Kategorie

Triveni II


  • Kod: ANZ0039
  • Producent: Anzic Records (USA)
  • Kod producenta: 0896434001603
  • Wykonawca: Avishai Cohen
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: trumpet
  • Cena: 73,99 zł
  • Poleć produkt

Jewish / Ethno Jazz
premiera polska:
2012-08-30
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

jazzarium.pl
Avishai Cohen – imię i nazwisko, które polskiemu melomanowi mówi wiele i najczęściej budzi same pozytywne skojarzenia, ale ten Avishai Cohen, o którym mowa, to nie ulubieniec publiczności, uroczo śpiewający „Alfonsinę Y El Mar” i akompaniujący sobie na kontrabasie, ale trębacz i to trębacz, który na dzisiejszej mainstreamowej jazzowej scenie jest jednym z najważniejszych głosów. Od kilku lat na stałe współpracuje z San Francisco Jazz Collective, bierze udział w sporej liczbie sesji jako sideman, przez laty nagrał także płytę w Polsce, z Maciejem Grzywaczem, skąd inąd świetną. Staje na czele własnych formacji,prowadzi także od niedawna razem z kontrabasistą Omerem Avitalem i perkusistą Nasheetem Waitsem trio Triveni.

Pierwszą płytę tej formacji mieliśmy już okazję w Jazzarium recenzować. Teraz kolej na najnowszy, zaledwie kilka tygodni temu wydany krążek Triveni II. Pomysł na zespół jest w moim odczuciu czytelny. Trzech znakomitych instrumentalistów, każdy z ambicjami kompozytorskimi i każdy mający zdolność dostrzegania, że muzyka to coś znacznie więcej niż, tzw. licks, patterns czy chord changes. Spotykają się w nagraniowym studio i muzykują sobie z jednej strony z naturalną swobodą z drugiej w pełnym poczuciu, że najważniejszy własny głos i komunikacja.

Właśnie komunikacja pomiędzy sobą, to oczywiste, ale też komunikacja ze słuchaczami, a to już takie oczywiste nie jest. I nie ma to prawdę powiedziawszy nic wspólnego z przykrawaniem swojej artystycznej wrażliwości go poziomu percepcji wyobrażonego słuchacza. W żadnym wypadku Triveni II sięga tam gdzie sięgają zainteresowania jego członków. Sięga po estetykę Dona Cherry’ego i nawet nie ze względu na decyzją zagrania słynnego Art. Deco. Cherry należał do grona muzyków oddanych idei improwizacji ponad stylistycznej bez reszty, zwłaszcza w ostatnich latach, ale był też wybitnym trębaczem, przez niektórych traktowanym nie do końca poważnie, nie mniej kiedy stawał na scenie wydawało się, że nie ma dla niego granic, a cokolwiek by nie zagrał to miało urodę intrygującej kreacji. Z muzyki Cherry’ego płynęła też radość wspólnego tworzenia i podekscytowanie gdzie to wspólne granie może doprowadzić. Tak było kiedy stawał na scenie z Ornettem Colemanem, ale tak też było kiedy działał kwartet Old And New Dreams, a także trio z Charlie Hadenem i Edem Blackwellem, tak na marginesie to trio będące dla zespołu Triveni szczególnie ważną inspiracją.

Tę samą radość, którą zarażał Cherry można odnaleźć w nagraniach grupy Cohen / Avital / Waits. Tę samą radość, tę samą brzmieniowa formułę, ale już muzykę inną. Członkowie z tria, jako muzycy wykształceni mają świadomość wagi i wkładu tria Cherry’ego w historię jazzu, ale ich wrażliwość zbudowała nie tylko historia, ale również dzisiejsze czasy oraz ich własne muzyczne wybory. Na płycie „Triveni II” być może mamy ich demonstrację w najbardziej wyrazistej, definicyjnej formie. Nade wszystko jednak istotne jest, że ich gry, ich kompozycji znakomicie się słucha i naprawdę nie jest łatwo od tego albumu się uwolnić.
Autor: Maciej Karłowski

Editor's info:
Trumpeter Avishai Cohen, voted a Rising Star in this year’s DownBeat Critics Poll, releases Triveni II his second album with the Triveni band – his bold, electrifying trio with double-bassist Omer Avital and drummer Nasheet Waits. Triveni II is the follow-up to Introducing Triveni, which New York City Jazz Record called “easily one of the best jazz recordings of 2010.” Both albums were recorded in the same blockbuster two-day session in Brooklyn, with Triveni II featuring not only exciting originals by Cohen but inspired interpretations of tunes by Dizzy Gillespie, Charles Mingus, Don Cherry and Ornette Coleman. Sparks fly on each of the 10 viscerally recorded tracks as Cohen, Avital and Waits engage in interplay that is as fleet as it is muscular, as progressive as it is full of soul.

muzycy:
Avishai Cohen: trumpet
Nasheet Waits: Drums
Omer Avital: Bass

utwory:
1. Safety Land 09:40
2. BR Story 04:38
3. November 30th 05:50
4. Music News 02:39
5. Willow Weep For Me 02:53
6. Woody 'n' You 03:57
7. Portrait 07:44
8. Get Blue 04:37
9. Follow The Sound 02:15
10. Art Deco (Alt. Take) 08:14

wydano: 2012-08-30
more info: www.anzicrecords.com

W górę!
36,99 zł
Poezjazz
24,99 zł
Flood
65,99 zł
Blitzmash
45,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: