Kategorie

Sweet Mental


  • Kod: SON001CD
  • Producent: Sonne Disk (NO)
  • Kod producenta: 7035538885549
  • Wykonawca: Wibutee / Anja Garbarek
  • Nośnik: CD
  • Cena: 58,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Nu-Jazz/Acid jazz/Lounge Jazz
premiera polska:
2006-11-28
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: plastikowe etui
opis:
multikulti.com:
Norweska supergrupa, Czterech Wspaniałych elektro-jazzowej sceny, mają za soba współpracę z m.in. Patem Metheny i Johnem Scofieldem, Scannerem czy Jimem O'Rourke. Wibutee, nowoczesny elektro-jazzowy band, to już prawie od dekady norweski numer jeden, obok takich sław jak Bugge Wesseltoft czy Nils Petter Molvaer. Po świetnie przyjętych trzech albumach, które ugruntowały ich wysoką pozycję na scenie współczesnego jazzu, nagranych dla związanego z Universalem - Jazzland Recordings, Wibutee zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i założyli własną wytwórnię Sonne Disk (www.sonnedisk.com). Grupa splotła swoje elektro-jazzowe fascynacje z bardziej organiczną i bezpośrednią ekspresją, co zaowocowało niezwykle płodną mieszanką, w której rock, jazz łączy elektronikę oraz elementy popu.

Międzynarodowa premiera ich czwartej płyty zatytułowanej 'Sweet Mental' przypadnie 4go września 2006 roku (w Polsce 14.09.2006). 'Sweet Mental' został wyprodukowany przez Mike'a Hartunga (A-Ha, Jaga Jazzist, JR Swing...), wywarł on nieoceniony wpływ na cały proces, w studio pomagał mu nowy basista i gitarzysta zespołu Tore Egil Kreken. Efekt jest wyśmienity, mamy najbardziej wyrazisty i skondensowany stylowo album, jaki do tej pory nagrali.
Odnajdziemy tu wpływy zarówno Franka Zappy i Tortoise, a dalej przez Massive Attack aż po Sufjan Stevens, czy Rufusa Wainwrighta. Krytyka angielska wychwala ich krótko: Avant Basement Jaxx!
Dodatkowym smaczkiem jest udział Anji Garbarek, córki niesłychanie popularnego w Polsce saksofonisty Jana Garbarka. Kończąca płytę nu-jazzowa ballada 'The Ball', na której olśniewająco śpiewa Anja to prawdziwa ozdoba płyty.

Wibutee przez ostatnie lata dali niezliczoną liczbę koncertów. Ich pełna lista jest zawsze na stronie www zespołu. Ostatnio koncertowali m.in: Quart Festiwal (No), Roskilde Festiwal (DK), Montreal Jazz Festiwal (CA), Vancouver Jazz Festiwal (CA).

muzyka.gery.pl; ocena: 6 / 6
(...) Czwarty album norweskiego kwartetu elektro-jazzowego Wibutee - 'Sweet Mental', po długim oczekiwaniu fanów trafia w końcu w ich spragnione ręce.
Wszystkim amatorom fuzji jazzu z elektroniką (zwanej powszechnie nu-jazzem) na siłę polecać tej pozycji chyba nie trzeba. A proponuję nawet by każdy, komu choć trochę odpowiadają tego typu brzmienia, sięgnął nie tylko po ten, ale i poprzednie krążki Wibutee. Każdy z utworów znajdujących się na 'Sweet Mental' zaskakuje wielobarwnością i wyjątkowym dopasowaniem dźwięków. Hakon Kornstad, Rune Brondbo, Wetle Holte i Tor Egil Kreken w pomysłowy sposób mieszają jazzowe zagrywki z triphopową melancholią, lounge'owym rozleniwieniem, postrockową wrażliwością, popową melodyjnością i elektroniczną słabością do trzasków i szumów. Jazzowe frazy saksofonu wygrywane przez Kornstada przypominają jak żywo styl Kena Vandermarka, w 'Crash' mamy melodykę rzucającą skojarzenia ze Stereolab, od 'Aaol' i 'Travel With You' bije tajemnicza energia jazzowo-rockowego ducha Franka Zappy, a Tortoise'owa głębia uwyraźnia się w 'Stereo Plains'. Jednak to nie wszystko; łagodność znana z płyt Sufjana Stevensa jest domeną 'SORPI', IDMowe szaleństwo spod znaku Underworld uwidacznia 'It's All Here', z kolei gitara i sax w stylu King Crimson (patrz kawałek '21st Century Schizoid Man') pojawiają się w 'Two With Nature'. Na koniec prawdziwy smaczek - 'The Ball' z gościnnym udziałem olśniewająco śpiewającej Anji Garbarek na tle budującego napięcie ciekawego motywu granego na przemian na melodice i fletach.
Pochodzący z Trondheim muzycy komponują ciekawie. Ich twórczość jest oryginalna, świeża, potrafi przykuć uwagę i bije z niej niewyobrażalnie żywa energia, która może obdzielić każdego kto się z nią spotka. (...)
[LookAsh Mijała]

Dziennik; 2006-10, ocena: * * * * * *
'...Działający od 10 lat Norwegowie mają na koncie współpracę z Patem Methenym, Johnem Scofieldem i Jimem O'Rourke. Mieszają jazzowe zagrywki, popowe formy i elektroniczne trzaski. O takiej muzyce mówi się nieco pobłażliwie: nu jazz. Tyle, że w przypadku Wibutee jest to nu jazz nad wyraz oryginalny. Pochodzący z Trondheim muzycy baz nadęcia i przerośniętych ambicji bawią się dźwiękami, co jakiś czas puszczają oczko w postaci jazzowych cytatów ubranych w nowoczesne ubranka. Na 'Sweet Mental' słychać ogromną żywiołowość, aż strach pomyśleć, jak potężną dawkę energii Wibutee serwuje na żywo. Słucham i tańczę!...'[Artur Rojek]


www.clubber.pl; Ocena redakcji: 4.5
Przy dobrej promocji ten album mógłby okazać się sporym hitem na rynku, a zarazem odświeżyć tereny 'nowego jazzu". Aż trudno uwierzyć, że to czwarta płyta kwartetu z norweskiego Trondheim. Współpracowali m.in. z Patem Metheny, Jimem O'Rourke, Scannerem. Aby w pełni decydować o swojej karierze, założyli wytwórnię Sonne Disk, która wydała 'Sweet Mental". Wibutee rewelacyjnie wpisuje się w 'nowy jazz", choć i mocno trzyma się kanonów gatunku. Brzmienia dęciaków, fletów, fortepianu i gitary, doładowane elektroniką i programowaniem, zaskakują świeżością i lekkością. 'Sweet Mental" brzmi bezpretensjonalnie, ale nie ma bagażu banału i mdłej monotonii 'nu jazzu". A gdy zaproszona przez grupę Anja Garbarek serwuje na zakończenie oniryczną petardę 'The Ball", robi się już zupełnie wyjątkowo.
autor: Robert Moczydłowski

Audio Video; 2008-10
'...Swój czwarty album muzycy nagrali dla własnej wytwórni Sonne Disk. Norwedzy nadal nie kryją fascynacji rockiem lat 70. Słychać sporo odniesień do Soft Machine, King Crimson, Caravan, Gentle Giant i ELP. Mimo świadomego eklektyzmu powstała płyta o ekscytującej fakturze dźwiękowej i wyrazistej melodyce. Muzycy odważnie posługują się bogatym instrumentarium elektronicznym, ale wydobywają barwy brzmiące bardzo analogowo. Łącznikiem ze światem jazzu są solówki saksofonisty Hakona Kornstada. Płytę zamyka 'The Ball', w którym pojawia się wokalistka Anja Garbarek...'
Oskar Kowalczyk


80bpm.wordpress.com:
Ta płyta przyczepiła się do mnie zaraz po koncercie Wibutee w katowickiej Hipnozie i od tego czasu za nic nie chce puścić. Niejednokrotnie właśnie występy na żywo sprawiają, że znaną już wcześniej muzykę odkrywamy na nowo. Po takim doświadczeniu jak koncert Wibutee ostatnia płyta Norwegów nabiera jeszcze pełniejszego wymiaru i, mimo upływu czasu, wciąż potrafi zaskoczyć.
Wibutee nagrali “Sweet Mental” w momencie, gdy w opiniach wielu funkcjonowali już jako solidna firma. 3 poprzednie albumy to różniące się od siebie przedsięwzięcia, które posiadają jeden wspólny mianownik: ‘eksperyment’. Muzyka tego zespołu to już nie nu-jazz sensu stricte, ale jeszcze nie elektronika w alternatywnym wydaniu. No i taką problematyczną pod względem stylowym produkcją jest kolejna odsłona muzycznych poczynań Norwegów. Zaznaczam, że zaklasyfikowanie nowej propozycji Wibutee, to jedyny problem, z jakim się zmagam w przypadku “Sweet Mental”.

Tak jak już wspomniałem, panowie z Wibutee zawsze pozwalali sobie na odważne poczynania muzyczne, jak gdyby za każdym razem odczytywali słowo ‘jazz’ na inny sposób. Trzeba jednak przyznać, że jest to eksperymentowanie bardzo przyjemne, a nie tak karkołomne jak w przypadku wielu artystów, którzy próbują być alternatywni. Z albumami Wibutee wiąże się zawsze jakiś konkretny koncept wpływający z kolei na formę i ogólny obraz płyty. Tym razem mamy do czynienia z fuzją nie tylko jazzowych wariacji i elektronicznych kliknięć ale również brzmień mocniejszych, żeby nie powiedzieć rockowych. Wszystko staje się jasne w momencie, gdy dowiadujemy się, że na kształt płyty wpłynął Mike Hartung (pan odpowiedzialny za ostatnią produkcję Jaga Jazzist).

Całość tworzy 9 bardzo ciekawych kompozycji. Muzyka pełna jest gry nastrojami z przewagą iście trip-hopowej melancholii, bez użycia trip-hopowych środków rzecz jasna. Przez nieco ponad 40 minut natrafiamy na szalejący saksofon H. Kornstada (chyba najsilniejsze wspomnienie z wyżej wspomnianego koncertu), mocne uderzenia gitar z ciekawymi jak zwykle elektronicznymi podkładami. Tak groźnie brzmiący kolaż nie przeszkodził mi zbytnio w miłym odbiorze materiału, co więcej, na płycie znalazły się bardzo przejmujące i niesamowite momenty. No i ten przeuroczy bonus w postaci duetu z nieocenioną i Anją Garbarek…

“Sweet Mental” po raz kolejny utwierdza w przekonaniu o fenomenie skandynawskiej sceny muzycznej. W znacznej mierze właśnie dzięki okołojazzowym i elektronicznym produkcjom północ Europy znajduje się nierzadko lata świetlne przed tym, co dzieje się na reszcie kontynentu. Jest to płyta pełna ciekawych, zaskakujących rozwiązań, być może nawet piękna, choć na swój szorstki, skandynawski sposób. Tak więc nie można powiedzieć, że w świecie elektronicznych eksperymentów jazzowych powiedziano ostatnie słowo, póki nagrywa Wibutee.
autor: Rafał Maćkowski (el.greco)Editor's info:
"It ain't Jazz, it's Thriller Rock!"
A Norwegian super group, the Fab Four on the Norwegian electrojazz scene, these guys individually have worked with everything from Pat Metheny and John Scofield to Scanner and Jim O'Rourke. Wibutee has been Norway's numero uno modern electrojazzband for almost a decade now, alongside acts like Bugge Wesseltoft and Nils Petter Molvar. After three albums on Jazzland Recordings/Universal as modern jazz pioneers, Wibutee now however have decided to take matters into their own hands and have just started the label Sonne Disk (www.sonnedisk.com). The band are now merging their electrojazz approach with a more organic and immediate expression, producing highly exciting and interesting music in the crossing point between rock, jazz, electronica and pop.
Wibutee will release their fourth studio album, entitled "Sweet Mental", internationally September 4th 2006. The album is already out in Norway and Canada where it has received fantastic reviews! Sweet Mental is co-produced by Mike Hartung (A-Ha, Jaga Jazzist and JR Ewing). Hartung, and the bands new bass and guitar player Tor Egil Kreken, have made a tremendous creative impact on the whole process. The result is a more distinct and focused album which is Wibutee's best to date. The shining Anja Garbarek also features on vocals on the beautiful last track of the album. You will hear the sounds of Frank Zappa and Tortoise, via Plaid and Massive Attack to Sufjan Stevens, MEW og Rufus Wainwright! A respected English journalist even hailed Wibutee as an Avant Basement Jaxx!
Wibutee have toured extensively the last couple of years. You will find a complete list on their website. Notable concerts in 2004: Quart Festival (NO) July 7; Roskilde Festival (DK) July 4; Montreal Jazz Festival (CA) July 2; Vancouver Jazz Festival (CA) June 27-29. Since the release of their last album "Playmachine" Wibutee have played more than 50 gigs. The bands very last gigs have made it evident that they are a more "in-your-face" and funky live experience than ever and truly displayed the band's newfound energy and charisma. Wibutee's gigs now include Norway's top sound and light designers which will - in combination with a band at the peak of their form - ensure a fantastic live setting.

muzycy:
Hakon Kornstad (saxophone, flutes, flutonet, melodica, electronics, vocals, programming)
Rune «Sternklang» Brondbo (electronics, guitars, keyboards, programming)
Wetle Holte (drums, electronics, programming)
Tor Egil Kreken (electric bass, guitars, Banjo)
Eyvind Andreas Skeie (Guitar, keys)
Anja Garbarek: voice
Anders Aaseboe (sound)
Kyrre Heldal Karlsen (light)

utwory:
1. Crash Hit
2. Halo
3. Travel With You
4. Stereo Plains
5. SORPI
6. It's All Here
7. Sebastopol
8. Two With Nature
9. The Ball

wydano: 2006-09
nagrano: 2006
more info: www.sonnedisk.com
more info2: www.wibutee.net
Veggie
69,99 zł
Uschi's House
55,80 zł
Urban Folktales
58,99 zł
Revisite
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: