Kategorie

The Book of Secrets - Polish Jazz Series vol. 84


  • Kod: 9029537078
  • Producent: Polskie Nagrania (PL)
  • Kod producenta: 0190295370787
  • Wykonawca: Krzysztof Herdzin
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: piano
  • Cena: 46,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2019-10-25
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
„Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki”
Tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. Zatem jest to płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty. Numer 20 w jego autorskiej dyskografii, wydana w przededniu 50 urodzin artysty. Jest to także jego pierwszy album w serii „Polish Jazz”!
Język muzyczny, jakim się tu posługuje kompozytor, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. Dzieło „The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego mamy tu pięć klarnetów.

Gościem specjalnym na tym wyjątkowym albumie jest Rick Margitza – saksofonista należy do ścisłej światowej czołówki. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku studyjnych i koncertowych płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Wyjątkowa rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną, a być może najważniejszą wartość płyty.

Zacytowane osobiste przesłanie kompozytora znajduje swój wyraz w założonym planie estetycznym, będącym tak naprawdę – używając skrótu myślowego – odzwierciedleniem życia każdego z nas. Krzysztof Herdzin, snując opowieść o sobie, stawia bowiem w podtekście pytanie – na ile to o czym mówię jest uniwersalne? Próba poszukania odpowiedzi na to pytanie będzie wartością dodaną całego przedsięwzięcia. Pianista formułuje to tak:
„Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji”.

muzycy:
Rick Margitza – tenor sax
Krzysztof Herdzin – piano, glockenspiel, harmonium, vocal, shakers, caxixi, shekere, conga
Robert Kubiszyn – double bass, bass guitar
Cezary Konrad – drums
Wiesław Wysocki – clarinet
Łukasz Poprawski – clarinet
Marcin Kajper – clarinet
Mariusz „Fazi” Mielczarek – alto clarinet
Przemysław Florczak – bass clarinet

utwory:
1. Human 1’50”
2. Birth 8’23”
3. Universe 9’35”
4. Spirit 10’58”
5. Faith 9’34”
6. Love 7’45”
7. Time 5’36”

total time - 53:59
wydano: 2019-10-25
more info: www.polskienagrania.com.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: