will Soon Be Over
5. Judgment
6. The Last Kind Words
7. I Hope I Live a Few More Days
8. John Hardy
9. Hangman
10. Katie Cruel
11. Can't Nobody Hide From God
12. Oh Death

total time - 51:57
more info: www.tzadik.com
more info2: www.shaneparish.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: