Kategorie

Mirrors


  • Kod: APR067CD
  • Producent: April Records (DK)
  • Kod producenta: 5709498106724
  • Wykonawca: Universal Funk
  • Nośnik: CD
  • Cena: 58,99 zł
  • Poleć produkt

Nu-Jazz/Lounge
premiera polska:
2006-07-27
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: digipackowe etui
opis:
multikulti.com:
Po kilku latach spędzonych gdzieś w oddali, na przygotowaniach nowego materiału kopenhascy jazzfunsterzy wkraczają na arenę z nowym materiałem i świeżym podejściem. Nowy album zatytułowany 'Mirrors" ukazał się w Danii w lutym tego roku, zespół prezentuje tutaj bardzo dojrzałe oblicze, jazz pasujący do didżejskiej ery i całej klubowej sceny, która inspiracji szuka w muzyce jazzowej, ale nie tej salonowej, ich bohaterowie to muzycy spod znaku Rolanda Rahsaana Kirka, Sun Ra, Funkadelic.... Eksplorując swobodnie tak wiele muzycznych stylów jawią się jako wielcy muzyczni erudyci tej sceny.
Nowa płyta wzbogacona o partie wokalne lokalnych muzyków z kopenhaskiej sceny (usłyszymy tu m.in. dwie śpiewające dziewczyny, Thullę oraz Christine Boelskifte, Sauna Walkera - nowej gwiazdy rapu z Philly i maestro od gadania, tzw. spoken word - Daniela Gray'a, którego brał udział w wysoko cenionej produkcji 'Supa Sister") ujawnia niesamowity potencjał tej grupy.
W Skandynawii są porównywani do 4 Hero, St. Germain czy Bugs In The Attic.
Ich debiutancki krążek z 2001 roku 'One" wywołał całkiem spore zamieszanie, a ich 12-tką, zatytułowaną 'Streets of Hawana" (remix Swell Session), zainteresowali się między innymi Giles Peterson, NIK Weston, czy Adrian Gibbon, by wspomnieć tylko kilka ikon muzyki klubowej. Dobra passa trwała dalej, koncertowali w znanej londyńskiej Jazz Cafe, i do tej pory ponad trzydzieści utwrów-perełek ich autorstwa wzbogaciło wiele kompilacji wydawanych na całym świecie.

LAIF, ocena: ****
Drugi pełnowymiarowy krążek Duńczyków 'Mirrors" penetruje obszary nu-jazzowe, nasączone połamanymi strukturami rytmicznymi. Czasem blisko im do stylistyki drum'n'bass, lecz mocno jazzowy charakter wydawnictwa nieco kontruje zapędy w kierunku łamańców. Z jednej strony Universal Funk podkreślają inspiracje 4 Hero, St. Germain, Bugs In The Attic, z drugiej - wyczuwa się lokalny sznyt i odniesienia do retro jazzu ze Skandynawii. To właśnie sprawia, iż mimo silnej warstwy rytmicznej całość jest raczej chilloutowa. Brzmienie wzmacniają znakomite improwizacje na trąbce, które delikatnie zbliżają Universal Funk do dokonań Milesa Davisa. Dodatkowym bodźcem są rewelacyjne wokale Thulli i Christiny Boelskifte. Ich niezwykle ciepłe i jasne jazzowe głosy doskonale korespondują z klimatem płyty.
Bardzo udana pozycja. Co prawda nu-jazzowa scena ostatnio drepcze w miejscu, ale Universal Funk wiedzą jeszcze, jak grać tę muzykę.
Robert Moczydłowski [LAIF]

wybrana dyskografia:
"Smokin' Love" 12" (Svek Rec.)
"Roots" 12" (Svek Rec.)
"Don't Take All" 12" (April Rec.)
"One" CD/2LP (April Rec.)
"Streets Of Havana" 12" (April Rec.)
"Redone" CD/2LP (April Rec)

+ remixes of King Kooba, Classen Collective, Mambana etc.

utwory:
1. A Smell of Tokyo
2. I'm In Heaven
3. Jacob's Ladder
4. Greyhound
5. Mirrors
6. Stay Golden
7. The Day You Left Me
8. Fly Away
9. Twisted Forms
10. All Is Well

nagrano: 2005
more info: www.aprilrecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: