Kategorie

Szukaj!


  • Kod: CDKR0122
  • Producent: Konador (PL)
  • Kod producenta: 5904617560085
  • Wykonawca: Stilo
  • Nośnik: CD
  • Cena: 30,99 zł
  • Poleć produkt

Folk/Ethno/Impro
premiera polska:
2012-12-06
kontynent: Europa
kraj: Europa
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Trzecia płyta Stilo. Etno, jazz, rock i coś jeszcze. Sześciu muzyków i ich opowieści przyprawione improwizacjami błyskotliwych skrzypiec (Damian Orłowski), nieobliczalnego saksofonu (Marek Dutka) i tajemniczej fideli płockiej, wydobytej niegdyś ze studni zapomnienia (Sylwia Świątkowska z Kapeli ze Wsi Warszawa).


miesięcznik Lampa, 10/2005:
(…) Z kolei warszawski zespół Stilo na swej trzeciej już płycie „Szukaj!” również wygrywa różnice, tyle że na nieco innej płaszczyźnie, bo międzygatunkowej, a nie międzykulturowej. Sami siebie nazywają zresztą the leading Polish ethno-jazz-rock-band. Ich kompozycje są czysto instrumentalne i w rzeczy samej muzyka ta powstaje na skrzyżowaniu wyżej wymienionych gatunków. Jednak najciekawszym na płycie zdał mi się utwór najbardziej tradycyjny – mistycyzujące „Oko Opatrzności” odegrane solo przez Sylwię Świątkowską (z Kapeli ze Wsi Warszawa) na instrumencie smyczkowym z XVI wieku, co się zwie fidel płocka (odnaleziona w 1985 roku w czasie wykopalisk archeologicznych w Płocku właśnie). Również 13-minutowa „Srebrenica”, odegrana już przez cały zespół, swoim transowym przebiegiem, wzmacnianym przez rzeczoną fidel płocką, należy do kompozycji tu najprzedniejszych. Stilo grające post-etno (tu także dotarł już prefiks post), będące fuzją jazzu, rocka, inspiracji etnicznych oraz muzyki kameralnej, już w zaniedługim czasie może wejść do światowej muzycznej ekstraklasy. Zanim więc jednak Stilo zostanie nam skradzione przez jakąś prężną zagraniczną wytwórnię (tak jak the Cracow Klezmer Band czy Kapela ze Wsi Warszawa), szukajcie ich w sklepach i na koncertach, w cenach jeszcze przystępnych, na ziemiach naszych odwiecznych i ojczystych.
autor: Marek Włodarski

Gazeta Wyborcza:
Niewiele jest folkowych zespołów, które tak konsekwentnie i przekonująco stawiają na muzykę improwizowaną, jak Stilo. Niewielu jest w Polsce improwizujących wykonawców, dla których tak naturalnym, choć subtelnie traktowanym kontekstem jest muzyka tradycyjna, ludowa – choć na płycie nie znajdziemy bezpośrednich ludowych odwołań, raczej pewien klimat, dalekie echo. Przed kilkoma laty w kreowaniu takiego wizerunku zespołu pomagali dwaj muzycy tureckiego pochodzenia. Teraz nie ma ich już w Stilo, ale muzyka zespołu na tym nie straciła. Co więcej, kolejna artystka współdecydująca o specyfice brzmienia grupy, fantastyczna skrzypaczka Sylwia Świątkowska – grająca też w Kapeli Ze Wsi Warszawa – mogła wziąć udział w nagraniu tylko części nowego materiału. Ale też, nawet tam gdzie jej nie ma, równie świetnie zagrał inny skrzypek Damian Orłowski. Okazuje się więc, że jedną z najważniejszych zalet zespołu jest to, iż ma dobrego lidera. Gitarzysta Wojciech Stasiak potrafi bowiem nie tylko wymyślić koncepcję grania, skomponować utwory, wykreować brzmienie, ale też znaleźć muzyków, którzy jego pomysły rozwiną. Cechą charakterystyczną Stilo było bowiem zawsze umiejętne połączenie talentów instrumentalistów z zespołowym, wspólnotowym myśleniem. Idea grania, które mając za źródło inspiracje folkowe czy szerzej – etniczne, sięga do języka typowego dla jazzu czy rocka, by swobodnie tworzyć muzyczną narrację. Sztuka to niełatwa, zwłaszcza w czasach dominacji miałkich przebojów. A jednak Stilo w żadnym momencie nie skręca w stronę muzyki popularnej, co oczywiście nie oznacza, że jego słuchanie nie jest przyjemnością.
A zespół – zgodnie z tytułem nowej płyty – szuka. Jego jazzujące utwory o przemyślanej konstrukcji brzmią znajomo. Mamy tu jednak także dźwiękowe eksperymenty w utworze „Wąż”, mądre operowanie ciszą i zmiennymi nastrojami w „Srebrenicy”, subtelną zabawę elektroniką w „Szukaj” czy piękne zakończenie granego solo na fideli płockiej przez Świątkowską utworu „Oko Opatrzności”.
Fascynująca płyta do wielokrotnego słuchania!
autor: Tomasz Janas

Życie Warszawy, 6.06.2005
Rewelacja etno-jazzowo-rockowa. Zespół Stilo, który w 2002 roku triumfował na festiwalu Nowa Tradycja, a płyta „Idą czasy” dwa lata później zdobyła II miejsce w radiowym plebiscycie na Folkowy Fonogram Roku, wydał kolejny znakomity album. Artyści, którzy nagrali „Szukaj!” znajdują inspirację nie tylko w muzyce naszych okolic Europy, ale też na Węgrzech, Bałkanach, w Azji i na Bliskim Wschodzie. Te tropy porywająco łączą z synkopowaną i rockową tradycją fusion lat 70.
Stilo to szóstka urodzonych improwizatorów, z których w pamięć zapadają zwłaszcza błyskotliwe solówki saksofonisty Marka Dutki, skrzypka Damiana Orłowskiego oraz znanej także z Kapeli ze Wsi Warszawa Sylwii Świątkowskiej na tajemniczej fideli płockiej. Świetne aranże, wyeksponowane przez mistrzowską realizację nagrań Leszka Kamińskiego. Z tą muzyką możemy się pokazać w świecie.
autor: Adam Ciesielski

tygodnik ‘Polityka‘, 4.06.2005
Warszawski zespół Stilo był do tej pory kojarzony z tzw. sceną folkową. Może dlatego, że swego czasu zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Nowa Tradycja, a może dlatego, że niekiedy ociera się o muzykę etniczną. Trochę etno znajdziemy na najnowszej, trzeciej w dorobku płycie Stilo „Szukaj” (vide utwór Srebrenica). Po prawdzie jednak to, co Stilo proponuje, wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Mniejsza o definicje, bo liczy się wrażenie ze słuchania – oto spotykamy się z muzyką, która łączy w spójną całość różne energie i nastroje budowane zwłaszcza przez parę skrzypiec świetnie obsługiwanych przez Sylwię Świątkowską i Damiana Orłowskiego. Mamy na nowym albumie zarówno śmiałe improwizacje (Wąż), jak i czytelne rytmy (Bexa, Bakłażan). Wyczuwa się inspiracje jazzowe, choć jestem przekonany, że ta muzyka trafia także w gusta fanów rocka.
autor: Mirosław Pęczak

muzycy:
Damian Orłowski (viol)
Sylwia Świątkowska (viol, fidel płocka, pierdziel)
Marek Dutka (sax, keyb, programowanie komputerowe)
Wojtek Stasiak (g, dziumbuś)
Tomasz Żur (b, sampler, głos)
Janusz Kossakowski (dr, perc, sampler)

gościnnie: Leszek Kamiński (sprzężenia)

utwory:
1. Ani mi starczy słów (There Are No Proper Words) 0’49
2. Bexa 8’02
3. Jesień (Autumn) 5’30
4. Srebrenica 12’59
5. Melodia wiatru (The Melody of Wind) 7’50
6. Wąż (The Snake) 14’18
7. Bakłażan (Egg-Fruit) 8’54
8. Szukaj! (Seek!) 4’03
9. Oko Opatrzności (The Providence’ Eye) 4’18

total time - 66:57
wydano: 2005
nagrano: 27.11-20.12.2004; Studio Polskiego Radia S4, Warszawa
more info2: stilospace.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: