Kategorie

Storytelling - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 12


  • Kod: INTCHR71324
  • Producent: Intuition (DE)
  • Kod producenta: 0608917132427
  • Wykonawca: Fred Frith
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-09-13,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Anglia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
Najnowszy album prestiżowej serii wydawniczej "European Jazz Legends", zasłużonego europejskiego wydawnictwa płytowego - Intuition Records, prezentuje jednego z gigantów światowej awangardy, angielskiego gitarzystę Freda Fritha z Lotte Anker i Samem Duhslerem.
Fred Frith to muzyczny kameleon, jego apetyt na granie jest już legendarny, od współczesnej muzyki klasycznej do folku po wolną improwizację, od rocka po polistylistyczną awangardę.
Zapytany kiedyś o inspiracje Frith odpowiedział, że „nie bardzo się nad nimi zastanawia, że traktuje i przyjmuje je zupełnie naturalnie, tak jak oddychanie”. Ta naturalność, brak wystudiowanych póz przy jednoczesnej, zaskakująco intymnej relacji do swojej muzyki są znakiem rozpoznawczym tego artysty.

Za nami nagrania:
Dieter Glawischnig / Hans Glawischnig / Manfred Schoof "Winged by Distance. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 01"
Jasper van't Hof "On The Move. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 02"
Enrico Pieranunzi / Jasper Somsen / Andre Ceccarelli "Tales from the Unexpected. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 03"
Alexander Von Schlippenbach "Jazz Now!. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 04"
Henri Texier "Dakota Mab. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 05"
Arild Andersen "The Rose Window. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 06"
Michel Portal "Radar. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 07"
Miroslav Vitous "Ziljabu Nights - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 08"
Günter “Baby” Sommer "Le Piccole Cose - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends Vol. 9"
Daniel Humair "Seasoning - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 10"
Louis Sclavis "Loin Dans Les Terres - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 11"

Wszystkie płyty tej serii łączy miejsce rejestracji, Theater Gütersloh w Niemczech, sali o wyjątkowej akustyce, audiofilską jakość słychać w każdym nagraniu. Przestrzeń akustyczna koncertu zdaje się nie mieć ograniczeń w jakimkolwiek wymiarze.

multikultiproject.blogspot.com - ocena * * * * *:
Tak jak Eduardo Galeano, któremu Frith zadedykował trzy części kompozycji 'Storytelling', rozpoczynającej płytę, wykraczał poza utarte ramy gatunków literackich, tak Fred Frith przekracza gatunkowe granice na terytorium muzyki.
Galeano był porównywany do Johna Dos Passosa i Gabriela Garcii Márqueza. Ronald Wright napisał w Times Literary Supplement: "Wielcy pisarze... rozmontowują stare gatunki i tworzą nowe. Trylogia 'Memoria del fuego/Historia Ognia' napisana przez jednego z najzuchwalszych i najbardziej uznanych autorów południowoamerykańskich wymyka się wszelkiej klasyfikacji."
Fred Firth, artysta podróżujący, współczesny trubadur aktywnie współtworzył scenę Canterbury (Henry Cow i Art Bears), a po przeprowadzce do Nowego Jorku - New York Downtown Jazz Scene (Material, Skeleton Crew, Curlew, Naked City, Death Ambient i Massacre).

'Storytelling - Live At Theater Gutersloh' to kunsztownie zakomponowany, dramaturgicznie przemyślany, rozpisany na trzy równorzędne głosy dźwiękowy spektakl. Na gitarze Fred Frith, na saksofonach duńska instrumentalistka Lotte Anker i za perkusją szwajcarski drummer Sam Duhsler. To ważne, ponieważ spotkanie tego wieczoru miało wymiar zdecydowanie kolektywny. Pomimo tego, że główna rola przypadła Frithowi, jemu poświęcony był ten wieczór, pod względem muzycznym nie ma tu głównych ról. Sam Frith znany jest z tego, że pojmuje muzykę, jako proces społeczny, proces współpracy, bez lidera. Taka też jest ich muzyka, w pełni demokratyczna, do tego to swoisty hymn o urodzie nietrwałości, która jest fundamentem muzyki improwizowanej. Każdy z występujących muzyków pojmuje akt ekspresji artystycznej, jako rodzaj aktu całkowitego. Stąd poczucie skupienia, koncentracji na scenie.

Muzyka tego wieczoru, przy całym swym pędzie, nasyceniu emocjami i zwartej strukturze jest także niezwykła finezyjna - mimo że rozpędzeni, muzycy nie tracą z pola widzenia drobnych niuansów, drgnień dźwięku, małych zmian i niewielkich różnic. Zwracają na nie uwagę i modyfikują swój własny komunikat, indywidualny głos podporządkowując brzmieniu zespołu.

Koncert w słynącym z doskonałej akustyki Theater Gutersloh rozpoczyna się jak słuchowisko, jednak już w drugiej minucie do głosu dochodzi Lotte Anker, która potrafi wydobywać z saksofonu takie tony, że nie sposób rozpoznać, co to za instrument - dla mnie bohaterka wieczoru. Z minuty na minutę trójka muzyków rzeźbi, modeluje przestrzeń muzyczną z zacięciem mistrza dramaturgii. Brzmią tak, jakby zagrali razem z setkę koncertów, nie chodzi tylko o poziom komunikacji, ale także o rodzaj rzadko spotykanej intensywności. Powstała płyta tyleż zabawna, co przejmująca, surowa w formie i przejrzysta myślowo.

Płytę kończy nieśpieszny, medytacyjny 'Backsliding', będący wspaniałym zamknięciem cieszących ucho, pełnych koncentracji rozmów trzech, dobrze zestrojonych instrumentalistów. Bez wątpienia jedna z najlepszych płyt tej znakomitej serii wydawniczej i jeden z najciekawszych albumów tego roku!
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved


Editor's info:
Everything you need to know about Fred Frith can be found on this album. It is in the music, every single improvised note of it, played live at the Theater Gütersloh on March 18, 2017, in a trio with the Danish saxophonist Lotte Anker and the percussionist Samuel Dühsler from Switzerland. A tricky concept, improvisation, and one which the 68-year-old guitarist and composer from Yorkshire, who lives and teaches in Oakland and Basel, embodies. „I had a crisis in 1981“, he said in the interview for his „European Jazz Legends“ article in the magazine Jazz thing. „I did a solo tour of Japan (...) and I was fixated on the idea that, if I was really an improviser, I would never repeat myself. How dumb can you be? But anyway. I got so fixated on this that it became a struggle to actually play at all. (...) One night I came off stage with my fingers bleeding. Both hands. And then I understood that something wasn’t right here. I mean, I was pathologically obsessed. And I think it was a good experience to have gone through to understand, that it’s actually totally irrelevant. I have an instrument, I have my resources, all I have to do is be empty. So if I’m empty, I don’t know what’s going to happen. That’s where you should start from.“

Being a man of his word, in more ways than one, Fred Frith ambled through the backstage area that night singing something slightly operatic while joining his musical partners on their way to the stage, and began to play.

muzycy:
Fred Frith: Guitar
Lotte Anker: Saxes
Sam Dühsler: drums

utwory:
1. Storytelling (for Eduardo Galeano) - Chapter 1 [15:31]
2. Storytelling (for Eduardo Galeano) - Chapter 2 [12:22]
3. Storytelling (for Eduardo Galeano) - Chapter 3 [5:36]
4. La Pasión De Sonar [17:15]
5. Backsliding [4:51]
6. Interview with Fred Frith by Götz Bühler

wydano: 08 September 2017
nagrano: Recorded Live at Theater Gütersloh, 18.03.2017

more info: www.intuition-music.com
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł
Zetrons
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: